Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye Bakü-Tiflis-Ceyhan'da zarar edecek

08.09.2009 22:53
Yüzyılın projesi diye lanse edilen BTC'de, üç yıl içinde içinde zarar edilmeye başlanacağı iddia edildi.
Yüzyılın projesi olarak sunulan Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı'nda Türkiye'nin zarar etmeye başlayacağı ortaya çıktı. Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu'nun (YDK) hazırladığı rapor, BTC'nin işletmesinde yapılan hesap hataları sebebiyle açılışından itibaren 6. yılında zarar etmeye başlayacak.

BOTAŞ'ı denetleyen YDK uzmanları, 6. yıldan itibaren taşıma ücretlerinde düşüş yaşanacağını ve pompa istasyonlarında yakıt olarak petrol yerine doğalgaz kullanılmasının Türkiye'ye zarar olarak yansıyacağını tespit ettiler. Uzmanlar, hattın işletmesinden kâr elde etmeye devam edebilmek için doğalgaz fiyatının petrol eşdeğerine göre sabitlenmesini ve taşıma ücret formülünün yeniden ele alınmasını önerdiler.

YDK İKİ FARKLI ZARAR TESPİT ETTİ

Yüzyılın projesi olarak takdim edilen BTC, 3 ülke devlet başkanının katılımıyla 2006 yılında açılmıştı. Temmuz ayında ilk petrol Adana'nın Ceyhan ilçesinden tankere yüklenmişti. Projenin toplam maliyeti 4 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Taşıma ücretleri ise 2007'deki 79 milyon dolardan, 2010 yılında 195 milyon dolara yükselecek. YDK raporuna göre 2012-2021 yılları arasında taşıma ücretini 125 milyon dolara gerilemesi öngörülüyor.

Türkiye'nin BTC'de edeceği zararın bir kısmı ise pompa istasyonların kullanılan yakıtın petrolden doğalgaza dönüştürülmesi ile oldu. Pompa istasyonlarının çalıştırılması için gereken yakıtın doğalgaz olması ise artan doğalgaz fiyatları nedeniyle maliyetleri arttırdı. Doğalgazın maliyeti 14 milyon dolardan 85 milyon dolara çıktı. YDK'nın çözüm önerisi, sözleşmede öngörülen varil başına 18 dolarlık petrolün eşdeğeri olan 1000 metreküpü 111,80 dolardan doğalgazın yeniden fiyatlandırılması oldu.

KONU ULUSLARARASI TAHKİMDE

BOTAŞ'ın da artan maliyetler nedeniyle hattın ana işleticisi BTC Co.'ya fiyat sabitlenmesi talebinde bulunduğu, ancak herhangi bir cevap alınamadığı açıklandı. Bunun üzerine konunun uluslararası tahkime taşındığını belirten BOTAŞ yetkilileri, düşecek taşıma gelirinin de tahkim kapsamında olduğunu belirttil.

Zaman
Bu haber toplam 7054 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri