Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye: "Büyümeye devam."

02 Temmuz 2008 / 11:46
Türkiye sağlam zeminde büyümeye devam ediyor.
- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin yılın ilk çeyreğinde yüzde 6.6 oranında büyüdüğünü belirterek, "Türkiye çok sağlıklı, çok sağlam bir zeminde büyümeye devam ediyor" dedi.
Başbakan Erdoğan, 5. Türkiye Enerji Forumu'nda yaptığı konuşmada, "Mevcut petrol rezervlerinin dünyayı 41 yıl, doğalgaz rezervlerinin ise 63 yıl dünyaya yetebileceği de bu projeksiyonlar çerçevesinde ortaya konuluyor" diye konuştu.
Erdoğan, artan enerji talebine paralel olarak, enerji sarfiyatından doğan sera gazlarının da 27 milyar tondan 42 milyar tona çıkacağının tahmin edildiğini belirtti. Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:
"Türkiye son 5 yılda ortalama yüzde 6.7 oranında büyüme kaydetti. Bu büyümeye paralel olarak enerji tüketimimiz de yıllık ortalama yüzde 5.5 oranında artış gösterdi."
Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin 2020 yılına kadar enerji talebinin yıllık yüzde 6 oranında artacağını var saydıklarını ifade ederek, 2020 yılında 220 milyon ton petrol eşdeğerine ulaşılacağının tahmin edildiğini bildirdi.
Erdoğan, "Türkiye hem ulusal, hem de uluslararası ölçekte enerji politikalarını belirlemek, uygulamak, sürdürmek zorundadır" diye konuştu.
Kaynak:
Bu haber toplam 820 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri