Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türk ve müslüman değilse iyi

22.09.2009 15:22
Alman öğrencilere öteki kavramı soruldu.. Gençlerin zihinlerindeki Türk ve müslüman imajı hayli ürkütücü..
Almanya´da iki farklı üniversitede öğrenciler arasında yapılan araştırmada, ´´öteki´´ kavramının Alman öğrencilere, ´´Müslümanlık, Türkler, kan, gözyaşı, barbarlık, terör, acı, açlık, vahşet, bizden olmayanlar, yabancılar, ateistler ve batının düşmanları´´nı çağrıştırdığı sonucuna ulaşıldı.

Fırat Üniversitesi (FÜ) İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Yağbasan, Almanya´nın Hamburg ve Magdeburg üniversitelerinde sosyal bilimler alanında eğitim gören 388 öğrenciye uyguladığı anketle ´´Alman toplumunun kültürler arası iletişim bağlamında öteki imgesini algılayışı´´ konusunu sorgulayan bir araştırma yaptı.

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Dergisinin 11. sayısında yayınlanacak olan araştırmada, Alman üniversiteli gençlerinin yüzde 82,8´i ´´Öteki´´ imgesi hakkında ´´Olumsuz´´ algıya sahip olduğu, bu imgenin diğer yandan ´´Müslümanlık, Türkler, kan, gözyaşı, barbarlık, terör, acı, açlık, vahşet, bizden olmayanlar, yabancılar, ateistler ve batının düşmanları´´ şeklinde düşünceleri çağrıştırdığı ortaya çıktı.

Gençlerin yüzde 17,2´sinin olumlu gördüğü ´´Öteki´´ imgesinin ise ´´Bilinmezler, zenginliklerimiz, komşularımız, hoş insanlar, Türkler, vicdan sahibi olanlar ve misafirperverler´´ olarak belirlendi.

Anlam olarak bir ´´Masumiyet´´ algısı oluştursa da ´´Öteki´´ imgesinin aslında negatif bir içeriğe sahip olduğunu belirten Doç. Dr. Yağbasan, bu kavramın kısaca ´´Bilinenden, sözü edilenden ayrı, başkası, öbürleri´´ şeklinde tanımlanabileceğini, ancak felsefi olarak, ´´Benden ayrı olanlar ve bana uzak olanlar´´ anlamına da geldiğini söyledi.

YABANCILAR,´´TÜRK VE MÜSLÜMAN OLMAMAK´´ KAYDIYLA ´´İYİ´´

Alman gençlerin ülkelerinde yaşayan yabancılar hakkında genel olarak olumlu düşündüklerini belirttiklerini, ancak ´´Başkaları, öbürleri´´ anlamına gelen ´´Öteki´´ imgesi içerisinde Türkleri de gördüklerini aktaran Yağbasan, şu bilgileri verdi:

´´Bu sonuçlara göre Alman üniversiteli gençler yabancılara olumlu yaklaşıyorlar. Ancak Türk ve Müslüman olmamak kaydıyla. Diğer bir anlatımla ´´Yabancı iyidir, Almanya´da yaşayabilir, onları benimserim. Tek şartım Türk ve Müslüman olmamalarıdır´´ yönünde düşünüyorlar.´´

ÖTEKİLER TÜRKLER VE MÜSLÜMANLAR

Yağbasan, araştırmada Batı Almanya bölgesine göre daha az Türk ve Müslümanlar ile ilişkisi olan Doğu Almanya´daki gençlerin dahi yaklaşık olarak aynı yönde kanaat belirtmelerinin dikkat çekici ve manidar olduğunu belirterek, ´´Müslümanlar ve Türkler ile fazla birliktelikleri yok. Ancak onların da ötekileri Türkler ve Müslümanlar! Bu duruma kitle iletişim araçlarının ve siyasi yaklaşımlarının etki ettiğini düşünüyorum´´ diye konuştu.

Doç. Dr. Yağbasan, araştırmada Alman gençlerin AB´nin dinsel ve kültürel bir oluşum olmadığını belirtmelerine rağmen Türkler hakkında sahip oldukları ´´Öteki´´ imgesinden yola çıkarak ırk, kültür ve dinsel inançlar noktasında Türkiye´nin AB´ye üyeliği hakkında olumsuz düşündüklerinin söylenebileceğini kaydetti.

Bu haber toplam 1534 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri