Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkçe’de neler oluyor?

26.07.2010 13:32
Kamu personeli seçme sınavı(KPSS) 10 Temmuz günü yapıldı.Binlerce memur ve öğretmen adayı sınavı kazanabilmek için ter döktü. Sınav sonuçlarını açıklanmasına az bir süre kala öğretmen adaylarında branşlara verilecek kontenjanlar merak konusu oldu.

Kamu personeli seçme sınavı(KPSS) 10 Temmuz günü yapıldı.Binlerce memur ve  öğretmen adayı sınavı kazanabilmek için ter döktü. Sınav sonuçlarını açıklanmasına az bir süre kala öğretmen adaylarında branşlara verilecek kontenjanlar merak konusu oldu.Yine beklenen, geçen yıl olduğu gibi okul öncesi, sınıf ve İngilizce öğretmenliklerinin kontenjanların çoğunu oluşturacağı yönünde. Branş bazında mağdur listesinde ise Türkçe öğretmenliği en başı çekmekte. İki yıldır Türkçe öğretmenliğine verilen kontenjan, bu yurdun anadilini öğretmeye çalışan Türkçe öğretmenlerini isyana sürükledi.

 

       Türkçe olimpiyatlarına verdiği destekle bilinen AKP hükümetinin Türkçe branşına neden bu kadar az önem verdiğiyse oldukça büyük bir merak konusu. Yenilenen ilköğretim programında “Türkçeye duyarlılık” her dersin ortak hedefi olmasına rağmen yürütülen politika bunu sadece teoride kaldığını; pratikteyse, Türkçenin geliştirilmesiyle ilgili bir hamle yapılmadığını göstermektedir. Aksine 2007’den önce yürütülen Türkçe öğretmenliği atama projesinden vazgeçildiği; adeta, yavaş yavaş bu dilin yok edilmeye çalışıldığı gözükmektedir.

 

       Türkçedeki yozlaşmaya her fırsatta dikkat çekildiğini belirten Türkçe öğretmenleri, buna rağmen atanan öğretmen sayılarında en az kendi branşlarının olmasının büyük bir çelişkiyi barındırdığını ifade ediyorlar.Ortaya atılacak “Türkçe açığı yok.” gibi bahanelerin asla kabul edilemeyeceğini belirten Türkçe öğretmenleri,”Her yıl birçok okul açılıyor,birçok ilde yer değiştirmeler oluyor ve en önemlisi biz Türkiye’de yaşıyoruz, neden anayurdumuz da en az atanan branş bizim branşımız bunu anlamakta gerçekten güçlük çekiyoruz,hükümetin bunu bize anlatmasını istiyoruz ve en kısa sürede mağduriyetimizin giderilmesi gerektiğine inanıyoruz.” diye fikir beyan ediyorlar. Türkçe öğretmenleri, yaklaşan ağustos atamasında kendilerine en az 3500 kadro verilerek hükümetin bu Türkçe karşıtlığı politikadan vazgeçtiğini herkese göstermesi gerektiğinde hem fikir.

Kaynak:
Bu haber toplam 2628 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri