Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türklerin 'Osmanlı Rüyası'

27.03.2010 09:14
The Economist, Türkiye'nin Afrika kıtasına yönelik son yıllarda yaptığı açılımları överek, ilk kez bir Türk Cumhurbaşkanının Kamerun ve Kongo'yu ziyaret ettiğini yazdı.

AK Parti'nin iktidara gelmesiyle Afrika ülkeleriyle ilişkilerini geliştirme süreci başlatan Türkiye, birçok Afrika ülkesinde elçilik açmıştı.

Gül'ün Kamerun'u ziyaretinde ülkenin insani yardım kuruluşu İbrahim Mübarek'in sarf ettiği sözlerine dikkat çeken The Economist, "Türkiye, İslam dünyası liderlerini tekrar sahiplenmeli." sözlerini ön plana çıkardı. Haberde Kamerunlu İbrahim Mübarek'in şu sözlerine yer verildi: "Türkiye'nin Batı'yı kucaklayan ılımlı İslam yapısı ve serbest piyasa ekonomisi modeli Afrika Müslümanları için bir örnek. Türkler tarafından Afrika'da yapılan cami, medrese ve okul faaliyetleri tamamen barışçıl amaçlı."

 

The Economist ayrıca Türkiye'nin küresel krizde Avrupa ile olan ticaretinde düşüşler yaşadığını, bu yüzden yeni pazarlar bulmak amacıyla Afrika'ya daha çok önem vermeye başladığına dikkat çekti. Türk işadamlarını 'Anadolu Kaplanı' olarak tabir eden derginin haberinde, Afrika'nın da Türkiye'nin bu girişimlerine olumlu karşılık verdiği ifadelerine yer verildi.

 

Dergi, Türk İslam stilinin, Batılı sömürgeci ülkelere oranla Afrika'daki toplumlar nezdinde daha çok kabul gördüğünün altını çizdi.

 

 

AFRİKA'DA 30 ÜLKEDE 60 TÜRK OKULU

 

Türkiye'nin Afrika kıtasıyla sadece ekonomik değil sosyal ve kültürel bağlarını da güçlendirdiğine dikkat çeken The Economist'in haberinde Fethullah Gülen'in tavsiyesi üzerine Afrika'da açılan okullardan da bahsedilmiş: "37 yaşındaki Ebubekir Keskin adındaki Türk işadamı, Kamerun'da iş yapan bir Türk. Bu işadamının işi bulunduğu ülkedeki Müslümanlarla işbirliği üzerine kurulu bir yapıya sahip. Kendisi, 'Yakında burada İtalyanları geçeceğiz' diyor. Ebubekir Keskin'in bu hevesi ve çalışkanlığı Türkiye'nin en büyük cemaati Gülen Hareketi'nden güç kazanıyor, cesaret alıyor. Şu an 30 Afrika ülkesinde Gülen Hareketi'nin öncülük ettiği 60 okul var. Hem yerel hem de Türk personel barındıran bu okullar, elit kesimlerce destekleniyor ve Batılı eğitim sistemiyle cezp ediyor."

 

The Economist, Türkiye'nin Afrika'ya yönelik şu anki faaliyetlerinin gelecekte Türkiye'ye önemli bir güç kazandıracağına işaret ederek, şu ifadeleri yer verdi: "Bir gün Türkiye Afrika'da siyasi bir güç kazanabilir. Türkiye, 2005 yılında Afrika'da Türk Yılı ilan etti. Geçtiğimiz yıl yapılan BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine Türkiye bir Afrika ülkesi hariç tüm ülkelerin oyunu aldı. Afrika kıtasında 12 ülkede yeni elçilik açıldı. Genç Afrikalı diplomatlar Ankara'da eğitiliyor."

Bu haber toplam 1256 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri