Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye bölgesel siyasi güç oluyor

07.09.2009 00:48
Time dergisi, Türk-Ermeni sınırının açılmasının Türkiye'nin "bölgesel siyasi güç' olma iddiasını güçlendirmeye katkıda bulunacağı yorumunu yaptı.
Time dergisi, Türk-Ermeni sınırının açılmasının Türkiye'nin "bölgesel siyasi güç' olma iddiasını güçlendirmeye katkıda bulunacağı yorumunu yaptı. İşte dergideki o haber:

Uluslararası Kriz Grubu uzmanı Pope da, "Hem Türkiye, hem de Ermenistan cesur ve devlet adamına yakışan bir adım attı. Başarılı olursa ikisi kazanacak" dedi.

Türk-Ermeni sınırının açılmasının Türkiye'nin bölgedeki konumunu önemli ölçüde güçlendireceği yorumları yapılıyor. Time dergisi, sınırın açılmasının, Türkiye'nin "bölgesel siyasi güç" olma iddiasını güçlendirmeye katkıda bulunacağını belirtti. Uluslararası Kriz Grubu uzmanı Hugh Pope da, "Hem Türkiye, hem de Ermenistan cesur ve devlet adamına yakışan bir adım attı. Başarılı olursa ikisi kazanacak" dedi. The Time dergisi, "Türkiye ve Ermenistan: Bir Asırlık Kan Davasında Buzlar Eriyor?" başlıklı analizinde iki ülkenin arasında varılan mutabakatın önemini vurgularken petrol ve gaz boruhatlarının geçtiği Kafkas bölgesinin ABD ve Rusya için taşıdığı öneminin altını çizdi. Obama Yönetiminin, Türk-Ermeni ilişkilerinin tesis edilmesinin dış politikasının bir önceliği olduğu işaretini verdiğini kaydeden dergi, "Ancak tarih, dünyanın bu bölgesinde güçlü bir sabotajçıdır ve daha önce görüşmeler onun ağırlığı altında çökmüştü" diye yazdı. Yeni plana göre, bir tarih komisyonunun kurulacağına, Türkiye'nin de, önce Karabağ sorununun çözülmesi ısrarından vazgeçtiğine dikkat çekildiği analizde Uluslararası Kriz Grubu uzmanı Hugh Pope'nin değerlendirmelerine yer verildi.

-"BAŞARILI OLURSA TÜRKİYE'NİN İTİBARINI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE GERİ KAZANIR"-

Hugh Pope, "Hem Türkiye, hem de Ermenistan cesur ve devlet adamına yakışan bir adım attı. Başarılı olursa ikisi kazanacak" şeklinde konuştu. Pope, "Eğer (görüşmeler) başarılı olursa Türkiye, son dönemde sonmuş olan iç reformcu, bölgesel barış yapıcısı ve Avrupa Birliği üyelik sürecini ciddi olarak ilerleten ülke olarak itibarını büyük ölçüde geri kazanabilir" yorumunu da yaptı. Time, Kars Ticaret Odası Başkanı Ali Güvensoy'un sınırın açılmasının bölge ekonomisinin yüzde 20 büyüyebileceği tahmine de dikkat çektiği analizinde "Sınırın açılması aynı zamanda Türkiye'nin bölgesel siyasi ağır siklet olma iddiasını güçlendirmeye katkıda bulunacak" değerlendirmesini de yaptı.
Bu haber toplam 2818 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri