Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkçe Olimpiyatları başlıyor

22 Mayıs 2008 / 09:03
Türkçe Olimpiyatları heyecanı başlıyor.

Bu yıl 6. düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları bugün başlıyor. Dünyanın sayılı organizasyonları arasında gösterilen olimpiyatlara Amerika'dan Vietnam'a, Brezilya'dan Tanzanya'ya kadar 110 ülkeden 550 öğrenci katılıyor.

Kızılcahamam Asya Termal Tesisleri'nde bir araya gelen, renkleri, ırkları ve dinleriyle farklılık arz eden öğrencilerin ortak dili 'Türkçe' olacak.

Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği tarafından organize edilen olimpiyatlar 2 Haziran tarihinde sona erecek. 6. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, öğrencilerin ön elemelerin yapılacağı Kızılcahamam Asya Termal Tesisleri'ne girişiyle başlayacak. Olimpiyatların açılışı 24 Mayıs Cumartesi günü Altınpark'taki Kültür Şöleni'yle yapılacak. Şölende katılımcı ülkeler, kendi kültürlerini tanıtmak amacıyla stantlar hazırlayacak. Olimpiyatlar 1 Haziran 2008 Pazar günü İstanbul Gösteri ve Kongre Merkezi'ndeki ödül töreniyle sona erecek. Ödül törenine TBMM Başkanı Köksal Toptan ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılacak.

Asya Termal Tesisleri Genel Müdürü Zeki Çiftçi, dünya çapındaki tesislerinde Türkçe Olimpiyatları için hazırlıklarını tamamladıklarını belirtirken, 110 ülkeden gelip de Türkçe konuşan öğrenci ve onları yetiştiren öğretmenleri tesislerinde ağırlamanın kendileri için büyük bir onur olacağını söylüyor. Dünya çocukları için Asya Tatil Köyü'nde sürprizler hazırladıklarını anlatan Çiftçi, öğrencilerin tesisin havuz, sauna ve termal suyu ile sosyal imkânlarından da memnun kalacaklarını belirtiyor.

Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na dünya genelinde binlerce öğrenci hazırlanıyor. Türkiye'ye gelecek olan 550 yarışmacı, kendi ülkelerinde bir dizi sınav ve yarışma sonrasında seçiliyor. Ülkesini temsil edecek öğrencinin, önce sınıf, ardından okul, son olarak da okullar arası düzenlenen Türkçe yarışmasında birinciliği kazanması gerekiyor. 'Konuşma, yazma, dil bilgisi, şarkı, şiir, sunum, genel kültür, özel beceriler, makale, ülke tanıtımı, anadil Türkçe yazma, anadil Türkçe şarkı ve anadil Türkçe şiir' olmak üzere 13 dalda yapılacak yarışmaların yarı final ve final değerlendirmeleri bilimsel ve popüler jüri tarafından gerçekleştiriliyor. Dereceye giren öğrencilere madalya ve para ödülü veriliyor.

Zaman - İbrahim Asalıoğlu

Bu haber toplam 848 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri