Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'den Norveç'e nota

08.01.2010 01:22
Norveç polisinin Türk aileye yaptığı işkence gibi muameleye Türk Dışişleri'nden tepki geldi. Dışışleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Norveç'e nota verildiğini belirtti.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Norveç'te bir Türk ailesine yönelik tutumla ilgili basına yansıyan habere yönelik sorulan soru üzerine "Norveç'te vatandaşımız Döndü Tulum'un maalesef çok acı bir şekilde kaybı, bizi büyük bir teessüre sevk etmiştir. Gerek ailesine, gerekse bütün yakınlarına buradan taziyede bulunmak istiyorum. Bütün vatandaşlarımızın hukukunu takip etmek bizim görevimizdir. Bu durumda ise sadece bir vatandaşımızın hukukunu takip etmek değil, bir insan hakları, insani bir durum da söz konusu" dedi.

Olayı yakinen takip ettiklerini ifade eden Davutoğlu, "Burada bir ihmal ve kusurun olup olmadığı konusunun araştırılması için Norveç makamlarına resmen başvurduk. Ankara'da Norveç Büyükelçiliğine bir nota verildi, bir girişimde bulunuldu. Oslo Büyükelçiliğimiz de olayı yakinen takip ediyor" dedi.

Bu tür olayların cereyan etmemesinin çok önemli olduğunu söyleyen Davutoğlu, etnik, dini, kökeni ne olursa olsun, medeni bir toplumda karşılaşılmaması gereken bir tablo olduğunu belirterek, sebepleri araştıracaklarını ve Norveç makamlarıyla bu konuya açık şekilde görüşeceklerini kaydetti.
 
Bu haber toplam 1690 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri