Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye bölgesel güç olma yolunda

29.10.2009 06:02
Başbakan Erdoğan'ın Pakistan ve İran temasları gerek bölge, gerekse uluslararası kamuoyunda dikkatle izleniyor. İşte uluslararası kamuoyunda Türkiye yorumları.
Santranç tahtası" Ortadoğu'da dengeler her zamanki kadar hassas...

İsrail-Filistin-Suriye-İran-Irak denkleminde Türkiye, aktif bir politika ile barış arıyor.

Hükümet, amacın komşularla sıfır sorun ve bölgesel barış olduğuna dikkat çekiyor.

Bu çerçevede, Başbakan Erdoğan'ın Pakistan ve İran temasları da gerek bölge, gerekse uluslararası kamuoyunda dikkatle izleniyor.

Türkiye'nin Irak'taki tüm gruplarla görüşme kararıyla başlayan süreç, şu an tüm sınır komşuları ve bölge ülkeleri ile sürüyor.

Uluslararası barış için önemli adımlar...

Terör örgütünün tecridi amacıyla yola çıkıldı ancak şimdi bunun ötesinde uluslararası barış için önemli adımlar atılıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Pakistan-İran ziyaretleri ve bu ziyaretlerin satır araları da dikkatle izleniyor.

İngiliz Reuters haber ajansı yayımladığı yorum haberde, birinci dünya savaşından sonra yüzünü batıya dönen Türkiye'nin, yeniden bölgesel güç olma yolunda hızla ilerlediğine dikkat çekiyor. Ajans, Türkiye-İsrail ilişkilerinin gerildiği bir dönemde Erdoğan'ın Tahran'a gitmesinin altını çiziyor.

Dünyanın önde gelen düşünce kuruluşlarından Chatham House'un Ortadoğu uzmanı Fadi Hakura da, Türkiye'nin İran ve Suriye ile ilişkilerini, İsrail'i ve Batı'yı kaybetme pahasına geliştirdiği yönünde gittikçe artan bir algı olduğunu savunuyor.

Türkiye, bölgesinin etkin ülkelerinden İran'ın batı ile yaşadığı "nükleer faaliyet sorununun" bir an önce son bulmasını istiyor. Başbakan Erdoğan, batının İran'a adil davranmadığını söylerken, isim vermeden, İsrail'in yürüttüğü nükleer faaliyetlere dikkat çekiyor.

Dünya, Erdoğan’ın İran ziyaretini konuşuyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, İsrail ile ilişkilerin bozulduğu bir dönemde İran’a yaptığı ziyaret, Batılı basında yankılandı.

NYT: “TÜRKİYE İLE BATI ARASINDAKİ GERGİNLİKLER ARTIYOR”

-“Türkiye ile Batı arasındaki gerginlikler artıyor. Türkiye’nin AB’ye katılma olasılığı giderek zayıflarken ve ülkenin yıllarca görünmeyen bir gayretle Müslüman ülkelerine uzanırken, ABD ve Avrupa’nın canını, uzun bir zamandır gündemde olan bir soru sıkıyor: Bu büyük, laik, Müslüman ülkesi Batı’nın yerine Doğu’ya yöneliyor mu?”

-GUARDİAN: “TÜRKİYE, ORTADOĞU’DA ÇOK OLUMLU YENİ BİR ROL OYNUYOR”

-“Türkiye, Ortadoğu’da çok olumlu yeni bir rol oynuyor. Barıştırıcı, arabulucu, barış yapıcı olmayı amaçlıyor. İran’a uzanmak, bu rolü oynamanın ideal yoludur. Türk liderleri, birkaç yılı, ‘komşularla sıfır sorun olarak adlandırdıkları bir hedefi izleyerek geçirdi. Çok başarılı da oldu. Ancak olumsuz bir nokta var o da Türkiye’nin İsrail’den uzaklaşmayı başlamasıdır.”

-FİNANCİAL TİMES: “ANKARA’NIN İSRAİL'E İLİŞKİN SERT TUTUMU, AHMEDİNEJAD’TAN ÖVGÜ GETİRDİ”

Ankara’nın İsrail ile ilgili sert tutumu, Ahmedinejad’tan övgü getirdi. (Ahmedinejad’ın) Sayın Erdoğan’ın İsrail’in politikalarına yönelik sert çıkışlarına verdiği destek, Batılı ortaklarını, Ortadoğu ve bölgesel diplomasisinde yeni bir rol oluşturmak amacıyla eski ittifakları terk etmeyeceğine ikna etmeye çalıştığı bu dönemde Türkiye’yi mahcup edebilir.”

-LE MONDE: “TAHRAN’LA DOSTLUK TÜRKİYE’NİN BAZI MÜTTEFİKLERİNİ SİNİRLENDİRİYOR”

Recep Tayyip Erdoğan, Tahran’da İran ile Türkiye arasındaki dostluğunu kutluyor. Ama bu dostluk gösterisi, Türkiye’nin bazı geleneksel müttefiklerini sinirlendiriyor, özellikle son aylarda ilişkilerin hiç durmadan kötüleşen İsrail’i.

Ziyaret İsrail'i kızdırdı

İsrail basınından İran gezisine yönelik sert yorumlar geldi.

Jerusalem Post gazetesi, "Türkiye artık sadece 'müttefik' bir ülke. Erdoğan'ın Ahmedinecad'a övgüler düzdüğü toplantıda Lieberman'ı eleştirmesi ülkenin eksenindeki değişimin en büyük göstergesi" yorumunu yaptı.

Gazeteye göre, "Batılı yetkililer bu değişime şimdilik ilgisiz. Ama böyle devam ederse bu hatanın mal olacağı şey belli!"

Ortadoğu Forumu yöneticisi Daniel Pipes tarafından kaleme alınan yazıda şu ifadeler kullanıldı:

"Erdoğan'ın 2002'de iktidara gelmesinden beri Batı'nın en yakın Müslüman müttefikinin 60 yıldır izlediği yönde gözle görülür değişimler başladı. Son ayda üç büyük kriz atlattık. Batılı yetkililer şimdilik Türkiye'deki bu değişime kayıtsız kalmış gibi gözüküyorlar. Ancak bu hatayı yapmaya devam ederlerse sonucu belli.!"

İran-Pakistan arasında da arabulucu...

Türkiye bu arada, Taliban saldırıları nedeniyle tansiyonun yükseldiği Afganistan-Pakistan ilişkilerini yumuşatma çabalarını sürdürüken bir başka hatta da gerilimi düşürmeye çalışıyor.

Tahran yönetimi, İran'da 42 kişinin öldüğü saldırıları Pakistan'da yerleşmiş militanların düzenlediğini savunuyor, bu nedenle İslamabad ile gerilim yaşıyor.

Türkiye bu noktada İran ve Pakistan arasında da bir anlamda arabuluculuk yapıyor.

Türk dış politikası bugünlerde yeni bir boyut kazanmış durumda... Yetkililer bunu iki cümle ile özetliyor: "Sıfır dostluk'tan 'Maksimum İşbirliği'ne geçiliyor, "Komşuluk" kavramının içeriği zenginleştiriliyor"...


Bu haber toplam 1454 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri