Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkçe Olimpiyatları başlıyor

19 Mayıs 2008 / 10:30
'Sevgi dili Türkçe' 110 ülkeyi buluşturuyor.

Bu yıl 110 ülkenin katılımı ile gerçekleşecek 6. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları için geri sayım başladı. Son hazırlıkları tamamlanan ve 22 Mayıs ile 2 Haziran tarihleri arasında yapılacak organizasyona 5 kıtadan 550 öğrenci iştirak edecek.

Türkiye başta olmak üzere dünyanın çok sayıda ülkesinde geniş yankı uyandıran olimpiyatlarda amaç dünya çocuklarını 'sevgi dili Türkçe'de buluşturmak. Dev projenin tertip komitesi başkanlığını Meclis Milli Eğitim Komisyonu Başkanı ve eski Milli Eğitim Bakanı Mehmet Sağlam yürütüyor. Yarışmalar Ankara'nın gözde tatil merkezi Kızılcahamam Asya Termal Tesisleri'nde düzenlenecek. Katılımcı her ülkenin kendi kültürünü Türk halkına tanıtmak için özel stantlar açacağı Kültür Şöleni ise 24-25 Mayıs tarihlerinde Ankara Altınpark'ta gerçekleşecek. Türkçe Olimpiyatları şarkı yarışmasının finali ise yine Ankara'da Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezi'nde yapılacak.

22 Mayıs'ta Asya Termal Tesisleri'ne giriş yapacak olan olimpiyat kafilesi, ön elemelerini burada gerçekleştirecek. Olimpiyatların açılışı ise 24 Mayıs Cumartesi günü Altınpark'taki Kültür Şöleni'nde olacak. Geçen sene İstanbul Feshane'de yapılan kültür şöleni 90 bin kişi tarafından ziyaret edilmişti. Altınpark'ta yapılacak şölenin 200 bin kişi tarafından ziyaret edilmesi bekleniyor. Türkçe Olimpiyatları ödül töreni ise 1 Haziran 2008 Pazar günü Meclis Başkanı Köksal Toptan ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla gerçekleşecek. Saat 18.00'de başlayacak ödül töreni, Samanyolu başta olmak üzere birçok televizyon tarafından canlı yayınlanacak. Türkçe Olimpiyatları'nda bu sene bir ilk olarak Türkiye'nin değişik illerinde etkinlikler düzenlenecek. Olimpiyatların folklor elemeleri Kayseri'de, şiir yarışması finali ise Bursa'da yapılacak. Erzurum, Gaziantep, Konya ve İzmir'de de sahne alacak yarışmacı öğrenciler, Antalya Aspendos'ta da bir program gerçekleştirecek.

Olimpiyatlara özel telefon kartı

Türk Telekom, ana sponsoru olduğu Türkçe Olimpiyatları için özel telefon kartı hazırlatarak tüm Türkiye'de dağıtacak. Türkçenin yaygınlaştırılması ve Türk kültürünün dünyaya tanıtılması amacıyla düzenlenen Türkçe Olimpiyatları'na bu yıl Bank Asya platin sponsor, Türk Hava Yolları ulaşım sponsoru, İstikbal, Evyap, Romanson, Kumtel gibi markalar altın sponsor olarak destek veriyor.

6. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları nedeniyle İstanbul, Ankara, Konya, Erzurum, Bursa, İzmir, Antalya, Kayseri gibi büyük illerde otobüs durakları ve billboardlar Türkçe Olimpiyatları'nın afiş ve sloganları ile süslenecek. Türkçe Olimpiyatları'nın tanıtımı için İstanbul'da 150, Ankara'da 100 billboard; İstanbul'da 15 Ankara'da ise 200 köprü alınlığı; yine Ankara'da 400 otobüs önü Türkçe Olimpiyatları reklamları ile donatılacak. Türkçe Olimpiyatları 200 bin el broşürü ile halka duyurulacak.

2003 yılında başlayan Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na 17 ülke katılmıştı. Kısa sürede dünyada büyük ilgi uyandıran Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na 2004 yılında 24, 2005 yılında 41, 2006 yılında 83, 2007 yılında 100 ülke katıldı. Bu yıl ise Türkçe Olimpiyatları için toplam 110 ülkeden 550 yarışmacı ve 250 öğretmen ülkemize gelecek. Geçen sene 5.'si gerçekleştirilen olimpiyat tarihe iz bırakıp hafızalara kazınırken, bu seneki olimpiyatların da final gecesi, ödül töreni, sürprizleri ve renkli görüntüleriyle adından çok söz ettirmesi bekleniyor.

'Konuşma, yazma, dil bilgisi, şarkı, şiir, sunum, genel kültür, özel beceriler, makale, ülke tanıtım, anadil Türkçe yazma, anadil Türkçe şarkı ve anadil Türkçe şiir' olmak üzere 13 dalda yapılacak yarışmaların yarı final ve final değerlendirmeleri bilimsel ve popüler jüri tarafından gerçekleştirilecek, dereceye giren öğrencilere madalya ve para ödülü verilecek.

6. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na katılan ülkeler

ABD, Finlandiya, Kuzey İrlanda, R.F. Tataristan Ö.C., Afganistan, Fransa, Laos, Romanya, Almanya, G. Kore, Letonya, Rusya Federasyonu, Angola, Gana, Liberya, Senegal, Arjantin, Gine, Litvanya, Sırbistan, Arnavutluk, Güney Afrika, Macaristan, Singapur, Avustralya, Gürcistan, Madagaskar, Slovenya, Avusturya, Hindistan, Makedonya, Sri Lanka, Azerbaycan, Hollanda, Malavi, Sudan, Nahçıvan Ö.C., Irak, Maldiv Adaları, Suriye, Bangladeş, İngiltere, Malezya, Suudi Arabistan, Belarus, İran, Mali, Şili, Belçika, İskoçya, Meksika, Tacikistan, Benin, İspanya, Mısır, Tanzanya, Birleşik Arap Emirlikleri, İsveç, Moğolistan, Tayland, Bosna-Hersek, İsviçre, Moldova, Tayvan, Brezilya, İtalya, Moritanya, Togo, Bulgaristan, Japonya, Mozambik, Türkmenistan, Burkina Faso, Kamboçya, Myanmar (Burma), Uganda, Cezayir, Kamerun, Nepal, Ukrayna, Çad, Kanada, Nijer, Ürdün, Çek Cumhuriyeti, Karadağ, Nijerya, Venezuella, Danimarka, Kazakistan, Norveç, Vietnam, Endonezya, Kenya, Orta Afrika Cumhuriyeti, Yemen, Estonya, Kırgızistan, Özbekistan, Yunanistan, Etiyopya, Kolombiya, Pakistan, Zambiya, Fas, Kongo, Papua Yeni Gine, Fildişi Sahili, Kosova, Polonya, Filipinler, Kuveyt, Portekiz.

Başbakan Erdoğan'a Türk Dili ödülü

Geçtiğimiz yıl Avrupa Dil Ödülü'ne layık görülen Türkçe Olimpiyatları'nda her yıl verilen Türk Dili Ödülleri'nin sahipleri de belli oldu. Yarışmanın Karamanoğlu Mehmet Bey Ödülü bu yıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, Ali Şir Nevaî Ödülü Hilmi Yavuz ve Prof. Dr. Orhan Okay'a, İsmail Gaspıralı Ödülü ise Beşir Ayvazoğlu ve Taha Akyol'a verilecek.

Amaç Türkçenin dünya dili olması

Olimpiyat Tertip Komitesi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam, amaçlarını, "Güzel Türkçemizi dünyada hak ettiği konuma getirmek, dilimizin daha yaygın bir şekilde kullanılmasını sağlamak ve Türkçeyi en iyi öğrenenleri ödüllendirmek." şeklinde özetledi. Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği Başkanı Dr. Ali Ursavaş ise Türkçe Olimpiyatları'nın bir final niteliği taşıdığını, öğrencilerin, sınıf ve okul seçmelerinden sonra ülke seçmelerinden geçerek bu olimpiyatlara katılmaya hak kazandığını anlattı. Ursavaş, bir eğitim yılı boyunca olimpiyatlara yaklaşık 10 bin öğrencinin hazırlandığını kaydetti. Dernek başkan yardımcısı ve Türkçe Olimpiyatları Genel Sekreteri Tuncay Öztürk ise olimpiyatlara ülke katılımının bu yıl rekor bir sayıya ulaştığını ve Nobel'e aday bir organizasyon olduğunu kaydetti. 110 ülke kültürünün bir araya geleceği Kültür Şöleni'nde öğrencilerin ülkelerini Türkçe stantlar hazırlayıp tanıtacağını ifade eden Öztürk, Türkçe olimpiyatlarının kültürlerin kaynaşmasına önemli katkı sağlayacağını vurguladı.


'Kendi dilimizi güzel konuşmaya İngilizce kadar özen göstermiyoruz'

Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, Türklerin İngilizceyi mükemmel bir şekilde konuşmaya çalıştığını; fakat kendi dilleri için bu gayreti göstermediğini dile getirdi. Dilin bir yuva olduğunu belirten Arıboğan, "Bizler yuvaları yıkılan insanlara dönüşmeye başladık. Kendi evimizde, ülkemizde dilimizin diasporası haline geldik." şeklinde konuştu.

Türkiye'deki akademik kurumların yabancı dil kurslarına dönüşmeye başladığını belirten Arıboğan, anadilini iyi bilmeyen öğrencilerin, yabancı dili de yeterince öğrenemediğini vurguladı. Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürlüğü ile Bahçeşehir Üniversitesi'nin düzenlediği Türkçe Öğretimi Kongresi'ndeki konuşmasında Türkiye'deki dil öğrenimi hakkında ilginç tespitlerde bulunan Prof. Dr. Arıboğan, küreselleşme olgusunun en önemli parametrelerinden birinin İngilizcenin ortak dil olarak empoze edilmesi olduğunu vurguladı. İnsanlığın evrensel dili olarak İngilizcenin kutsallaştırılmasını son derece yanlış bulan Arıboğan, "Dünyanın hiçbir ülkesinde Türkiye'deki kadar İngilizceyi mükemmel konuşmaya çalışan insan göremezsiniz. Bir dili iyi konuşmak güzeldir ama Türkçeyi de aynı ölçüde iyi konuşmanın ne kadar önemli bir vasıf olduğunu biliyor muyuz?" diye konuştu. Dilin insanın yuvası olduğunu belirten Arıboğan, "Dil ortak çatımızdır. Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli, ortak dile sahip olmasıdır. Ses bayrağımızolan Türkçe'yi dalgalandırmak hepimizin görevi.'' dedi. Mühenna Kahveci, İstanbul


Rus-Türk velilerden 'biz bir aileyiz' mesajı

Uluslararası Moskova 56 Numaralı Rus-Türk Koleji'nin düzenlediği 'Türk Günü Şenliği'nde veliler aile tablosu çizdi. Rus ve Türk öğrenci velileri ile dostlarının büyük ilgi gösterdiği programa okul dar geldi. İki aydan bu yana el işleri, yemekler ve çeşitli etkinliklerle şenliğe hazırlanan veliler, organizasyon komitesi ve katılımcılar, Moskova'da bayram havasının yaşanmasını sağladı. Okulun yönetim kurulu başkanı Genry Dimitrieviç Kuznetsov, yanına aldığı Türk öğrencilere sarılarak bu birlikteliğin iki ülke dostluğunun sembolü olduğunu söyledi. Kuznetsov, dostluk ilişkilerinin gelişmesinin hem Rusya hem de Türkiye'nin yararına olduğuna işaret ederek, "Bizim politikacılarımız işbirliğinden bahsediyor. Biz işte bunu burada gerçekleştiriyoruz. Şu yanımdaki iki çocuk bunun kanıtı." dedi. Rusya Devlet Ekonomi Üniversitesi'nden Leonid Sükyanina, farklı din ve kültürlere ait insanları bir araya getiren organizasyonların, bulundukları ülkelerdeki dostluk hislerini artırdığına değindi. Sükyanina, "Buradaki kültürel faaliyetler de gösteriyor ki biz bir ailenin fertleri gibiyiz." değerlendirmesinde bulundu. Moskova'da düzenlenen programda hazırlanan geleneksel yemeklerle Türk mutfağı tanıtıldı. Ebru ve hat sanatı Rus katılımcıların yoğun ilgisiyle karşılandı. Ebru sanatını büyülü bir kutuya benzeten Ruslar, kendi isimlerini yazdırmak için uzun kuyruk oluşturdu. Moskova, Cihan

İbrahim Asalıoğlu

Kaynak:
Bu haber toplam 3488 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri