Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye galip çıkar

25 Ocak 2009 / 13:51
Ukraynalı enerji uzmanı Alexander Narbut, Rusya-Ukrayna gaz krizinin “gerçek galibi”nin Türkiye olabileceğine inanıyor.
AB ülkelerinde AB ülkelerinde ciddi bir sorun yaratan ve Rusya’yı dışlayan Nabucco projesinin önemine vurgu yapan Rusya-Ukrayna gaz krizinin “gerçek galibi”nin Türkiye olabileceği belirtildi.
Ukraynalı enerji uzmanı Alexander Narbut, Ukrayna’da düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada son gaz krizinden Rusya’nın üstün çıkmasına karşın “gerçek galibin” Türkiye olabileceği inancını dile getirdi.
Narbut, Rus haber ajansı Novosti tarafından yansıtılan konuşmasında “Bugünün taktik avantajı, sonunda Rusya’nın stratejik ulusal çıkarlarında bir kayba yol açabilir” uyarısını yaptı.
Avrupa’nın krizden çıkartacağı sonuçların taşıdığı öneme işaret eden Narbut, Nabucco projesinin canlandırılıp canlandırılmayacağının kısa bir süre içerisinde belli olacağını belirterek krizin “gercek galibi”nin Türkiye olabileceğine inandığını ifade etti.
Alexander Narbut, “Mevcut koşullarının, Türkiye’ye sadece ekonomik değil, jeopolitik olarak da önceliğin verileceği anlamına geldiği"ni de vurguladı.
AB’nin Rusya gazına bağlılığının azaltılması için en iyi seçenek olarak nitelendirilen Nabbuco boru hattı projesiyle Orta Asya gazının, Türkiye, Bulgaristan, Macaristan ve Avusturya üzerinden Avrupa’ya taşınması öngörülüyor.
(ANKA)
Kaynak:
Bu haber toplam 752 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri