Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türk“Gözcü”yü Spy Pigeon Mu Düşürdü?

12.07.2010 02:33
ABD ordusu, 2015 yılında kullanıma hazır hale getirmeyi planladığı Spy Pigeon’u “Türk Gözcü”leri üzerinde denedi mi ?

 

 

 

ABD Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuarları tarafından geliştirilmekte olan Spy Pigeon (Casus Güvercin), uydudan çekilen fotoğrafları, hatta insansız uçakları bile kullanışsız hale getirebiliyor. Öyle ki, “casus güvercin” belirlenen hedefin tam tepesine konabilecek, hatta içine girebilecek boyutlarda, mikro insansız bir araç.

Bu açıklama yapılmadan birkaç gün önce Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Güneydoğu'da istihbarat toplamak için kullanılan iki insansız hava aracı (İHA) Diyarbakır semalarında uçarken, şahinlerin pervanelerine saldırması sonucu düştüğü ve kullanılamaz hale geldiği açıklandı.

Türk İHA’ların Özellikleri: Bir Türk şirketi tarafından üretilen ve TSK'nın envanterine 'Gözcü' olarak giren İHA'lar, 15 km menzile sahip, saatte 55 km hızla uçuyor. 12 bin fit'e kadar yükselebilen Gözcü, havada bir saat kalabiliyor. 1,2 metre boyundaki Gözcüler, hem gövde üzerine otomatik hem de gerek duyulduğunda yere paraşütle iniyor.

İşte Spy Pigeon (Casus Güvercin)
Bakıldığında gerçek bir kuştan ayırt edilemeyecek olan “casus güvercin”, bir kuş gibi kanat çırpacak, hatta elektrik tellerine konabilecek kadar üstün bir hareket kabiliyetine sahip olacak. Görünümü sayesinde fark edilmesi bir hayli zor olacak casus kuşun üzerinde çevresindeki silahları tespit etmesini sağlayacak kimyasal algılayıcılar bulunacak.

Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuarları mühendislerinden Dr. Leslie Perkins, insansız hava araçlarının “kuş” versiyonu olarak tasarlanan casus güvercini üretmek için beş yıllık bir sürenin gerektiğini belirtti. Perkins, casus güvercinin, sürekli olarak insan operatörlerin kontrolünü gerektiren insansız uçakların aksine, haftada sadece bir kez operatör tarafından yöneltilmeye ihtiyaç duyacağını belirtti.

Bilim kurgu romanlarından fırlamışsa benzeyen casus güvercin, neredeyse hiç insan müdahalesi olmadan uçabilecek ve algılayıcıları sayesinde nükleer, biyolojik veya kimyasal silahları tespit edebilecek.

Bu haber toplam 1798 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri