Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye İran'dan Gaz İstedi

14 Kasım 2008 / 12:41
İran, Türkiye'nin aldığı doğal gaz miktarını artırmak istediğini bildirdi
İran Petrol Bakanlığı, taraflar arasındaki mevcut anlaşmalara ilave olarak Türkiye'nin daha fazla doğal gaz almak için yeni bir istekte bulunduğunu açıkladı.

Güney Pars Havzasındaki 22, 23 ve 24. doğal gaz fazlarında yapılacak arama ve üretim için Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile müzakerelere de devam edildiği belirtildi. Anlaşma sağlanması halinde Türkiye'nin doğal gaz ihtiyacının önemli bir bölümünü buradan karşılayabileceği kaydedildi.

İran doğal gazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya, Türkmenistan doğal gazının da İran üzerinden Türkiye'ye ihracatı konularında da müzakerelerin sürdüğü ifade edildi.

İran, doğal gazını Avrupa pazarına ulaştırmada Türkiye'nin kilit konumda olduğunu belirtmiş, önceliklerinin Türkiye hattı olduğunu açıklamıştı.

Türkiye ve İran, Temmuz 2007'de ortak enerji yatırımını, İran doğal gazının Türkiye üzerinden Avrupa pazarına sunulmasını, Türkmenistan doğal gazının İran-Türkiye güzergahıyla Avrupa'ya ulaştırılmasını ve petrol ticaretindeki işbirliğinin artırılmasını öngören mutabakat zaptı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve İran adına dönemin Petrol Bakanı Kazım Veziri Hamaneh tarafından imzalanmıştı.

İran, Rusya'nın ardından dünyanın ikinci büyük doğal gaz rezervine sahip
Kaynak:
Bu haber toplam 2098 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri