Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TYB'den İstemezükçülere Sert Tepki

24.03.2010 16:10
Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Başkanı Mehmet Doğan, "Darbe anayasasına dokundurtmam diyenler millet ve tarih önünde hesap verecekler." dedi.

Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Başkanı Mehmet Doğan, "Darbe anayasasına dokundurtmam diyenler millet ve tarih önünde hesap verecekler." dedi.

 

Mehmet Doğan, son anayasa değişikliği paketi ile ilgili olarak ortaya çıkan 'istemezükçü' tavrı eleştirdi. Doğan yaptığı açıklamada, esas olanın kökten bir anayasa değişikliği olduğunu, anayasanın ideolojik ve özgürlükleri kısıtlayan yapısının ancak bu şekilde tamamen ortadan kalkacağını belirtti.

 

Doğan, açıklamasından sonra şu görüşlere yer verdi: "Bütün varlığını demokratik sisteme borçlu olan siyasi partilerin darbe mahsulü anayasanın değiştirilmesi yönündeki teklifleri incelemeye bile gerek görmeden reddetmeleri kendi varlıklarını inkar anlamına gelir. Türkiye'de darbelerle oluşturulan bürokratik oligarşiyi, yargı oligarşisini sürdürmek isteyen her türlü tavır, halktan karşılığını bulacaktır. Demokratikleşme paketinde yer alan hangi yeni düzenlemeye karşı çıkılıyor? Yaş kararlarının yargıya açılmasına mı? Yoksa HSYK ve Anayasa Mahkemesi'nin oligarşik yapılarının değiştirilmesine mi? Eğer bunlara değilse 12 Eylül darbecilerinin yargılanmasına karşı çıkıyor olabilirler mi? Veya askeri devlet içinde devlet konumunda tutan askeri yargının alanının daraltılmasına mı?"

 

Türkiye'nin siyaseten parti kapatılan bir ülke olmaması gerektiğini vurgulayan Doğan, partileri kapatacak esas mercinin halk olduğunu belirterek, şiddet dışında hiçbir sebeple parti kapatılmaması gerektiğinin altını çizdi. Doğan şöyle devam etti: "Memurlara toplu sözleşme hakkının verilmesi siyasi partileri neden rahatsız ediyor olabilir? Türkiye'de hürriyetler konusundaki rol değişimi akla ziyan bir durumdur. Bütün dünyada daha fazla hürriyet mualif partiler tarafından talep edilir. Türkiye'de mualefet, hürriyetlerin kısıtlanmasının sürdürülmesini savunarak mantıksız ve anakronik bir tavır sergiliyor."

 

Hürriyetleri genişleten, oligarşik yapıları demokratikleştiren anayasa değişikliklerini sonuna kadar desteklediklerini belirten Doğan, açıklamasını "Darbe anayasasına dokundurtmam diyenler millet ve tarih önünde hesap vereceklerdir." ifadeleriyle tamamladı.

Bu haber toplam 1000 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri