Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye saygın bir ülkedir

19 Mayıs 2008 / 10:00
Devlet ve milleti birbiriyle kaynaştırmayı başaran yönetim anlayışıyla saygın ve güçlü bir ülke
Liderlerin 19 Mayıs mesajları

Bugün kutlayacağımız 19 Mayıs Atatürk'ü anma, Gençlik ve Spor Bayramıyla ilgili olarak hangi lider nasıl bir mesaj verdi. Gün boyu açıklanan tüm mesajları buradan takip edebilirsiniz...

CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin, güçlü ekonomisi, insan haklarına dayalı demokratik ve laik rejimi, dinamik nüfusu, kuvvetli ordusu ve hepsinden önemlisi devlet ve milleti birbiriyle kaynaştırmayı başaran yönetim anlayışıyla saygın ve güçlü bir ülke haline geldiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Mesajına, "Aziz Vatandaşlarım, Sevgili Gençler, Atatürk'ün gençliğe armağanı olan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı coşkuyla ve gururla kutluyoruz" ifadeleriyle başlayan Abdullah Gül, Büyük Önder Atatürk'ün İstiklal Savaşı'nı başlatmak amacıyla

Samsun'a çıkışının, Türk milletinin kaderini değiştiren, tarihi ve stratejik bir girişim olduğunu bildirdi.

19 Mayıs'ın, Türk milletinin, en menfi şartlar altında dahi çıkış yolunu bulabildiğinin güzel bir örneği olduğunu vurgulayan Gül, Türk milleti böylelikle atalarının emaneti olan kutsal vatanını korurken, milli egemenliğe dayanan, modern bir devleti, genç Türkiye Cumhuriyeti'ni kurma başarısını gösterdiğini kaydetti. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasının, Türk ve dünya tarihi açısından 20. yüzyılın en önemli olaylarından birisi olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, "Türkiye, Atatürk'ün 'çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak' olarak özetlediği hedefi yakalama yolunda bugüne kadar önemli mesafeler katetmiştir" dedi.

"19 Mayıs, gençliğe armağan edilmiş bir bayramdır. Çünkü gençlik, gelecektir" diyen Abdullah Gül, Türkiye'de, milli mücadelenin ilk adımının atıldığı gününün Spor Bayramı olarak da kutlandığını hatırlattı. Cumhurbaşkanı Gül, spor ahlakının, centilmenliğin ve kurallara saygının gençlere hedef olarak gösterildiği 19 Mayıs ruhunun, tüm bölgemiz ve dünya için örnek oluşturduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Bugün Türkiye, yarınlarına güvenle bakan bir ülkedir. Umutları ve hedefleri olan bir ülkedir. Tarihi parlak, geleceği aydınlık bir ülkedir" dedi.

Gül, Türkiye'nin, güçlü ekonomisi, insan haklarına dayalı demokratik ve laik rejimi, dinamik nüfusu, kuvvetli ordusu ve hepsinden önemlisi devlet ve milleti birbiriyle kaynaştırmayı başaran yönetim anlayışıyla saygın ve güçlü bir ülke haline geldiğini söyledi.

Modern çağın dinamiklerini doğru okumaya başlayan Türkiye'nin, bölgesi ve ötesindeki gelişmelere yön veren, dostluğu aranan, düşmanlığından çekinilen uluslararası bir aktör konumuna yükseldiğini vurgulayan Abdullah Gül, "Türkiye bir cazibe merkezine dönüşmüştür. Gelinen bu nokta, toplumumuzun her kesiminin sarfettiği ortak gayretin ürünüdür" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, mesajında şu ifadelere yer verdi: "İnsan haklarına saygılı demokratik rejimimiz, açık toplumu teşvik eden yaklaşımımız, bireyi esas alan yönetim anlayışımız pekiştikçe Türkiye daha da güç kazanacaktır. Türkiye artık, edebiyatta, sanatta, sporda, eğitimde, bilimde ve teknolojide adını sık sık tüm dünyaya duyurmaktadır.

Sevgili Gençler,

Bugün artık AB ile tam üyelik müzakerelerini yürüten bir ülkenin gençleri olarak dünyaya açık olun, içinize kapanmayınız. Küresel rekabette başarı elde edebilmek için kendinizi her alanda donanımlı bireyler olarak yetiştirmeye gayret göstermelisiniz. Erasmus gibi AB programları bu yönde imkanlar sağlamaktadır.

Dışa açık, hoşgörülü, çevrenize saygılı, milletinize sadık, gelenek ve göreneklerinize bağlı, modernleşmenin ancak demokrasiyle mümkün olduğu şuuruna sahip, çalışkan insanlar olmalısınız. Türkiye'nin potansiyeli büyüktür. Bu büyük potansiyeli parlak ve müreffeh bir geleceğe dönüştürmek sizin elinizdedir.

Büyük Önder Atatürk, 'Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız' diyerek, Türk gençliğine olan sonsuz güvenini vurgulamıştır. Atalarımızın, şehitlerimizin, gazilerimizin ve yetişmenize katkısı olan herkesin güvenine layık olacağınıza eminim.

Aziz Vatandaşlarım, Sevgili Gençler,

Bu duygu ve düşüncelerle, hepinizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı yürekten kutluyor, en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum."--------------------------------------------------------------------------------


TBBM GENEL BAŞKANI KÖKSAL TOPTAN

TBMM Başkanı Köksal Toptan, 19 Mayıs'ın, Atatürk'ün gençliğe verdiği değerin ve Cumhuriyetin onların omuzlarında yükseleceğine olan inancının ifadesi olduğunu kaydetti. Toptan, 19 Mayıs'ta sigara içme yasağının da yürürlüğe gireceğini hatırlatarak, gençlerden bu yasağa uymalarını istedi

TBMM Başkanı Köksal Toptan, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı Türkiye'nin her köşesinde büyük bir coşku ve sevinçle kutlandığını ifade eden Toptan, 19 Mayıs 1919 tarihinin, esarete mahkum edilmek istenen Türk milletinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğindeki özgürlük mücadelesinin başlangı olduğunu dile getirdi.

Büyük Önder'in Samsun'da yaktığı bağımsızlık ateşinin, çaresizlik içerisindeki Türk milletinin umutlarını yeniden canlandırarak aydınlığa ulaşmasının ilk adımı olduğunu vurgulayan Köksal Toptan, "Milletimizin kendi küllerinden yeniden doğuşunun sembolü olan bu tarihten sonra bağımsızlık mücadelesi vatan topraklarının her köşesine dalga dalga yayılmıştır. Tarihimizin akışın değiştiren bu olaydan sonra milletimiz kenetlenerek eşsiz vatanseverlik ve kahramanlık destanı olan Milli Mücadeleyi büyük bir azim ve kararlılıkla sürdürmüştür" dedi.

Köksal Toptan, böylesine büyük anlamlar taşıyan 19 Mayıs'ın, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün gençliğe verdiği değerin ve Cumhuriyetin onların omuzlarında yükseleceğine olan inancının ifadesi olduğunu kaydetti.

Atatürk'ün, "Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar. Türk gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir" sözleriyle gençliğe olan güvenini dile getirdiğini hatırlatan Köksal Toptan, "Gençlerimizin bu kutsal vatana, onun gösterdiği ilkeler ışığında sahip çıkacağına inancım tamdır. Hedefimiz, ülkemizin en büyük zenginliği ve güç kaynağı olan gençlerimizi, çağın gerektirdiği bilgi ve donanımla yetiştirerek geleceğe en iyi şekilde hazırlamaktır. Gençlerimizin demokrasiye, özgürlüklere bağlı; hukuka ve insan haklarına saygılı kendine güvenen ve çözüm üreten bireyler olması hepimizin ortak arzusudur" dedi.

Köksal Toptan, mesajında şu ifadelere yer verdi: "Geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz, bilimin yol göstericiliğinden ayrılmadan, toplumsal ve evrensel barışın korunması için çaba göstermeli, sorunlarını akılla, bilgiyle, diyalog ve dayanışma içerisinde çözmelidir. Gençlerimizin siyaset başta olmak üzere tüm karar alma süreçlerine katılımının hayatımıza dinamizm ve güç katacağına, ülkemize yeni ufuklar açacağına inanıyorum.

Ülkemizin kalkınması yolunda gençlerimizin taşıdığı değeri çok iyi bilen Meclisimiz, onların sorunlarının çözümü için her türlü yasal çalışmayı yapmakta ve destek vermektedir. Büyük Zafer'e giden yolda ilk adımın atıldığı bu anlamlı gün aynı zamanda Meclisimizin sigara yasağını genişletmek için çıkardığı yasanın yürürlüğe girdiği tarihtir.

Vatandaşlarımızın sağlığını tehdit eden sigaraya karşı başlatılan mücadelede en büyük destekçilerimizin gençler olacağına yürekten inanıyorum. Tüm vatandaşlarımızın da Meclisimizin çıkardığı sigara yasağına uyma konusunda gereken duyarlılığı göstermesini diliyorum.

Bu duygularla, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vatanımızın bağımsızlığı ve bütünlüğü uğruna aziz canlarını veren şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Bu güne anlam katan gençlerimiz başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı en iyi dileklerimle kutluyorum."--------------------------------------------------------------------------------


BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gençlerine güvenen, gençlerini en iyi şekilde yetiştiren milletlerin gelecekte de var olabileceğini belirterek, ''Onun için bütün çabamız, geleceğimizin güvencesi gençlerimizin yarınlara en iyi şekilde hazırlanmasına imkan sağlamak, onlara demokratik ve müreffeh bir ülke bırakmaktır'' dedi.

Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı dolasıyla bir mesaj yayıMladı.

19 Mayıs'ın Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a ayak bastığı, milletle birlikte İstiklal mücadelesinin meşalesini yaktığı gün olduğunu belirten Erdoğan, bütün yokluk ve imkansızlıklara rağmen Atatürk'ün azim ve inançla başlattığı bu yürüyüşün, milletin birlik ve beraberliğinden, aynı hedef ve idealler etrafında kenetlenmesinden güç aldığını ifade etti.

İşgal kuvvetleri karşısında vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığı için bir milletin ayağa kalktığını ve dönemin çok ağır şartlarına rağmen tarihte eşine az rastlanır bir kurtuluş destanı yazıldığını vurgulayan Erdoğan, bu mücadelede etnik köken, din, mezhep ayırt edilmeksizin, kadın, erkek, genç, yaşlı farkı olmaksızın milletin bütün fertlerinin, vatan müdafaası için yan yana durduğunu, omuz omuza verdiğini, milleti birleştiren ortak değerleri yücelterek zafere ulaştığını belirtti. Erdoğan, şunları kaydetti:

''İşte bu yüksek ruhu ve idealler üzerinde demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur.

Çağdaşlaşma, medeni milletler camiasında özgür ve müreffeh bir ülke olarak hak ettiği yeri alma yolunda çok önemli mesafeler kat eden Cumhuriyetimizi daha da yüceltecek olan da temelinde yer alan değer ve idealleri güçlendirmek, birlik ve beraberlik ruhumuzu, duygu birliğimizi korumaktır.

Güçlü ve müreffeh bir Türkiye idealini yaşatarak geleceğe taşıyacak olan da Cumhuriyetimizin emanetçisi gençlerimizdir. Onların yüzlerindeki ışıkta, gözlerindeki pırıltıda her geçen gün daha da güçlenen Türkiyemizin aydınlık geleceğini görüyor, gençlerimize güveniyoruz.

Unutmamalıyız ki; ancak gençlerine güvenen, gençlerini en iyi şekilde yetiştiren milletler gelecekte de var olabilirler.

Onun için bütün çabamız, geleceğimizin güvencesi gençlerimizin yarınlara en iyi şekilde hazırlanmasına imkan sağlamak, onlara demokratik ve müreffeh bir ülke bırakmaktır.

İnanıyorum ki; Türkiye Cumhuriyeti, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da gençlerimizin nice büyük başarılarıyla taçlanacak ve ebediyen yaşayacaktır.

Bu duygularla, gençlerimizle birlikte bütün milletimizin, Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını rahmetle, şükranla anıyorum.''--------------------------------------------------------------------------------

CHP LİDERİ DENİZ BAYKAL

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 89 yıl önce düşmanı yurttan kovmak için Samsun'a çıkan Atatürk ile O'nun izinden gidenlerin anlayışının ve 19 Mayıs ruhunun günümüzde de örnek alınması gerektiğini söyledi.

Deniz Baykal, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. Baykal, mesajında şu ifadelere yer verdi: ''89 yıl önce iç ve dış düşmanların ihanetine son vermek ve düşmanı yurdumuzdan kovmak için Samsun'a çıkan Atatürk ile O'nun izinden gidenlerin anlayışı ve 19 Mayıs ruhu günümüzde de örnek alınmalıdır.

Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919'da iç ve dış düşmanların ihanetine son vermek ve emperyalizme karşı mücadele etmek amacıyla Samsun'a çıkarken ırk, din, dil, mezhep farkına bakmadan halka güvenmiş, halkın gücüne, demokrasi, özgürlük, bağımsızlık ve cumhuriyet özlemine bel bağlamıştı. Mustafa Kemal, Samsun'a çıkarken her tür manda anlayışını da elinin tersiyle itmiş, 'Bağımsızlık ve demokrasi benim karakterimdir' demiştir.

Samsun'a çıkan Mustafa Kemal'in bu örnek alınması gereken anlayışı geçmiş siyasi egemenlik teorilerinin tümüne yönelik bir meydan okuma anlayışıdır. Bu anlayış ve inanç bağımsızlık savaşının zafere ulaştırılmasıyla önce Cumhuriyete, sonra demokrasiye dönüşmüş, giderek daha ileri, daha çağdaş, katılımcı bir uygulamayla hem bağımsız hem de laik cumhuriyetimizi bugüne kadar taşımıştır. Bütün bu sürecin altında, temelinde, başlangıcında 19 Mayıs ruhu, 19 Mayıs düşüncesi yatmaktadır.

O nedenle 19 Mayıs 1919'un 89. yıl dönümünü bir kez daha kutluyor, başta gençlerimiz olmak üzere herkesi bu tarihi günün anlamını, önemini kavramaya, laik Cumhuriyetimizi, Cumhuriyetimizin kazanımlarını kararlılıkla sahiplenmeye ve savunmaya çağırıyor, Samsun'a çıkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve O'nun izinden gidenleri saygıyla, şükranla selamlıyorum.''


--------------------------------------------------------------------------------


MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 19 Mayıs'ı buruk bir sevinçle kutladıklarını ifade ederek, bu burukluğun nedeninin, siyasi iradenin yabancıların müdahale ve dayatmalarına fırsat vermesi ve buna zemin hazırlaması olduğunu söyledi.

19 Mayıs Atatürk'ü anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Devlet Bahçeli, Mustafa Kemal Atatürk ve ülkü arkadaşlarının, tam bağımsız bir devlet için yola çıkışlarının 89. yıldönümünü haklı gurur, ancak buruk bir sevinçle karşıladıklarını ifade etti. Bu burukluğun en temel sebebinin, sorumluluk mevkiinde bulunan siyasi iradenin, yabancı güçlerin olağan ve sıradan bir hale gelen müdahale ve dayatmalarına telafisi zor fırsat vermesi ve buna durmadan zemin hazırlaması olduğunu dile getiren Bahçeli, "Asırlardır hür ve bağımsız yaşayan necip milletimiz; 16 Mayıs 1919 tarihinde İstanbul'dan hareket eden Bandırma Vapuru'nun taşıdığı milliyetçi kahramanların yol ve yöntemlerinin rehberliğinde, geleceğine vurulmaya çalışılan boyunduruk prangasını parçalayarak tarihin karanlığına fırlatmıştır. 19 Mayıs 1919'da Samsun'da yanan bağımsızlık meşalesi; Amasya'da anlamlandırılmış, Erzurum'da vatan sathına yayılmış, Sivas'tan ise hiç sönmemek üzere Türk'ün son başkentine ulaşmıştır" dedi.

19 Mayıs'ın teslimiyetin reddi, milliyetçiliğin kabulü ve Türkiye Cumhuriyeti'nin müjdesi olduğunu vurgulayan Devlet Bahçeli, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Türk vatanına gönülden bağlı olanların, hatırlamak dahi istemediği, ancak gerekli sonuçları da çıkardığı Sevr Antlaşmasıyla birlikte; şehit kanlarıyla sulanmış toprağımız yabancı postallara, şehirlerimiz enkaza, geleceğimiz mandacılara, sınırlarımız açgözlülere, hayallerimiz çıkarcılara, kaynaklarımız fırsatçılara teslim edilmişti.

Bu zelil muameleyi kabul etmeyen aziz milletimiz; büyük Atatürk önderliğinde tam bağımsız Türkiye idealine ulaşmak için Samsun'da başlayan ve her millete örnek olabilecek onurlu bir milli kurtuluş mücadelesiyle, tarihin planlanan akışını tam anlamıyla bozmuştu. İşgal ve istilaya 89 yıl önce kararlı bir şekilde diklenen ve cesur bir biçimde direnen aziz millet varlığı; ne üzücüdür ki bugün içinde bulunduğu teslimiyet girdabında ve meşum olayların pençesinde uzun zamandır kıvranmaktadır.

Meseleler ne kadar büyük olursa olsun, umutsuzluk ne denli yaygın olursa olsun, bilinmelidir ki, Türk milliyetçileri tarihi tekrar edebilecek sabır, azim ve cesarete ziyadesiyle sahiptir. Ayrıca, Gençlik ve Spor Bayramı olarak da kutlanan bu tarihi günde, geleceğimizin güvencesi sevgili gençlerin, her anlamda ve düzeyde kendilerini çağın gerekleri doğrultusunda yetiştireceklerine inancım tamdır. Milletimizin karşı karşıya olduğu tehditler ve çevreleyen tehlikeler;

gençlerimizin milli nitelikli tepkileri sonucunda tıpkı 89 yıl önce olduğu gibi sonuçsuz kalacağını hıyanet emelleri taşıyanlar çok iyi bilmelidir."

--------------------------------------------------------------------------------


SP LİDERİ REACİ KUTAN

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Recai Kutan, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutlayarak, "Bu topraklar için canını vermiş tüm şehitlerimizi şükran, minnet ve rahmetle anıyorum" dedi.

Saadet Liderinin açıklamasında şu ifadeler yer aldı.

Bir milletin sahip olduğu en büyük güç, topu tüfeği değil, imanlı-inançlı gençliğidir. Bunun en müşahhas örneği 1919 yılında başlayan milli mücadele ile ortaya konmuştur. Bundan 89 yıl önce her türlü imkansızlığa, yokluğa rağmen büyük bir milli mücadele gerçekleştirilmiştir. Yeterli silahımız yoktu. Ancak vatan toprağı için canını vermeye hazır imanlı ve inançlı bir gençliğimiz vardı. O gençlik sayesinde adını tarihe altın harflerle yazdıran bir kurtuluş destanı gerçekleşti.

Bugünler kutlama olduğu kadar düşünme günleri olmalıdır. En başta düşünmemiz gerekende üzerinde yaşadığımız toprakların hangi şartlar ve hangi fedakarlıklarla bizlere bırakıldığıdır. Bu vatan bize atalarımızdan kalmış bir miras değil canları pahasına korudukları kutsal bir emanettir. Bu hiçbir zaman aklımızdan çıkarılmamalıdır.Gençlik bir milletin yarınıdır, geleceğidir. Nitelikli, bilgili ideal sahibi gençlerimiz olduğu sürece geleceğe umutla bakabiliriz.

Milletimizin en büyük gücünün inançlı bir nesil olduğunu bilen dış güçler, gençliğimizi hedef almaktadır. Gençliğimizi ahlaki ve manevi tahribata maruz bırakmaya çalışmaktadır. Bunun için her türlü hile ve desiseye başvurmaktan çekinmemektedir.Bir taraftan işsizlik bir taraftan iktidarların bu konudaki duyarsızlığı maalesef dış güçlerin emellerine uygun bir ortam oluşturmaktadır. Nitekim Yeşilay Derneği'nin yaptığı bir araştırmaya göre ülkemizde alkole başlama yaşı 11'e, uyuşturucuya başlama yaşı ise 12'ye kadar düşmüştür. 1930 yılında 1 litre olan alkol tüketimi bugün 20 litreye yükselmiştir. Daha da acısı ülkemizde uyuşturucu kullanımında yüzde 300'lük bir artış olmuştur.Bu tablo karşısında sormadan edemiyorum? Acaba sözde irtica yaygaraları kopararak İmam Hatipleri kapatanlar, Kur'an öğrenimini sınırlayıp, yasaklayanlar, eşcinsel derneklerine izin verirken, Milli Gençlik Vakfı'nı kapatanlar, gençliğimiz avuçlarımızdan kayıp giderken hala başörtüsü ile uğraşanlar bugün ellerini başlarına koyup ne yaptıklarını düşünecekler mi!

Onları bu anlamlı günde bir kez daha düşünmeye davet ediyorum.Artık gençlerimizi ideolojik kamplaşmalara değil birlik ve beraberliğe teşvik edecek adımlar atılmalıdır. Daha fazla geç kalmadan, ahlaki ve manevi değerlerle donatılmış, nitelikli, bilgili ideal sahibi bir nesil için çalışılmalıdır. Kısır çekişmeler, sığ tartışmalar yerine, geleceğimizi inşa edecek gençlerimizin sorunlarının çözümü için gayret gösterilmelidir.Yaşanabilir bir Türkiye, Yeniden Büyük Türkiye ve Yeni Bir Dünya ancak böyle bir gençlikle mümkün olacaktır.


Bu duygu ve düşüncelerle, tüm milletimizin, gençlerimizin19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı içten dileklerimle kutluyorum.

Bu topraklar için canını vermiş tüm şehitlerimizi şükran, minnet ve rahmetle anıyorum.
DSP LİDERİ ZEKİ SEZER

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Zeki Sezer, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutlayarak, Türkiye'nin gençlerle birlikte yeniden aydınlığı yakalayacağına işaret etti.

Sezer, 19 Mayıs dolayısıyla yayınladığı kutlama mesajında şu ifadelere yer verdi: "Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak her yıl coşkuyla kutladığımız 19 Mayıs, bütün dünyanın ezilen uluslarına esin kaynağı olan Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başladığı bir gündür.

19 Mayıs; çocuklarına, gençlerine, kadınlarına ve her yaştaki insanlarına değer veren ve güvenen Büyük Atatürk'ün isteği üzerine bayram olarak kutlanan önemli günlerimizden birisidir. DSP olarak Türkiye'yi gençlerimizle birlikte yeniden aydınlığa çıkaracağımıza inanıyoruz. Büyük Atatürk'ün ülkleyi emanet ettiği gençler, her şartta ülkesine ve ulusuna, ulusal birliğine ve bütünlüğüne sahiph çıkma iradesini göstermişler ve her kötü gidişin durdurulmasında başarılı olmuşlardır.

Düşünen, bilgi üreten, sorumluluk duygusu gelişmiş, yeni fikirlere açık, araştırıcı, topluma ve kalkınma sürecine katkı sağlayabilen, özgünvenli ve paylaşımcılğı benimsemiş, zihinsel üretimi yüksek bir günçlik yetiştirilmesi temel amaçlarımızdandır. Bu nedenle hiçbir özveriden kaçınılmadan ve öncelik verilereke gençliğin önündeki tüm egnleler kaldırılmalı, gençlerimiz dünya gençlerine örnek olacak eğitim olankalarına ivedilikle kavuşturulmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda ve bugüne kadar yaşatılmasında katkısı bulunan tüm kahramanlarımızı şükran ve rahmetle anıyorum. Tüm gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyorum."--------------------------------------------------------------------------------


DEMOKRAT PARTİ LİDERİ SÜLEYMAN SOYLU
Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Süleyman Soylu, ''Dünya tarihinde bir milletin karşılaşabileceği en zor şartlarda bile sömürge ve köle olmayı reddedip ölmeyi tercih edebilecek, bu uğurda top yekun mücadele içinde olacak başka bir millet yoktur'' dedi.

Soylu, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

19 Mayıs'ın, en zor şartlarda bağımsızlık ateşini Samsun'da yakarak bütün Anadolu topraklarını ışıtan şanlı bir yürüyüşün başladığı gün olduğunu ifade eden Soylu, Gazi Mustafa Kemal'in büyük Türk milletinin inanç ve bağımsızlık azmine, kararlılığına olan inancının kısa sürede milli mücadelenin bütün Anadolu topraklarına yayılmasına neden olduğunu belirtti. Soylu, şunları kaydetti:

''Büyük Türk milletinin tarihsel kodlarında elbette ki bağımsızlık ve hürriyet vardır. Bunu hangi şartta olursa olsun kaybetmemeye, millet hafızası olarak yüzyıllardır yeni nesillere aktarma ısrarından vazgeçmemeye iten anlayış da zaten budur. Dünya tarihinde bir milletin karşılaşabileceği en zor şartlarda bile sömürge ve köle olmayı reddedip ölmeyi tercih edebilecek, bu uğurda top yekun mücadele içinde olacak başka bir millet yoktur.

Bu nedenle 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde, Milli Mücadele de 'Galip Hoca' lakabıyla destansı bir mücadeleye imza atan Demokrat Parti kurucularımızdan Türkiye Cumhuriyetimizin 3. Cumhurbaşkanı merhum Celal Bayar gibi önde gelen kahramanların örgütlediği bağımsızlık ateşi dünya coğrafyasına örnek olmuştur. Bugün sıradan tarihi bir gün değil, 'hasta adam' diye nitelendirilen bir milletin altı asırlık bir devlet geleneğinin enkazından yeni bir devlet yaratma sevdasıdır.

Bu anlamlı günü yalnızca vatan için nutukların atıldığı bir gün olarak değil, gelecek nesillere büyük bir soylu yürüyüş olarak rehber yapmak gerekmektedir. Günün ayrıca 'Gençlik ve Spor Bayramı' olarak kutlanması Büyük Türk milletinin umudu olan gençlerimizin milli benliğe, güçlü ve modern Türkiye'ye ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğe olan inancı perçinlemesinden dolayıdır.

Bağımsızlık ve hürriyet aşkını kaybetmemiş ve gelecek nesillere taşımaya ant içmiş Büyük Türk milletinin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı'nı Genel Başkanı bulunduğum Demokrat Parti adına en içten dileklerimle kutlar, milli mücadelenin her safhasında mücadele vermiş Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına Allah'tan rahmet dilerim.''


--------------------------------------------------------------------------------


BBP LİDERİ MUHSİN YAZICIOĞLU

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, ''19 Mayıs, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün olduğu kadar, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin de doğum günüdür'' dedi.

Yazıcıoğlu, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yalımladığı kutlama mesajında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a adım atarak başlattığı kurtuluş ve istiklal mücadelesinin, Anadolu'da Türk milletinin desteğini de alarak büyüdüğünü ve Kurtuluş Savaşı'ndan sonra Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla taçlanıp hedefine ulaştığını ifade etti.

19 Mayıs 1919'da başlatılan mücadele ile büyük Türk milletinin ve devletinin ebediyete kadar yaşama azim ve kararlılığının bütün dünyaya gösterildiğini belirten Yazıcıoğlu, mesajında şunları kaydetti:

''Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra ülkenin ve milletin içinde bulunduğu kötü durumundan kurtulmasının yegane yolunu 'Anadolu'nun harekete geçirilmesi' olarak erken teşhis eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk, padişahın geniş yetkilerle donatıp askeri müfettiş olarak görevlendirmesiyle Anadolu'ya geçmiş ve kutlu mücadelenin kıvılcımını 19 Mayıs 1919'da yakmıştır.

Anadolu insanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının başlattığı kurtuluş mücadelesinde her türlü fedakarlığa katlanmıştır.''

Yazıcıoğlu, Kurtuluş Savaşı'nın Türk milletinin var olma mücadelesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin ise dirilişinin sembolü olduğunu vurguladı.

19 Mayıs'ın, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün olduğu kadar Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin de doğum günü olduğunu belirten Yazıcıoğlu, mesajında şu görüşleri ifade etti:

''Türkiye Cumhuriyeti, aziz milletimizin ateşten gömlek giydiği zor yıllarda 19 Mayıs 1919'da Samsun'dan başlayarak verdiği destansı mücadelenin kutlu bir sonucudur.

Milletimizin ve devletimizin yıkılıp parçalanmasını isteyen şer odakların bugün de süren sinsi ve kirli oyunlarını bozmak, 19 Mayıs'ta Samsun'dan başlayarak verilen şanlı mücadelenin ruhunu her daim hafızalarımızda taze tutmakla mümkün olacaktır.''


--------------------------------------------------------------------------------


ANAVATAN LİDERİ ERKAN MUMCU

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, ''19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nda; barışa, kardeşliğe, huzura ve mutlu bir geleceğe olan ümitlerimizi yeniden tazelemeli ve hiçbir gücün bu inançlarımızın önüne set çekmesine müsaade etmemeliyiz'' dedi.

Mumcu 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, 89 yıl önce 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'dan başlattığı kurtuluş mücadelesinin sadece vatanı işgal edilen Türk milletinin yedi düvele karşı verdiği bir mücadele olmakla kalmadığını, aynı zamanda dönemin bütün mazlum milletlerine ilham veren bir bağımsızlık savaşının da başlangıcı olduğunu vurguladı. Bu başlangıcın, peş peşe gelen askeri zaferlerle taçlandığını ve nihai hedef olan bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğunu ifade eden Mumcu, şunları kaydetti:

''19 Mayıs'a anlam veren, 19 Mayıs'ı bayram yapan tartışmasız gerçek; koskoca bir milletin tek amaç etrafında bütünleşmesidir. O amaç, dünyada ve kendi coğrafyasında bağımsız, onurlu, başı dik ve müreffeh yaşayabilme amacıdır. Bu amaca ve hedefe canını koyan, yüreğini koyan, varını yoğunu koyan; başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bütün şehitlerimizi ve kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyorum. O şehitler ve kahramanlar, başkalarının bize reva gördüklerine seyirci kalmamışlar, tarihi seyretmemişler, aksine tarih yazmışlardır.

Bu bayram Atatürk tarafından gençlerimize armağan edilmiştir. Bugünün gençleri; 19 Mayıs'ı doğuran şartları ve o şartlara nasıl gelindiğini çok iyi anlamalı ve tahlil etmelidirler. Yirminci yüzyılın başında 'hasta adam' olarak tarif edilen Osmanlı Devleti'nden aynı yüzyılın ikinci çeyreğinde sağlıklı bir Türkiye'ye hangi fedakarlıklarla, hangi aşkla ve nasıl sarsılmaz bir azimle gelindiğini dosdoğru kavramalıdırlar.

İçinde bulunduğumuz siyasi ve iktisadi atmosferde, gençlere armağan edilen 19 Mayıs Bayramı ve Atatürk'ün gençliğe hitabesi, daha bir anlam ve değer kazanmaktadır. Bütün milletimiz ve özellikle gençlerimiz, bugün kutladığımız 19 Mayıs Bayramı'nda Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni bir kez daha dikkatle okumalıdırlar.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nda; barışa, kardeşliğe, huzura ve mutlu bir geleceğe olan ümitlerimizi yeniden tazelemeli ve hiçbir gücün bu inançlarımızın önüne set çekmesine müsaade etmemeliyiz. Bu duygularla halkımızın Bayramını yürekten kutlar, mutluluk ve esenlikler dilerim.''


Kaynak:
Bu haber toplam 1566 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri