Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Türkiye, güneş enerjisi bakımından cennet"

06 Aralık 2008 / 18:21
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin güneş enerjisi potansiyelinin doğalgaz, hidroelektrik ve termik santrallerin ürettiği enerjinin iki katı olduğunu söyledi.
Bakan Güler, Konya gezisinin son durağında Konya Organize Sanayi Bölgesi tarafından düzenlenen "Enver Motor Hareketi" konulu toplantıya katıldı. KOS toplantı salonunda düzenlenen toplantıya Konya Valisi Osman Aydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Sanayi Odası Başkanı ve TSE Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Konya Ticaret Odası Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Hüseyin Üzülmez, sanayiciler ve davetliler katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Bakan Güler, Türkiye'de enerjinin Avrupa ülkelerine göre daha verimsiz kullanıldığını belirterek, "Örneğin bizde bin dolarlık bir Gayri Safi Milli Hasılalık üretim için 400 litre petrol ürünü kullanılırken Japonya'da 100, OECD ülkelerinde ise 200 litre. Yani biz enerjiyi verimsiz kullanıyoruz. Bu nedenle Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim için çeşitli projeler üretiyoruz. Örneğin Konya güneş enerjisi potansiyeli bakımından çok verimli bir yer. Biz sizlerin güneş enerjisinden yararlanması için Konya'nın güneş enerjisi haritasını çıkardık. Bu enerjiyi kullanarak kendi enerjinizi kendiniz üretebilirsiniz" dedi.

Türkiye'nin rüzgar enerjisi konusunda da önemli bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden Bakan Güler, "Türkiye'nin rüzgar enerjisi potansiyeli 48 bin megawatt iken Türkiye'nin yıl içinde ürettiği enerji 42 bin megawatt. 2007 yılına kadar yapılan rüzgar tribünü potansiyeli ise 20 bin megawatt. Bunu 2 milyar dolarla çarptığınızda 40 milyar dolarlık bir piyasa oraya çıkmış oluyor. Güneş enerjisinde ise Türkiye'nin en zayıf bölgesi Karadeniz Bölgesi. Ancak Almanya'nın potansiyeli Karadeniz'den daha az ama Almanya güneş enerjisini kullanıyor. Bizde bu potansiyel var iken biz kullanamıyoruz" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin gerçek bir güneş enerji cenneti olduğunu söyleyen Bakan Güler, "Herkes evinin çatısına ya da güneye bakan duvarına bu güneş enerjisi panellerinden koyduğu zaman, hem kendi enerjisini üretebilecek, hem fazla enerjiyi bize aktarabilecek. Türkiye'nin geçen seneki güneş enerjisi potansiyeli, ülkemizin 1 yılda ürettiği enerji miktarının 2 katı oranında. Bu nedenle bu enerjiye bakanlık olarak ağırlık vereceğiz" ifadelerini kaydetti.
Kaynak:
Bu haber toplam 2280 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri