Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsim hakkını Ziraat Bankası aldı

27.10.2009 19:49
Türkiye Kupası'nda ilk yılın isim hakkını Ziraat Bankası aldı
İSTANBUL - Futbolda Türkiye Kupası'nın isim sponsorluk anlaşma töreni İstanbul'da yapıldı.

Swissotel'de gerçekleştirilen törene Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mahmut Özgener, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ile Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar katıldı.

Yapılan anlaşma gereği bu sezon Türkiye Kupası'nın ''Ziraat Türkiye Kupası'' adı altında oynanacağı bildirildi.


TFF Başkanı Mahmut Özgener, törende yaptığı konuşmada, Türkiye Kupası'nda ve Türk futbolunda yeni bir dönem başladığını belirterek, ''Yaklaşık 2 ay önce gerçekleştirdiğimiz ihale sonucunda TRT, 2009-2010 ve 2010-2011 sezonları Türkiye Kupası'nın yayın ve isim haklarını aldı. Ülkemizin ilk televizyonu olan TRT'nin uzun bir aradan sonra tekrar kupa maçlarını yayınlayacak olması ile birlikte, TRT'nin ödeyeceği miktar ile 2 sezon için kulüplerimize ödenecek toplam miktarın yüzde 30'luk artışla 34 milyon 200 bin dolara çıkması Türk futbolu açısından da gurur verici'' dedi.

Bugünkü isim sponsorluk anlaşma töreninde önünde Türkiye adı bulunan 3 kurumun yer almasının tarihi bir anlam taşıdığını belirten Özgener, ''Toplam geçmişleri 273 yıla dayanan üç kurum, Türk futbolu için işbirliği içinde olacaktır. Türk futbolunun en önemli değerlerinden biri olan Türkiye Kupası için oluşturulan bu güç birliğinin yaratılmasında, futbolumuzda sağlanan güven ortamının, futbola aktarılan kaynak artışının payı büyük. Temiz ve rekabetçi futbolda yer almak isteyen büyük ve köklü markalar birer birer, futbolun parçası olmaya başladılar. Açıkçası, bu gelişmeler bizleri umutlandırıyor ve kalıcı bir şeyler yapmaya gayret etme heyecanımızı devam ettiriyor.'' diye konuştu.

Özgener, Türkiye Kupası heyecanı yaşayacak takım sayısını 54'den 71'e çıkardıklarını, maddi artışlarla bu sezon alt liglerden 3 tur geçerek gruplara kalacak takımların 165 bin dolar performans primine sahip olacağını söyledi.

Türkiye Kupası'nın Ziraat Türkiye Kupası adı altında oynanacağını anlatan Özgener, ''Türk futbolu, sponsorlar ve onların yarattığı kaynaklarla ileriye gidecektir'' dedi.

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ise, yaklaşık 20 yıl sonra Türkiye Kupası'nın yayın haklarını almalarından dolayı mutlu olduklarını belirterek, ''TRT en son 1989 yılında Türkiye Kupası maçlarını yayınladı. Son 5 yıldır bu karşılaşmalar şifreli yayınlanıyordu. Bizim şifresiz yayınlamamız sporseverler için bir jest olacak. Tüm Türkiye'deki insanlarımız bizi rahatlıkla izleyebilecek. Amacımız şifresiz yayınla insanların ev ortamlarında futbol keyfi yaşamaları. 2009-2010 sezonu isim hakkını Ziraat Bankası'na verdik. Gelecek sezon da isterlerse bu isim hakkını onlara satacağız. Uzman spor kadromuz var. Kameralar yenilendi. Kaliteli bir spor frekansını izleyicilere sunacağız. Türk futboluna hayırlı olsun.'' ifadelerini kullandı.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar ise TFF ve TRT ile gerçekleştirdikleri işbirliği çerçevesinde adlarını Türkiye Kupası'na vermenin heyecanı ve mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

''Ülkemizin kamuya mal olmuş 3 kurumu arasındaki işbirliğinin Türk futboluna katkıda bulunacağına inanıyorum'' diyen Çağlar, Türk sporuna destek vermekten gurur duyduklarını söyledi.

YILLIK 4.5 MİLYON DOLAR
Can Akın Çağlar, bir soru üzerine isim sponsorluğu için 4.5 milyon dolara anlaştıklarını açıkladı.

Konuşmaların ardından imza töreni yapıldı. Daha sonra Özgener, Şahin ve Çağlar, Türkiye Kupası'yla basın mensuplarına poz verdi.

TURKCELL SÜPER LİG MAÇLARININ İHALESİ
TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Turkcell Süper Lig maçları için de ihaleye girip girmeyecekleri sorusuna, ''Bu işi şifresiz vermeyi arzulamaktayız. Lig maçlarının ihalesinde şifresiz hükmü varsa biz bu işe talip oluruz. TFF başkanımızın şifresiz yayınlamasıyla ilgili seyirci konusunda endişeleri var. İhale şartnamesine bağlı. Bunu da satın alma konusunda irademiz var'' diye yanıt verdi.

Mahmut Özgener ise ihale şartnamesinin henüz hazırlanmadığını belirterek, ''Türk futbolunun geleceği açısından yayın ihalesi çok önemli. Şartnamemiz büyük ölçüde tamamlandı. Kısa sürede bunu kamuoyu ile paylaşacağız. Tüm haklar tek bir kalemde satılmayacak. Farklı kalemler olacak. Canlı maç yayını konusunda, şifreli olması gerektiği kanaatindeyiz. Bunun da detaylarını herkes görecek. Canlı maç yayınları dünyanın birçok yerinde şifreli. Bizim canlı yayınlarla ilgili kanaatimiz bu yönde'' şeklinde konuştu.

Özgener, Turkcell Süper Lig maçlarının canlı yayınlandığı saatlerde Avrupa liglerinden maçların da canlı yayınlandığının hatırlatılması ve bunun seyirci sayısında düşüşe yol açtığının belirtilmesi üzerine, ''Önümüzdeki dönemde maç yayın saatleri konusunda düzenleme yapmayı düşünüyoruz. Bu çalışmayı yaparken de yayıncılarımızın yaptığı uzun süreli anlaşmaları da göz ardı etmemeliyiz. Orta yolu bulmak için çalışıyoruz'' dedi.

Bu haber toplam 1276 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri