Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye Gazze için yardım yarışında

21 Ocak 2009 / 18:38
Yurdun çeşitli yerlerinde düzenlenen kampanyalarla, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları sırasında zarar görenler için yardım toplandı.
Sivas'ta Deniz Feneri Derneği üyelerince, Rahmi Günay Caddesi'nde, Filistinliler yararına kermes düzenlendi.

Kermesin açılışında konuşan Deniz Feneri Derneği Tanıtma ve Halkla İlişkiler Müdürü İsmail Palakoğlu, İsrail'in 22 gün boyunca Filistin halkına yönelik bir katliam, soykırım uyguladığını belirtti.

Palakoğlu, Derneklerinin Filistin halkına yönelik yardımlarının aralıksız devam ettiğini ifade ederek, İstanbul'dan bugün bir gemi dolusu 1 milyon 100 bin dolarlık ilaç ve tıbbı malzeme yardımının bölgeye gönderildiğini söyledi.

Belediye Başkan Yardımcısı Erdoğan Tunç da Filistin'de yaşananların Türk milletini derinden üzdüğünü söyledi.

Filistin halkı için kentte seferberlik ilan edildiğini belirten Tunç, kermesin amacına ulaşacağını kaydetti.

Sivas Müftüsü Mustafa Balık'ın yaptığı duanın ardından kermesin açılışı yapıldı.

Gönüllü kadınların el emeği ürünlerinin yer aldığı ve gelirinin tamamı Filistin'e gönderilecek kermes, 25 Ocağa kadar 09.00-20.00 saatleri arasında gezilebilecek.

-KIRIKKALE-

Kırıkkale'de berber Mustafa Doluay, bir günlük kazancını Filistin'e gönderme kararı aldı.

Doluay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in saldırılarının ardından Filistin'de yaşanan olaylar nedeniyle içinin kan ağladığını ifade ederek, bu kötü günlerinde Filistin halkına yardımda bulunulması gerektiğini söylerdi.

Bir günlük kazancını Filistin'e göndereceğini kaydeden Doluay, ''Bunun için dükkanımın kapısına bir günlük kazancımı bağışlayacağıma dair yazı astım. Duyarlı vatandaşları ilgisiyle müşteri sayısı arttı. Filistin'de çocuklar ve kadınlar ölüyor. Onların acılarını her gün yaşıyoruz, ama üç gün sonra her şey unutuluyor. Yaşananları unutmadan yardım etmemiz gerekiyor'' diye konuştu.

-ÇORUM-

Türk Kızılayı Çorum Şubesi, Hitit Akademi Derneği ve Anadolu Tıbbiyeliler Derneği tarafından ''Kimse yok mu diyenler yalnız değilsiniz'' sloganıyla yardım kampanyası başlatıldı.

Gazi Caddesi üzerinde başlatılan kampanyanın açılışına Vali Mustafa Toprak, Belediye Başkanı Turan Atlamaz, Kızılay Çorum Şube Başkanı Sedat Canpolat, Hitit Akademi Derneği Başkanı Fatih Maden, Anadolu Tıbbiyeliler Derneği Başkanı Musa Zorlu, dernek üyeleri ve davetliler katıldı.

Açılışta konuşan Vali Mustafa Toprak, Gazze'de büyük bir insanlık dramının yaşandığını söyledi. Toprak, ''Parasal destek ve kan bağışı kampanyası en önemli yardımları oluşturuyor. Bu kampanyayı başlatan tüm kurumları tebrik ediyorum. Vatandaşlarımızı kan bağışına davet ediyorum'' diye konuştu.

Kızılay Şube Başkanı Sedat Canpolat ise Gazze'de sivil halkın, kadınların ve çocukların her türden yardıma ihtiyaç duyduğunu belirtti. Çorum'da kapsamlı bir yardım kampanyası düzenlemeyi uygun bulduklarını anlatan Canpolat, ''Duyarlı her insanımızın ve özellikle sivil toplum kuruluşlarımızın bu kampanyaya destek vermelerini bekliyoruz'' dedi.

Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Turan Atlamaz, Kızılay Başkanı Sedat Canpolat ve Anadolu Tıbbiyeliler Derneği Başkanı Musa Zorlu kan bağışında bulundu.


AA

Kaynak:
Bu haber toplam 1350 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri