Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye en iyi kumaşı üretti

26 Eylül 2008 / 17:11
"Leke ve su tutmayan, ütü istemeyen, saman nezlesine karşı koruyan, E vitaminli...." Dünyanın bu süper kumaşını bir Türk tekstil firması icat etti.
Nike, Gap ve Zara gibi dünyaca ünlü markalara üretim yapan Yeşim Tekstil AŞ'nin, nano teknoloji sayesinde leke ve su tutmayan, ütü istemeyen, saman nezlesine karşı koruyan, E vitaminli akıllı kumaş ve giysiler ürettiği, ''Hybrid'' adını verdiği yeni ürünlerinde farklı özellikli kumaşları bir arada kullanmaya başladığı bildirildi.

Yeşim Tekstil İşletmeler Direktörü Mustafa Demiralay, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de akıllı kumaşları üreten ilk firmalardan biri olduklarını, bu konuda önemli mesafeler katettiklerini belirtti.

Demiralay, tekstil sektöründe uluslararası rekabette fark yaratmak için katma değeri yüksek ürünlere yöneldiklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

''Leke ve su tutmama, çabuk kuruma ve kolay ütüleme özellikleriyle enerji ve zaman tasarrufu sağlayan nano teknolojisini, Türkiye'de ilk defa örme ürünlerin üretiminde kullanarak akıllı kumaşlar yapmaya başladık. 2004'ten bu yana yaptığımız çalışmaları her geçen yıl geliştirerek hızlandırdık. Firma olarak inovasyona büyük önem veriyoruz. Özellikle son dönemlerde rekabette farklılaşmak için katma değeri yüksek ürünleri üreterek, tüketicinin karşısına farklı seçeneklerle çıkmak daha da önem kazandı. Artık dünyanın her yerinde akıllı kumaşlar yapılıyor.''

Demiralay, son dönemlerde üretikleri giysilerin leke ve su tutmama, ütü istememe özelliklerinin yanı sıra saman nezlesine karşı koruma, koku verme, E vitaminli, aloeveralı olma, güneşin zararlı etkilerinden ve sivrisinekten koruma gibi birçok farklı özelliğe de sahip olduğunu kaydetti.

Yeşim Tekstil'de, Ar-Ge çalışmalarını tamamlayarak üretime başladıkları ''Hybrid'' adını verdikleri yeni bedenlerle farklı fonksiyonlara sahip kumaşları aynı bedende kullanarak tüketici ihtiyaçlarını maksimum düzeyde karşılayacaklarını anlatan Demiralay, ürettikleri ''Hybrid'' bedenlerle, müşterilerinin talep edeceği birkaç fonksiyonu birden üretmeye başladıklarını bildirdi. Demiralay, şu bilgileri verdi:

''Gelen talebe göre aynı tişörtte bir yandan E vitamini vererek sağlığı korurken, diğer yandan da güzel kokular vererek ter kokusunu önleyebileceğiz ya da ısı regülatörü ile tüketiciye serinlik hissi verirken, leke tutmama özelliğini de aynı anda kumaşa uygulayabileceğiz.''
Kaynak:
Bu haber toplam 1160 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri