Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye Faiz de Dünya Lideri

06 Aralık 2008 / 08:44
Avrupa Merkezi faizi 75 baz puan düşürdü. İngiltere 100 baz puan, İsveç ise 175 baz puan indirdi
Kriz finans cephesinden başlattığı küresel saldırıyı artık reel sektöre yaymaya başladı. Dünya ekonomileri bir yandan krizin oluşturduğu ağır sorunlarla cebelleşiyor, diğer yandan da krizin ağır saldırılarına faiz indirim silahı ile karşılık vermeye çalışıyor.
TÜRKİYE'NİN PARASI BU KADAR ÇOK MU?

Dünyanın, ortak savunma içgüdüsü olarak faiz indirimlerinden medet umduğu bugünlerde, Türkiye ise en yüksek faiz veren ülkeler arasında ilk sıralarda bulunuyor. Tüm dünyanın, faiz indirdiği bir dönemde Türkiye'de faizlerin hala yüksek seviyelerde bulunması ekonomi çevrelerinin de tepkisini çekiyor. Faiz indirimlerinin, paranın atıl durumda kalmasını önleyecek bir etkide bulunması beklenirken, diğer yandan da resesyon salgınının önüne geçebileceği yorumları yapılıyor.

AVRUPA'DA TOPLU İNDİRİM VAR

Son olarak önceki gün Avrupa'nın önemli ülkelerinden ve Avrupa Merkez Bankası'ndan faiz indirimi haberleri geldi. Avrupa Merkez Bankası (ECB) gösterge faizi 75 baz puan düşürerek yüzde 2.5'e çekti. İngiltere Merkez Bankası (BOE) da gösterge faizi 100 baz puan düşürerek yüzde 3'ten yüzde 2'ye indirdi. BOE, tüketici fiyatlarının düşmeye devam etmesinin beklendiği, yeni önlemler alınmadan borçlanma hacminin artış göstermesi ihtimalinin düşük olduğunu ve bankaların sermayesinin desteklenmesine ve fonlama yapılmasına rağmen likidite koşullarının oldukça zor olduğunu belirtti.

EN RADİKAL ADIMI ATTI

Önceki gün gerçekleştirilen faiz indirimlerinde en radikal indirim ise İsveç'ten geldi. İsveç Merkez Bankası yüzde 3.75 olan gösterge faiz oranını 175 baz puan indirerek yüzde 2'ye çekerken, bu bankanın Haziran 1994'ten bu yanaki en büyük gösterge faiz oranı indirimi oldu. Banka yaptığı açıklamada, işsizlik oranını düşürmek ve Riksbank'ın yüzde 2 olan enflasyon hedefini tutturmak için bu büyük kesintinin gerekli olduğunu ve faiz oranının gelecek yıl bu seviyede kalmasını beklediğini bildirdi.


DÜNYADAKİ FAİZ ORANLARI

Ülke Faiz (%)

Japonya 0,30

ABD 1,00

İngiltere 2.00

İsveç 2.00

Avrupa Merkez Bankası 2.50

Isviçre 2,50

Brezilya 13,75

Güney Afrika 12,00

Türkiye 16,25


Finans Yatırım Başekonomisti Banu Kıvcı Tokalı, Türkiye'deki faiz ortamının yüksekliği ile ilgili şu değerlendirmede bulunuyor; 'Gelişmekte olan ülkelerdeki risklerin artması, ve Türkiye'nin cari açığının risk unsuru oluşturması nedeniyle biz hala gelişmekte olan ülkeler içerisinde hala en yüksek faiz veren ülke konumundayız.' 'Gelişmekte olan ülkelerin faiz indirimine gitmesi bizde de faiz indirimleri Merkez Bankası'nın işini kolaylaştırıyor ' diyen Kıvcı, muhtemelen bu ay faiz indiriminin gelebileceğini söylüyor.
Bu haber toplam 1226 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri