Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye Yeni Bir Krizin Eşiğinde

06 Haziran 2008 / 07:59
Anayasa Mahkemesi'nin başörtüsüyle ilgili kararı Türkiye'nin gündemine bomba gibi düşerTÜ
Anayasa Mahkemesi, Meclis'te grubu bulunan AK Parti, MHP ve DTP'li milletvekillerinin 411 evet oyu ile yasalaşan başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasına ilişkin anayasa değişikliğini iptal etti ve yürürlüğünü durdurdu.

Anayasa Mahkemesi, CHP ve DSP milletvekillerinin başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasına ilişkin anayasa değişikliğinin ''iptali veya yok hükmünde kabul edilmesi ve yürürlüğünün durdurulması'' istemiyle açtığı davanın sonucunu yazılı açıklamayla duyurdu.
Kararla ilgili Anayasa Mahkemesi tarafından yapılan kısa açıklamada: ''9 Şubat 2008 günlü 5735 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın bazı maddelerinde değişiklik yapılmasına dair Kanun'un 1. ve 2. maddeleri, Anayasa'nın 2, 4. ve 148. maddeleri gözetilerek iptal edilmiştir. Ayrıca yürürlüğü de durdurulmuştur.'' denildi.

Açıklama sonrasında siyasetçiler ve hukukçulardan peş peşe açıklamalar geldi. Anayasa Mahkemesi'ni itirazı yapan CHP'de 'biz söylemiştik' ifadesi açıklamalarda öncelikle yer alırken yasanın çıkması lehinde oy kulannan AK Parti, MHP ve DTP adına konuşan siyasetçiler ise mahkemenin bu kararının hukuka aykırı olduğuna dikkat çekerek bu kararın yeni kaosun habercisi olduğunun altını çizdiler.

HUKUKÇULARIN GÖRÜŞÜ
Yeni anayasanın hazırlanmasında görev alan Ergun Özbudun kararın Yasama'nın yetkisine müdahale olarak değerlendirirken bundan sonra çıkacak bir kanunun önce Anayasa Mahkemesi'ne gitme durumunda olacağının altını çizdi. Hukukçu Ersin Kalaycıoğlu ise bu kararın Türkiye'deki çürümüşlüğün bir göstergesi olduğunu tüm tarafların acilen aklını başına alarak bundan sonraki süreci aklı selim bir şekilde geçirilmesi gerektiğini aksi takdirde Türkiye'nin uğrayacağı ekonomik kaybın hesabının verilemeyeceği söyledi.

Karar için Genelkurmay Başkanı Büyükanıt ve Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Babaoğlu ise 'Malumun ilamı' değerlendirmesinde bulundular.

PİYASALARDA NE OLUR ?

Hürriyet gazetesi, yasanın Meclis'te oylanmasıyla ilgili '411 el kaosa kalktı' maneşti ile çıkmıştı. Bu manşete AK Parti ve MHP'den sert tepkiler gelmişti.

Kararın yarın para piyasalarına nasıl yansıyacağı ise şimdiden endişe konusu oldu. Borsanın kapanmasından sonra gelen Anayasa Mahkemesi kararı döviz alım satımında biranda hareketliliğe neden oldu. Dolar yeniden yükselişe geçti.

Kararın AK Parti'nin kapatılması davasıyla birlikte değerlendiren uzmanlar karar için ikinci bir 367 krizi yorumunda bulundular, bundan sonraki süreçte siyaset ve ekonomide ciddi sıkıntıların yaşanacağına dikkat çektiler.

Kaynak:
Bu haber toplam 958 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri