Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye Belçika'ya nota verdi

14.08.2009 03:40
Ankara, Türk mahkumun cezaevinde işkenceyle öldüğü Belçika'yı uyardı... Dışişleri Bakanı telefonla aradı
Ankara, Belçika'da cezaevinde işkenceden ölen Türk mahkumla ilgili devreye girdi...

Jamioulx hapishanesinde geçen cumartesi hayatını kaybeden Mikail Tekin isimli Türk vatandaşının ölümüyle ilgili olarak Belçika'ya nota verildi.

Dışişleri Bakanlığı, hem Ankara'da, hem de Brüksel'de eş zamanlı olarak olayla ilgili girişimlerde bulundu.

Ankara, Belçika makamlarından Tekin'in ölüm nedeninin araştırılmasını ve olayın en kısa zamanda aydınlatılmasını istiyor.

DIŞİŞLERİ BAKANI TELEFONLA ARADI

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, bugün konuya ilişkin olarak Belçikalı muhatabı Yves Leterme'yle bir telefon görüşmesi yaptığı öğrenildi.

Davutoğlu, 14 Temmuz'da Dışişleri Bakanlığı görevine başlayan Leterme'e, Tekin'in ölüm nedeninin araştırılması için kendisinin özel ilgisini beklediklerini belirterek, soruşturmanın tüm tarafları tatmin edecek bir şekilde bir an önce sonuçlandırılmasını istedi.

OTOPSİDE FİZİKSEL ŞİDDET OLDUĞU KESİNLEŞMİŞTİ

Türk vatandaşı Tekin (31), geçen cuma günü cuma namazı çıkışında polis memurlarıyla bir tartışma çerçevesinde gözaltına alınmış, bilinen sağlık sorunlarına rağmen, henüz net olarak açıklanmayan gerekçelerle adli bir karar olmadan doğrudan hapishaneye kapatılmıştı.

Hapishane yönetimi, ertesi gün Tekin'in ailesini arayarak, "yemek yerken boğulduğunu ve öldüğünü" bildirmiş, cesedin bir an önce teslim alınmasını istemişti.

Ailenin ve hapishanedeki şahit mahkumların tepkileri üzerine Savcılık olaya el koymuş, pazar günü yapılan otopside, Tekin'in "fiziksel şiddet" nedeniyle öldüğü anlaşılmış ve açıklanmıştı.

Bu haber toplam 4892 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri