Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye enflasyonu 59. sırada

23 Mayıs 2008 / 09:20
Türkiye enflasyonda 59'uncu sıraya düştü.

Devlet Bakanı Şimşek, 1990'lı yıllarda yüksek enflasyon sıralamasında ilk onda bulunan Türkiye'nin 59. sıraya düştüğünü söyledi

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin 1990'lı yıllarda en yüksek enflasyon sıralamasında ilk onda yer aldığını belirterek, "Bu senenin başı itibariyle yüksek olduğu söylenen enflasyona rağmen 59'uncu sıradayız" dedi. Hazine Müsteşarlığı toplantı salonunda düzenlenen "Mahalli İdarelerin Mali Yönetimi Forumu"nda konuşan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, 2002 yılından bu yana makro ekonomik istikrarın sağlanmasında önemli başarılar elde edildiğine işaret etti. Özellikle enflasyon ile mücadelede kararlılık ve kamu borç stokunun azaltılmasına yönelik adımlarla AB standartlarının yakalandığına dikkati çeken Şimşek, en önemlisinin de, Türkiye ekonomisinin aralıksız 24 çeyrektir büyümesi olduğunu vurguladı. Şimşek, "Her ne kadar dışarıda yaşanan gıda ve enerji şoku nedeniyle enflasyon hedefinin çok ötesindeysek de enflasyon hala son 30 yılın en düşük düzeyinde" dedi.

İSTİFA SÖYLENTİLERİ YALAN

Merkez Bankası Başkanı ve Hazine Müsteşarı'nın istifa edeceği söylentilerine yönelik sorulara verdiği yanıtta da Bakan Şimşek, bunların tamamıyla dedikodu olduğunu, MB Başkanı ve Hazine Müsteşarı'nın görevlerinin başında bulunduklarını söyledi. Şimşek, "Ülkemizin daha iyi bir noktaya varması için hepimiz, takım ruhu içerisinde çalışıyoruz" dedi.

UKRAYNA ilk sıralarda

1997-2003 yılları arasında dünya enflasyon liginde ilk 10 içerisinde yer alan Türkiye, 2006'da ilk 26 içerisine girdi. Geçen yıl ve bu yıl başında enflasyonun yüksek seyretmesine rağmen Ocak 2008 itibariyla Türkiye 59. sıraya geriledi. En yüksek enflasyonun olduğu ilk 20 ülkeden bazıları ise şunlar: Ukrayna (yüzde 19,3), Letonya (yüzde 15,7), Kazakistan (yüzde 18,7)

Kaynak:
Bu haber toplam 812 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri