Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye petrol bulmakta kararlı

03.01.2010 00:44
Karadeniz'deki arama sürecini değerlendiren Bakan Yıldız, "Elimizdeki veriler bu çalışmayı yapmamızı gerektiriyor" dedi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, global enerji kaynakları açısından bakıldığında bir ithalat ülkesi olan Türkiye'nin mutlaka kendi kaynaklarından ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir düzeye gelmesi gerektiğini belirterek, ''Petrol ve doğal gazın hemen hemen yüzde 90'ını dışarıdan temin ediyoruz. Bunun önüne geçebilmenin tek yolu, petrol ve doğal gazla alakalı çalışmalarımızdır'' dedi.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve Brezilya Milli Petrol Şirketi PETROBRAS ortaklığında, dünyanın en gelişmiş petrol platformlarından biri olan ''Leiv Eiriksson''un Karadeniz'de yapacağı ultra derin-deniz sondaj operasyonlarına ilişkin Çırağan Sarayı'nda basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşan Yıldız, bugün çok farklı bir heyecan yaşandıklarını, ''Leiv Eiriksson''ın 2 gün önce İstanbul Boğazı'ndan geçişinin hemen hemen her safhasını izlemeye çalıştıklarını, geçiş sırasında birçok kamu kurum ve kuruluşunun işbirliği içinde olduğunu söyledi.

Yıldız, TPAO ile PETROBRAS'ın işbirliğinin bugünden yarına gerçekleşmediğini ifade ederek, yaklaşık 3,5-4 yıl önce başlayan ve yıllarca devam edecek bir işbirliğinin temelini attıklarını dile getirdi.

Türkiye'de enerji politikalarında ortaya konan stratejinin son derece net olduğunu vurgulayan Yıldız, şunları kaydetti:

''Global enerji kaynakları açısından baktığımızda bir ithalat ülkesi olan Türkiye'mizin, mutlaka kendi kaynaklarından ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir düzeye gelmesi lazım. Özellikle petrol ve doğal gazın hemen hemen yüzde 90'ını dışarıdan temin ediyoruz. İthalatımızın 5'te birini şu anda enerji kalemleri oluşturuyor. Bunun önüne geçebilmenin tek yolu, şu anda töreninde bulunduğumuz ve yerli kaynak haline dönüştürmeye çalıştığımız petrol ve doğal gazla alakalı çalışmalarımızdır. Aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynaklarıyla alakalı çalışmalarımız da devam etmektedir. AK Parti hükümetlerinin, özellikle son 7 yılda arama faaliyetlerinde hemen hemen 8-10 katına çıkan yatırım miktarlarını, yatırım kalemlerinin arasına almış olması bence son derece manidardır. Bu, konudaki niyetimizin ve gayretimizin nereye gittiğini göstermektedir.''

TPAO'NUN TİCARİ HACMİNİ GELİŞTİRMESİ

Petrolün yaklaşık 150 yıl kadar önce bulunduğunu, bugün rakamlara göz atıldığında, ilginç sonuçlara ulaşıldığını ifade eden Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bir trilyon varillik ilk çıkartım miktarı 125 yıl sürüyor. Konsorsiyum olarak çalışmasını yaptığımız firmalar da dahil olmak üzere, teknoloji malzeme birimi o kadar gelişiyor ki, ikinci trilyonluk varilin bulunması ise 25-30 yıl civarında. Bu, teknolojinin gelişmesine çok işi bir örnek. Özellikle derin sularda, yaklaşık 10 bin metreye kadar arama sondaj yapabilen bu platformun teknolojisini geliştiren Norveç'e de bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Neredeyse çevreci, güvenilir, sürdürülebilir bir enerji kaynağının çeşitlendirilmesinde de başarılı olmuş olan PETROBRAS'ın sağlık, güvenlik, çevre ve eğitimle ilgili yaptıklarını görünce insan gerçekten daha farklı bir heyecan hissediyor. İnşallah TPAO'nun da ticari hacmini geliştirmesiyle beraber, sosyal alanlardaki etkinliklerine hep birlikte şahit olacağız.''

TPAO'nun 2020 yılında bu petrolleri çıkartan, doğal gazına ulaşan ve bu riskleri yaşayan, sosyal alanlara doğru faaliyetlerini yönelten bir firma hüviyetine gelmiş olacağını ifade eden Yıldız, ''Norveçli firma ile beraber yapacağımız çalışmaların başarıya ulaşmasını temenni ediyorum. Yüzde 85'lik dilime eğer biz de gelebilirsek Türkiye açısından önemli bir katkı sağlamış olacağız'' dedi.

SORULAR


Yıldız, bir gazetecinin ''Bu çalışma ekonomiye ne kadar katkı sunacak?'' şeklindeki sorusu üzerine, bunun bir sondaj çalışması olduğunu belirterek, şu yanıtı verdi:

''Sonunda petrol veya doğal gaza ulaşamamak da var. Ama şimdiye kadar aldığımız veriler, bu çalışmayı yapmamızı gerektiriyor. Bu platformun buraya özellikle 2 gündür kamuoyunda paylaşılan masraflarıyla beraber gelmesini gerektiriyor. Bu ciddi bir çalışma. Ümit ettiğimiz, inandığımız için buradayız. Sonuçta petrol veya doğal gaza ulaşamayabiliriz. Ama ulaşmamız halinde Türkiye'de ithalatımızın şimdiye kadar en az yüzde 20'sini oluşturan bir kalemden bahsediyoruz.

Bunun Türkiye'ye kazandırılmış olması demek gerek cari açıklarımız açısından, gerekse yerli kaynaklarla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının bütün işlemlerini yapabilmesi açısından son derece önemli. Burada rakam vermek istemiyorum ama olumlu yönde etkileyeceğini söyleyebiliriz. Bu çalışmalarımız yalnız orta Karadeniz'de devam etmeyecek. Şu anda TPAO'nun birçok ülkede, en son Libya olmak üzere ve Irak'ta aldığımız ihale olmak üzere farklı firmalarla dünyadaki birçok ülke ile işbirliği yaparak operasyonlarıyla beraber ulaşma imkanını zorluyoruz. Bu konudaki çalışmalarımız artarak devam ediyor.''

''TPAO HERHANGİ BİR MADDİ RİSK TAŞIMIYOR''

TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal da ''TPAO ile PETROBRAS'ın bu ortaklığı dünya genelinde uygulanan bir model mi?'' sorusu üzerine, kaba hatlarıyla arama döneminin bütün masraflarının PETROBRAS tarafından karşılanacağını söyledi.

Petrolün ve doğal gazın bulunması durumunda geri kazanım başladığı zaman PETROBRAS'ın masraflarını geri alacağını ifade eden Uysal, ''Üretim yatırımlarını TPAO ve PETROBRAS yarı yarıya yapacak. Dünyada uygulanan genel model budur. Arama risklerinin yüksek olduğu bölümde TPAO herhangi bir maddi risk taşımıyor. Harcamalara katılmayacağız, bütün harcamalar ortağımız PETROBRAS tarafından yapılacak'' dedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1550 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri