Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yemek yerken bu hatayı yapmayın!

11.10.2009 16:52
Türkiye obezite bakımından riskli durumda , özellikle annne babalar çocuklarını bu tehlikeden korumak için dikkatli olmak zorunda.
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Türkçapar, Türkiye'nin obezite bakımından riskli durumda olduğunu belirterek, "Özellikle yeni kuşak çok şişman. Aileler çocuklara fastfood'dan ziyade evde yemek yeme alışkanlığı kazandırmalı" dedi.


Prof. Dr. Ahmet Türkçapar, Kahramanmaraş'taki Eczacıbaşı Boxter Laparoskopik Cerrahi Atölye Çalışmaları hakkında düzenlenen seminerde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin obezite haritası hakkında bilgiler vererek, hastalığın tedavisinde alınan mesafeleri anlattı.

Mide kelepçesi ameliyatı ile obeziteye geçici çözüm bulunduğunu aktaran Türkçapar, mide by-pass ameliyatları ile de kesin çözüme ulaşıldığını kaydetti. İlaçların şişmanlığı gidermediğini belirten Türkçapar, "Biz artık mide by-pass ameliyatları, yani laparoskopik cerrahi dediğimiz ameliyatlar yapıyoruz. Bu ameliyatlarda kalıcı çözümler elde ediyoruz. Laparaskopik'in ne avantajı var diyecek olursanız. Ameliyatın ardından hasta sadece 1 gün hastanede yatıyor, ağrısı az. Ayrıca diğer ameliyatlarda olan derin ameliyat kesikleri olmuyor. Bunların yanında hastada enfeksiyon, fıtık, yapışıklık, bağırsak düğümlenmesi gibi riskler oluşmuyor" diye konuştu.

Mide kelepçesi ve by-pass arasındaki fark hakkında da bilgiler veren Türkçapar, "Mide kelepçesi bazı hastalarda başarılı. Mide by-passı ise kesin çözüm. Mesela dondurma yiyorsunuz, mide kelepçesinde sızma yaparak hastada şişmanlatmaya neden oluyor. By-pass'ta ise bağırsağı ve mideyi atladığı için kilo alması gibi bir durum söz konusu olmuyor" şeklinde konuştu.

HIZLI YEMEK YEME MİDEYİ BÜYÜTÜYOR

Türkiye'nin obezite haritası hakkında da açıklamalarda bulunan Türkçapar, kadınların yüzde 35'inin, erkeklerin ise yüzde 25'inin şişman olduğunu söyledi. İnsanları fastfood, yani hızlı yemek yemekten kaçınmaları konusunda uyaran Türkçapar, yeni kuşağın da karbonhidrat ve fastfood tüketimi nedeniyle şişman olduğuna dikkat çekti.

Ailelerin, çocuklarına evde yemek yeme alışkanlığı kazandırması gerektiğine işaret eden Türkçapar şunları söyledi:

"Türkiye'de karbonhidratlı yiyecekler grubunda sıkıntımız var, yani un ve türevleri ile besleniyoruz. Biliyorsunuz bu çok önemli. Karbonhidratlar insanları şişmanlatıyor, 'Makarna şişmanlatmaz' deniyor, hayır aksine kilo aldırıyor. Örneğin sebzeyle et yerseniz şişmanlatmaz, ama unlu yiyeceklerle et yerseniz şişmanlatır. Bir diğer konu, iş hayatı değişince insanlar fastfooda yöneldi. Bu kesinlikle birinci hata oluyor, adı üstünde hızlı yemek. Hızlı yediğiniz zaman mideniz büyümeye başlıyor. Daha çok yemek yeme ihtiyacı hissediyorsunuz. Şişmanlıkta Türkiye olarak riskliyiz. Özellikle yeni kuşak çok şişmandır. Bir defa aileler çocuklarına çok dikkat etmek zorundalar. Evde yeme alışkanlığı, aile ile yemek yeme alışkanlığı bunlar çok önemli. Karbonhidratlardan uzak durmak çok önemlidir. Tabi yenecek ama sınırlı oranda. Spor, yapılması çok önemli, gençler spora yönlendirilmeli ve beyaz et tüketimi teşvik edilmeli."

Bu haber toplam 3722 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri