Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Türkiye kurucu atamız"

15 Mayıs 2008 / 11:49
Sarkozy'nin danışmanı: Türkiye kurucu atamız.

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin danışmanı Jacgues Attali, Türkiye'nin kesinlikle Avrupalı olduğunu ve AB'ye alınması gerektiğini belirterek, “Türkiye, Avrupa kültürünün kurucu atalarındandır” dedi.Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) tam üyeliğine karşı çıkmasına rağmen danışmanı Jacgues Attali, Türkiye'nin kesinlikle Avrupalı olduğunu ve AB'ye alınması gerektiğini söyledi. Yürekli Eğitim ve Danışmanlık tarafından Çırağan Palace Kempinski'de düzenlenen Thebox Uluslar arası İş Konferansı'nda konuşan Jacgues Attali, Türkiye'nin kesinlikle Avrupalı olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Türkiye Avrupa'daki her şeyin parçasıdır. Türkiye, Avrupa kültürünün kurucu atalarındandır.”

'ÜYE OLACAKSINIZ'

İslamiyet'in 8. yüzyıldan beri Avrupa'da olduğu ve şu anda 10 milyon Müslümanın Avrupa'da yaşadığı bilgisini veren Jacgues Attali, “İslam olmadan Avrupa kültürü açıklanamaz. Avrupa kültürü için önemli olan Truva da Türkiye'de” diyerek kültürel iç içe geçmişliğe dikkat çekti. Türkiye'nin AB'den uzaklaşmasının hata olacağını dile getiren Attali, “Türkiye'nin AB'ye üyeliğini kesinlikle destekliyorum. Geleceğinizde AB'ye üyeliğiniz kesinlikle var” dedi.

Önümüzdeki 20 yılda dünya nüfusunun 2 milyar artacağını ve en fazla artışın Afrika'da gerçekleşeceğini savunan Jacgues Attali, “Avrupa'nın iyi durumda olduğunu söylemek mümkün değil. Nüfusu artacak tek Avrupa ülkesi Türkiye olacak” dedi.

TÜRKİYE BÜYÜK KOZ

“Türkiye AB için çok önemli bir koz. Mutlaka AB'ye girmeli” ifadesinikullanan Attali, “AB'nin rakamsal açıdan büyümesi ve Ortadoğu'ya ulaşması buna bağlı” dedi.

Attali, Fransa'dan 25 yıl önce kadına seçme ve seçilme hakkı veren Türkiye'nin bu açıdan Fransa'dan alacağı ders bulunmadığını, ancak reformları sürdürmesi gerektiğini söyledi.

USA Today Köşe Yazarı Alan Webber, krizle fırsat arasındaki farkın, olayın ne zaman öğrenildiğine bağlı olarak değiştiğini vurgularken, “Geç haber aldığınız zaman kriz olarak algılıyorsunuz, erken haber alırsanız stratejiniz olur ve böylece avantaj sağlarsınız” dedi.

Konferansta “Hız, Değişim ve İnovasyon” konulu bir konuşma yapan Webber, “Şu anda global stratejik bir kırılma noktasındayız ve bütün temel değerlerin değiştiğini görüyoruz” dedi.

Jacgues Attali, konferanstaki konuşmasında önümüzdeki dönemde gıda, su ve enerji gibi temel ihtiyaçların pahalanacağına dikkat çekti. Attali, küresel istkrar açısından Fransa, Almanya, Türkiye ve Rusya'nın çok önemli olduğunu söyledi. Yazar Mehmet Altan ise Attali'nin İngitere ve ABD'yi kapsam dışında tutmasının ilginç olduğunu söyledi.

Başkanların Cezayirli danışmanı

1943'de Cezayir'de doğan Jacgues Attali, öğretim üyeliği ve yazarlığın yanında, Fransız devlet adamlarına yaptığı danışmanlık hizmetleriyle de tanınıyor. 1981-1991 yılları arasında cumhurbaşkanı özel danışmanlığı görevini yürüten Attali, yeni Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'le de çalışmaya devam ediyor. Birçok STK'da görevi bulunan Attali'nin Geleceğin Kısa Tarihi isimli kitabı Türkçe'ye de çevrildi.

Yeni Şafak - Şükrullah Dolu

Bu haber toplam 824 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri