Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye, Paris'i kaygılandırıyor!

30 Mayıs 2008 / 09:20
L'Express: Türkiye'nin sessizliği, Paris'i kaygılandırıyor.

Fransa'da yayınlanan haftalık haber dergisi L'Express, Türkiye'nin Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin ortaya attığı Akdeniz İçin Birlik projesine katılıp katılmama yönündeki sessizliğinin Paris'i kaygılandırdığını yazdı.

Dergi, "Türkiye, Sarkozy'nin 13 Temmuz'da Paris'te şatafatla açacağı Akdeniz İçin Birlik projesinde temsil edilecek mi? Yoksa Avrupa Birliği (AB) üyeliğine ilişkin rezervlerinden rahatsız olan Ankara zirveyi küçümseyecek mi?" sorusunun Elysee Sarayı'nda 'hafif bir sıkıntıya' yol açtığını bildirdi. Sarkozy yönetimine yakın bir yayın olarak bilinen sağ eğilimli dergi, 'Türkiye nazlanıyor' başlıklı haberinde, "AB ve Akdeniz'in güneyindeki ülkeleri yakınlaştırması düşünülen Akdeniz İçin Birlik projesi, bölgenin devi olmadan düşünülemez gözüküyor." yorumunda bulundu. Dosyasını bilen bir kaynağın 'Türkiye de burada olacak' şeklindeki teminatına yer veren makalede, "Geriye hangi seviyede temsil edileceğini bilmek kalıyor. Ve bu noktada hiçbir şey garanti edilmiş değil." deniliyor.

Sarkozy, Avrupa Komisyonu ve Almanya başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinin müdahalesiyle iyice sulanan projesine en azından 'görkemli' bir törenle başlamak istiyor. Paris, şimdiye kadar projeyi anlatmak ve Türkiye'nin katılımını sağlamak için birçok kez Ankara'nın kapısını çaldı. Fakat Türkiye, Paris'in 13 Temmuz'daki zirve için gönderdiği davetiyeye henüz resmî bir cevap vermedi. AB üyeliğine alternatif olarak düşünüleceği gerekçesiyle önceleri Paris'in girişimine soğuk davranan Türkiye, bu konuda ortaya konulan açık garantilerin ardından projeye olumlu bakmaya başladı. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Akdeniz'in önemli ülkelerinden birisi olarak, artık dümeni AB'ye geçen sürecin dışında kalmaması gerektiği yönünde görüş bildirdi. Zirveye katılım ve katılımın seviyesine ilişkin son kararı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan verecek.

Fransa ateşkes mi ilan edecek?

Fransa'nın Avrupa işlerinden sorumlu bakanı Jean-Pierre Jouyet Paris'in, Türkiye'nin AB'ye tam üyelik sürecini sulandırmak niyetiyle başlattığı 'katılım' ifadesi savaşına Fransa'nın AB dönem başkanlığı boyunca ara vereceği sinyali verdi. Jouyet, Paris'te katıldığı bir konferansın ardından Zaman'a yaptığı açıklamada "Bu sorunu kutsallaştırmayacağız. Dönem başkanlığımız boyunca bu konuda özel olarak Türkiye'ye zorluk çıkarmayacağız." dedi.

Bakan, 'katılım' kelimesini, dinî metin anlamına gelen 'liturgie' haline getirmeyeceklerini bildirerek "Bu konuya çözüm bulacağız." şeklinde konuştu. Fransız Anayasası'ndaki AB'ye yeni girecek ülkeler için referandum düzenleme şartının kaldırılması yönündeki önerinin sahibi olan Fransız bakanın, Ermeni asıllı siyasetçi Patrik Deveciyan önclüğünde bir grup milletvekilinin verdiği Türkiye önergesinden rahatsız olduğu biliniyor.

Fransa, Nicolas Sarkozy'nin cumhurbaşkanı olmasından bu yana Türkiye ile ilgili AB metinlerinden 'katılım' kelimesinin çıkarılması için çalışıyor. Bu yolla, Türkiye'nin tam üyelik sürecinin sulandırılacağını düşünen Fransızların bu yöndeki ısrarları, son olarak Brüksel'deki ECOFIN ve Ortaklık Konseyi toplantılarında gerilime sebep olmuştu.

Zaman - Ali İhsan Aydın

Bu haber toplam 792 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri