Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Vahşeti Durdur

08.07.2009 15:28
Türkiye- Körfez İşbirliği Konferansına katılan bakanların onuruna verilen yemekte konuşan Başbakan Erdoğan, Çin'e vahşeti durdur çağrısı yaptı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sincan Uygur özerk Bölgesi'ndeki olayları değerlendirdi. Türkiye- Körfez İşbirliği Konferansına katılan bakanların onuruna verilen yemekte konuşan Başbakan Erdoğan, "Türkiye'de yaşayan Uygur kardeşlerimizin ve bu acıyı yüreğinin derinliklerinde hisseden halkımızın da haklı olarak bu olaylara tepki verdiğini, endişe içinde olduğunu görüyoruz." dedi.

ERDOĞAN'DAN ÇİN'E VAHŞETİ DURDUR UYARISI / VİDEO

Erdoğan konuşmasında şunları söyledi: “Olayları büyük bir kaygı, endişe ve üzüntüyle takip ediyoruz. Sadece bizlerin vicdanını sızlatmıyor. Bunları izleyen herkesi hayret ve dehşete düşürüyor. Türkiye'de yaşayan Uygur kardeşlerimizin ve bu acıyı yüreğinin derinliklerinde hisseden halkımızın da haklı olarak bu olaylara tepki verdiğini, endişe içinde olduğunu görüyoruz. Her zaman için tarihi ve kültürel bağlarımız olan Uygurlu kardeşlerimizi, iyi ilişkiler içinde olduğumuz Çin'le aramızda bir dostluk ve iş birliği köprüsü olarak gördük. Beklentimiz, vahşet boyutlarına ulaşan bu olayların acele olarak, ivedi olarak son bulması, sağ duyunun hakim olması, sorumluların hesap vermesi ve gereken tedbirlerin, evrensel insan hakları çerçevesinde bir an önce alınmasıdır. Çinli yetkilierin olayları tespit etmesi ve adalet mekanizmasını tüm insanlığın vicdanını rahatlacak adımlar atmasıdır. Bunun gereğini geçici üyesi olduğumuz BM'de güneme getireceğiz ve gereğinin yapılmasını isteyeceğiz. Bu vesile Urumçi'de hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. "

Bu haber toplam 1058 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri