Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkçe Olimpiyatları

21 Şubat 2009 / 12:27
Türk kültürünün dünyaya tanıtılması amacıyla 27 Mayıs-10 Haziran 2009 tarihleri arasında 7. kez düzenlenecek Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, ülke elemeleriyle başlıyor.
Bu yıl 115 ülkenin katılacağı olimpiyatların ilk ülke elemesi bugün Ukrayna'da yapılacak.

Üst düzey yetkililerin katılacağı ve binlerce kişinin izleyeceği ülke elemeleri
- Moğolistan (22 Şubat),
- Pakistan (22 Şubat),
- Azerbaycan (23 Şubat),
- Irak (28 Şubat),
- Teksas (28 Şubat),
- Endonezya (13 Mart) ve
- Almanya (21 Mart) ile devam edecek.

Dünyanın sayılı organizasyonları arasında gösterilen Türkçe Olimpiyatları'na Amerika'dan Vietnam'a, Brezilya'dan Tanzanya'ya kadar 600 finalist öğrenci katılacak. Kızılcahamam Asya Termal Tesisleri'nde bir araya gelecek, renkleri, ırkları ve dinleri farklı öğrencilerin ortak dili yine 'Türkçe' olacak.

Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından organize edilen olimpiyatlar, bu yıl 27 Mayıs ile 10 Haziran 2009 tarihleri arasında düzenlenecek. 6 Haziran'da Ankara Aski Spor Salonu'nda büyük finalin yapılacağı olimpiyatların kalan 4 günlük bölümünde öğrenciler 10 ilde değişik programlara katılacak. Şarkı finalinin İstanbul Gösteri ve Kongre Merkezi'nde yapılacağı bu yılki yarışmalar Ankara ve Bursa'da gerçekleştirilecek.

Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği Başkan Yardımcısı ve Olimpiyat Genel Sekreteri Tuncay Öztürk, amaçlarını, "Güzel Türkçemizi dünyada hak ettiği konuma getirmek, dilimizin daha yaygın bir şekilde kullanılmasını sağlamak ve Türkçeyi en iyi öğrenenleri ödüllendirmek." olarak özetliyor.

'Konuşma, yazma, dil bilgisi, şarkı, şiir, sunum, genel kültür, özel beceriler, makale, ülke tanıtımı ile anadili Türkçe olanlar için kompozisyon, şiir ve genel kültür' olmak üzere 13 dalda yapılacak yarışmaların yarı final ve final değerlendirmeleri jüri tarafından gerçekleştiriliyor.

Dereceye giren öğrencilere madalya ve para ödülü veriliyor. Şarkı ve şiir yarışmasına 12-16, diğer yarışmalara ise 13-19 yaşındaki öğrenciler katılabiliyor. Üniversite öğrencilerinin katıldığı makale yarışmasında ise yaş sınırı bulunmuyor. 2003 yılından bu yana gerçekleştirilen olimpiyatların ilkine 17 ülke katılırken geçen yıl 6.sı gerçekleştirilen organizasyonda 110 ülkeden 550 öğrenci yer almıştı.

Bu haber toplam 1388 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri