Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye ağabeylik yapsın!

28 Mayıs 2008 / 11:36
Türkiye Müslümanlara 'ağabeylik' yapsın.
İslam dünyasının önde gelen aydınlarından Lübnan İslami Amel Partisi lideri Fethi Yeken, Türkiye'nin Osmanlı'dan gelen tecrübesi ve birikimi ile Müslüman Arap ülkelere ağabeylik yapmasını istiyor ve ekliyor "Yiğit düştüğü yerden kalkar."

Yeken, Anadolu Gençlik Dergisi'nin konuğu olarak ülkemize geldi. Yaptığı açıklamalarda Lübnan'da Hizbullah'a karşı Sünni bir yapılanma olduğunu reddeden Yeken, İslami Amel Partisi olarak Amerika'nın Ortadoğu ve dünya siyasetini reddeden devletlerle birlikte aynı siyaseti paylaştıklarını, bu durumun Lübnan içinde de geçerli olduğunu söyledi. İsrail ve Amerika karşıtı bir siyaset izleyen Hizbullah'la herhangi bir çatışma içinde bulunmadıklarını anlatan Yeken, Amerika'nın Irak'ta uyguladığı mezhepler arasına nifak sokma çalışmalarının Lübnan'da tutmadığını ifade etti.

İsrail'in her zaman düşmanları olduğunun altını çizen Yeken, Suriye'nin İsrail ile yaptığı anlaşmayı taviz vermemesi halinde desteklediklerini belirtti. Yeken, "Eğer Suriye Golan Tepeleri'ni almak için anlaşma yapıyorsa destekliyoruz ama karşılığında Filistin'i, Hamas'ı ya da başka örgütleri desteklemekten vazgeçecekse kesinlikle karşıyız" dedi.

LİDERİMİZ OLUN

Türkiye'nin bölgedeki öneminin de altını çizen Yeken, Türkiye'den Müslüman Arap devletlerine "ağabeylik" yapmasını beklediklerini söyledi. Türkiye'nin gerek stratejik konumu, tarihi birikimi ile Arap Birliği'ne önderlik edebilecek durumda olduğunu anlatan Yeken, "Yiğit düştüğü yerden kalkar" diyerek Osmanlı'ya atıfta bulundu.

Yeni Şafak - Emeti Saruhan

Bu haber toplam 914 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri