Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye Daha Hızlı Hareket Etmeli

11 Ekim 2008 / 12:30
AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, 'Katılım Sürecinde Türkiye'nin Reformları Yerine Getirme Konusunda Daha Hızlı Hareket Ettiğini Görmek İstiyorum' Dedi.
AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, ''Katılım sürecinde Türkiye'nin reformları yerine getirme konusunda daha hızlı hareket ettiğini görmek istiyorum'' dedi.

Türkiye-AB ilişkilerini konu alan 5. Boğaziçi Konferansı'nın, İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda gerçekleştirilen gala yemeğinde konuşan Rehn, Avrupa Futbol Şampiyonası'nda Türk Milli Takımının tüm engellere rağmen kazandığı başarıyı hatırlatarak, Türkiye'nin, tüm politika yapıcılar tarafından ilham alınacak bu performansın haklı gururunu yaşadığını söyledi.

Rehn, Euro 2008'deki enerji ve odaklanmanın, AB katılım sürecine de uygulanması konusunda bir kararlılığa ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Türkiye'nin AB'ye gelecekteki katılımının çok tartışıldığını ve tartışmaların muhtemelen sürecin sonrasında da devam edeceğini ifade eden Rehn, bu tartışmaların Türkiye'yi çabalarından vazgeçirmemesi gerektiğini söyledi.

Rehn, konuşmasına şöyle devam etti:

''Katılım sürecinde Türkiye'nin reformları yerine getirme konusunda daha hızlı hareket ettiğini görmek istiyorum. Bu yıl bir başka politik krizle uğraşırken değerli bir zaman kaybettik. Komisyon, Anayasa Mahkemesi'nin parti kapatma davalarını yakından takip ediyor. Temmuzda verilen karar bir krizi önledi ve iktidardaki politik partilerle ilgili yasaların revizyonu ve daha geniş anayasal reform konusundaki acil ihtiyacı aydınlattı.''

SONDAKİKA
Bu haber toplam 852 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri