Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye ile İran Arasında Paslaşma

20.11.2009 17:51
Davutoğlu, "Paslaşarak, küresel ve bölgesel barışı etkileyen konularda herkes birbirine yardımcı olarak, bu maçı en iyi şekilde bitireceğiz"

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ve Dışişleri Bakanı Mutteki ile görüşen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran'ın Tebriz kentinde Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki ile yaptığı görüşmelerin ardından AA muhabirinin sorularını cevaplandırdı.

Ahmedinecad ve Mutteki ile "çok kapsamlı" görüşmeler yaptıklarını kaydeden Davutoğlu, Tebriz'de hem ikili ilişkileri, hem de uluslararası ilişkileri ele aldıklarını, bu arada İran'ın nükleer programıyla ilgili konuları gözden geçirdiklerini ifade etti.

"Türkiye ile İran arasında yakın bir dostluk ve güven ilişkisi vardır" diyen Davutoğlu, gerek Ahmedinejad'ın, gerekse Mutteki'nin bu güven ilişkisini bir kez daha teyit ettiklerini ve bundan memnun kaldıklarını kaydetti.

İran'ın nükleer tesislerinde kullanılacak zenginleştirilmiş uranyumun Türkiye'de stoklanması konusunun görüşmelerde gündeme gelip gelmediği sorusu üzerine Davutoğlu, "görüşmelerin sadece bu konuya münhasıran düşünülmemesi gerektiğini", son zamanlarda İran ile temasların en üst düzeyde, cumhurbaşkanları, başbakanlar düzeyinde sürdürüldüğünü belirtti.

Davutoğlu, "Biz bu konunun diplomatik yollarla ve tüm tarafların menfaatlerine uygun bir şekilde ve karşılıklı saygı esası çerçevesinde çözülmesini istiyoruz. Dolayısıyla Türkiye'ye düşen ne görev varsa, biz yapmaya hazırız. Elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Önemli olan meselenin diplomatik yollarla çözülmesi ve biz bu çözümün de mümkün olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

Mutteki'nin bahsettiği gibi meselenin "bir top meselesi" olmadığını ifade eden Davutoğlu, "Paslaşarak, küresel ve bölgesel barışı etkileyen çok önemli konularda herkes birbirine yardımcı olarak, bu maçı en iyi şekilde bitirmemiz lazım."

-MUTTEKİ-

İran Dışişleri Bakanı Mutteki ise "Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) Başkanı Muhammed El Baradei'nin İran'ın nükleer programıyla ilgili olarak 'Aralık ayı sonuna kadar top İran'ın sahasında' demesinin" hatırlatılması üzerine, "Her zaman topun bizim sahamızda olmasından yana değiliz. Dostluk maçı havasında, paslaşarak, çok taraflı bir sonuç elde edeceğimiz şekilde olaylar gelişmeli" ifadesini kullandı.

Mutteki, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Ahmedinejad arasında geçen hafta İstanbul'da yapılan görüşmelerin devamı niteliğinde bugün de Davutoğlu'nun Tebriz'e yaptığı ziyarette iki ülke arasındaki konuları görüşme fırsatı bulduklarını kaydetti.

İran Dışişleri Bakanı, Davutoğlu'nun Ahmedinejad ile "çok yapıcı" görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun İran'daki temaslarını tamamlayarak akşam saatlerinde Ankara'ya dönmesi bekleniyor.

DAVUTOĞLU, TEBRİZ'DEKİ AZERBAYCAN MÜZESİNİ ZİYARET ETTİ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bazı temas ve görüşmelerde bulunmak üzere geldiği İran'ın Tebriz kentindeki Azerbaycan müzesini ziyaret etti.

Davutoğlu, Tebriz'de ilk olarak şairler müzesini gezerek, buradaki yetkililerden bilgi aldı ve İran kültürüne damgasını vuran önemli şairlerin kitaplarından edindi.

Bakan Davutoğlu daha sonra İran kültürünü yansıtan, alçıdan yapılmış çeşitli sebze, meyve ve yemek biblosu satın aldı.

Davutoğlu, Tebriz'de bulunan Azerbaycan müzesini de gezdi.

Burada Azeri Türkçesi konuşan yetkililerden bilgi alan Davutoğlu, daha sonra Tebriz sokaklarında kısa bir yürüyüş yaparak vatandaşlarla selamlaştı.

BOSNA HERSEK'LE TELEFON DİPLOMASİSİ

Azerbaycan müzesini ziyareti sırasında Bakan Davutoğlu'nu, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi Haris Sladziç aradı.

Sladziç'in telefon görüşmesinde Davutoğlu'nu Bosna Hersek'te devam eden anayasa reformu süreciyle ilgili bilgilendirdiği ve Bosna Hersek'teki gelişmeler konusunda bilgi aktardığı öğrenildi.

DIŞİŞLERİ BAKANI DAVUTOĞLU İRAN'DAN AYRILDI

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ankara'ya dönmek üzere İran'dan ayrıldı.

Davutoğlu'nu Tebriz Havaalanı'ndan İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ve Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Selim Karaosmanoğlu uğurladı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, İran'daki temasları çerçevesinde, bugün  Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile ikili ve heyetler arası görüşmelerde bulundu.

Hüseyin Köşger

Kaynak:
Bu haber toplam 1274 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri