Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ermenistan sınırı açılıyor mu?

08.04.2009 11:11
Türkiye - Ermenistan sınırının yapılacak bir deklerasyonla 24 Nisan'dan sonra açılacağı iddia edildi.
Erivan'daki "Ermeni Soykırımı Müzesi" Müdür Yardımcısı Suren Manukyan, Türkiye ile Ermenistan arasındaki sınırın açılacağına ilişkin bir deklasyonun 24 Nisan'dan sonra, "soykırım" tasarısının, Kongre'ning gündemine dahil edilmesinden önce imzalanabileceğini belirtirken ilişkilerin normalleştirilmesinin bir "Amerikan projesi" olduğunu savundu.

Suren Manukyan, Cumhurbaşkanı ABDullah Gül'ün ortak sınırın açılmasına ilişkin yazılanların doğru olmadığı yolundaki sözlerini anımsatarak sınırın 16 Nisan'da açılmayacağını belirtti.

Buna karşın Manukyan, sınırın açılacağına ilişkin deklarasyonun 24 Nisan'dan sonra imzalanabileceğini söyledi.

Ermenistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesinin bir "Amerikan projesi" olduğunu da savunan Manukyan, "Bu yolda, Washington, bölgesel sorunları çözme kabiliyetini kanıtlamak istiyor" diye konuştu. Manukyan şöyle konuştu:

"Nisan ayı, Ermenistan için zor bir ay. Ermenistan ile Türkiye arasındaki sınırın açılmasına ilişkin deklarasyonun, Ermeni soykırımı tasarısının ABD Kongresinin gündemini dahil edilmesinden önce 24 Nisan'dan sonra imzalanabilir. Böylece Türk yetkilileri, soykırımın tanınmasının Ermenistan ile Türkiye arasındaki bağlarının normalleştirilmesine ilişkin devam eden süreci engelleyebileceğini kanıtlayacak.

Ermenistan Türkiye ile devam eden müzakerelerin elde ettiği tek olumlu husus, Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerinin artık Türkiye'nin Ermenistan ile ilgili politikasında belirleyici olmamasıdır."
Bu haber toplam 956 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri