Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Türkiye sadık değil güçlü müttefik"

02 Mayıs 2008 / 10:23
2002 seçimlerinden sonra Türkiye üzerine yapılmış en kapsamlı çalışma olarak nitelendirilen "Yeni Türkiye Cumhuriyeti" adlı kitabı hakkında konuşan Fuller, Türkiye'nin yeni bir güç odağı haline geldiğini söyledi.
Geçtiğimiz günlerde yayınlanan "Yeni Türkiye Cumhuriyeti" adlı kitabıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan CIA Türkiye Masası eski şefi Graham E. Fuller, Türkiye'nin artık ABD'nin "söz dinleyen eski sadık müttefiki" olmadığını ancak Ortadoğu'daki lider konumu nedeniyle ABD'nin vazgeçemeyeceği bir ülke haline geldiğini söyledi. Hem doğuda hem de batıda iyi ilişkiler geliştiren Türkiye'nin Ortadoğu'daki lider pozisyonunu kalıcılaştırdığını vurgulayan Fuller, Türkiye'nin ABD açısından öneminin daha da arttığını söyledi.

YENİ SÜPER GÜÇ

Fuller, 2002 seçimlerinden sonra Türkiye üzerine yapılmış en kapsamlı çalışma olarak nitelendirilen "Yeni Türkiye Cumhuriyeti" adlı kitabında, Türkiye'nin geleceği ile ilgili olumlu öngörülerde bulunan Fuller, 2002 seçimlerinden sonra geniş bir hareket alınına kavuşan Türkiye için "yeni bir güç odağı" nitelemesini yaparak, "Yeni Türkiye Cumhuriyeti"nin bölge için de büyük bir şans olduğunu söyledi.

ABD İÇİN VAZGEÇİLMEZ

Kitabı hakkında ilk kez konuşan Fuller, ABD'nin 2002 seçimlerinden sonra ortaya çıkan Türkiye'ye yaklaşımı konusunhda şunları söyledi: "ABD'de politika yapanlar Türkiye'de şu an AK Parti'den başka bir alternatif olmadığını farkındalar. AK Parti Irak işgaline karşı çıkan tutumuyla demokratik potansiyelini ortaya koydu. Washington elbette Türkiye'nin eski sadık müttefik rolüne dönmesini ister ama o günler geride kaldı. Washington bu gerçekle yüzleşmek zorunda Türkiye artık bölgedeki varlığını giderek güçlendiren bir ülke.”

Kapatma davası kabul edilemez

Ordunun politikaya zaman zaman müdahil olma isteğine rağmen Türkiye'de demokratik süreçlerin işlediğini söyleyen Fuller, "Seçilmiş bir hükümeti iktidardan düşürmek hukuk dışı, meşruiyet dışı bir çaba. Türk kamuoyu ve dünyanın geri kalanı, demokratik prosedürü alaşağı etmeye yönelik bu üzücü çabayı kabul etmeyecektir" değerlendirmesinde bulundu. Fuller ABD Başkanlık seçim sonuçlarının iki ülke ilişkilerini değiştirmeyeceğini de kaydetti.

Yeni Şafak - Ertan Altan

Bu haber toplam 784 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri