Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bir laptop kaç ton çimento ediyor?

07.04.2010 19:24
Türkiye'nin ileri teknoloji ürünleri ihracatının toplam ihracat içerisindeki payının yüzde 3'te kaldığı, ağırlıklı olarak katma değeri düşük ucuz ürünler ihraç ettiği, dış ticaret açığının büyük bir kısmının bundan kaynaklandığı belirtildi.

Türkiye dışarıdan ortalama 570 dolardan bir adet dizüstü bilgisayar alabilmek için kilosu 6 sentten 2 bin 612 kilo çimento satmak zorunda kalıyor. Ankara Ticaret Odası uzun sürenin arından Türkiye'nin ileri teknoloji üretimiyle ilgili yapılan araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Oda tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre Türkiye'nin ileri teknoloji ürünü ihracatı 2009 yılında 3,1 milyar dolar oldu. Aynı yıl yapılan toplam 102,1 milyar dolarlık ihracatın sadece yüzde 3'ünü ileri teknoloji ürünleri olarak isimlendirilen, "Hava taşıtları, uzay araçları, aksam ve parçaları, Eczacılık ürünleri, Ofis, Muhasebe ve Bilgi İşleme Makineleri, Radyo, Televizyon, Haberleşme Teçhizatı ve Cihazları ve Tıbbi Aletler; Hassas Optik Aletler ve Saatlerinden oluştu. Türkiye'nin aynı yıl yaptığı ileri teknoloji ürünleri ithalatı ise 15,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türkiye'nin 2009 yılında yaptığı 140,8 milyar dolarlık ithalatının yüzde 11'ini ileri teknoloji ürünleri oluşturdu. Ham petrol, doğalgaz ve petrol ürünleri ithalatı hariç tutulduğunda ise ileri teknoloji ithalatının toplam ithalat içerisindeki payı yüzde 14 oldu. 2009 yılında 38,7 milyar dolar olan Türkiye'nin dış ticaret açığının yüzde 32'sini oluşturan 12,4 milyar dolarlık kısmı ileri teknoloji ürünü dış ticaretinden meydana geldi. Ham petrol doğalgaz ve diğer enerji ürünleri hariç tutulduğunda ise dış ticaret açığının yaklaşık yüzde 98'inin ileri teknoloji ürünlerinden kaynaklanıyor.

Türkiye'nin ihracatının ağırlık olarak büyük bölümünü çimento oluşturduğu belirlenen araştırmada, 86,2 milyon ton olan 2009 yılındaki ihracatın 20,8 milyon tonluk kısmını çimento, klinker ve alçı ihracatı, 11 milyon tonluk kısmını demir çelik (yuvarlak, kütük, blum) ihracatı oluşturdu. İki ürünün toplam ağırlığı Türkiye'nin yaptığı ihracatın toplam ağırlığının yüzde 35'ine yaklaşıyor. Türkiye dışarıdan ortalama 570 dolardan (kilosu ortalama 156 dolar) bir adet dizüstü bilgisayar alabilmek için kilosu 6 sentten 2 bin 612 kilo çimento satmak zorunda kalıyor. Bir TIR'ın ortalama 24 ton taşıdığı dikkate alırsa Türkiye 1 TIR dolusu dizüstü bilgisayar alabilmek için 2 bin 600 TIR dolusu çimento satıyor. Cep telefonunun kilosuna ambalaj ve diğer aksesuarları da dahil 295 dolar ödeyen Türkiye demir-çeliğin kilosunu ise ortalama 44 sentten satıyor. Yani bir TIR dolusu cep telefonu alabilmek için 670 TIR dolusu demir satmak gerekiyor. Cep telefonlarının, aksesuarsız net ağırlığı ağırlığının 100-150 gram arasında değişiği dikkate alındığında cep telefonunun kilosu ise tek bir telefonun değeri 1480 kiloya yakın demire denk düşüyor. Bir kilo elektronik entegre devrenin ithalat fiyatı 364 doları buluyor. Bir TIR dolusu elektronik devrenin değeri 50 TIR dolusu mefruşatın (ev tekstili) değerine ulaşıyor. Bilgisayarlarda kullanılan REM belleklerin kilosu da 416 dolara kadar çıkıyor. Bir TIR dolusu REM bellek alabilmek için 18 TIR dolusu hazır giyim eşyası vermek gerekiyor. Türkiye'nin ihracatının en önemli kalemi halinde bulunan hazır giyim ürünlerinin ihraç fiyatı kilo başına 23 dolar civarında kalıyor.

BİR KİLO KALP PİLİ BİR OTOBÜS DEĞERİNDE

Bir TIR ilaç alabilmek için 582 TIR dolusu ekmeklik un, 1 TIR dolusu aşı alabilmek 2088 TIR dolusu krom cevheri 1 kilo Alprazolan isimli ilacı almak için 1 TIR dolusu (yaklaşık 25 bin kilo) anorganik kimyasal ürün, organik, anorganik bileşik satmak gerekiyor. Türkiye 2009 yılında 30,5 milyon dolar vererek 9 bin 158 adet kalp pili ithal etti. Kalp pilleri için pil başına ortalama 3 bin 380 dolarlık bir ödeme yapıldığı dikkate alındığında, bir kalp pili alabilmek için yaklaşık bir TIR dolusu arpa vermek gerektiği ortaya çıkıyor. Bir kalp plinin 20-25 gram olduğu dikkate alındığında da bir kilo kalp pili 168 bin doları buluyor. Buna göre de bir kilo kalp pili bir otobüsün değerine ulaşıyor. Türkiye, bir adet helikopter satın alabilmek için 49 TIR dolusu kabuksuz fındık ihraç etmek zorunda bulunuyor. 5 bin 610 kilo buğday verilerek ancak 1 kilo uçak ve helikopter yedek parçası alınabiliyor. Bir uçak alabilmek için de 723 TIR dolusu kuru kayısı satmak gerekiyor. Türkiye'nin toplam kuru kayısı ihracatı 6 uçak almaya yetmiyor. Türkiye sadece ileri teknoloji ürünlerinde değil tarım ürünlerinde de benzeri bir durum yaşıyor. Tarım ürünü ihracatı yerine söz konusu ürünlerin tohumlarını geliştirip ihraç etmek çok daha kazançlı sonuçlar veriyor. Örneğin bir kilo domates tohumu alabilmek için 3 bin 429 kilo domates satmak gerekiyor. Başka bir ifadeyle 7 kilo domates tohumu bir TIR dolusu domatese denk geliyor. Aynı şey diğer tohumluluklar için de geçerli bulunuyor. Patlıcan tohumunu Türkiye kilosu 6 bin 349 dolardan ithal ederken, patlıcanı dışarıya kilosu 89 sentten satıyor. Bir kilo patlıcan tohumu 7 tondan fazla patlıcana denk geliyor. Bir TIR dolusu patlıcan 3,5 kilo patlıcan tohumu alabiliyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 6514 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri