Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye İran'a karşı ambargoya direniyor

05.07.2009 12:21
İran'daki seçimlerden sonra ilişkilerin gerildiği Tahran'a yaptırımlara hazırlanırken, Ankara olası ambargoya direniyor
AB, İran'a yaptırım için Ankara'nın nabzını yoklarken, Türkiye uluslararası meşruiyeti olmayan kararlara katılmayacağını iletti.

Avrupa, İran'daki seçimlerden sonra ilişkilerin gerildiği Tahran'a yaptırımlara hazırlanırken, Ankara olası ambargoya direniyor. Birçok AB ülkesi seçimlerin ardından yaşananlar üzerine elçilerini çekme kararı alırken, Türkiye'ye yapılan ziyaretlerde de İran'a ekonomik ambargo ve uluslararası kuruluşlar kanalıyla alınacak yaptırım kararları konusunda nabız yoklanıyor. Türkiye'ye gelen heyetlerin özellikle ‘ekonomik ambargo' kararı alınırsa Türkiye'nin buna uyup uymayacağını öğrenmeye çalışması dikkat çekti.

ULUSLARARASI MEŞRUİYET ŞART

TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi AK Parti Çankırı Milletvekili Suat Kınıklıoğlu önceki gün İngiltere Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Kuruluşlar Birimi Başkan Yardımcısı Christopher Yvon, BM Siyasi Birim Eş Başkanları Susie Kitchens ve Greg Quinn ile görüştü. Heyettekiler, İran'a ekonomik ambargo uygulanırsa Türkiye'nin yaklaşımının ne olacağını sorarken, Kınıklıoğlu ‘İran Türkiye'nin önemli bir komşusu. İran'a yönelik uluslar- arası meşruiyeti olmayan bir karara katkı yapmayız' mesajını verdi.
Bu haber toplam 960 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri