Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'de bir canın bedeli 36 bin TL

20.04.2009 00:23
İnsan hakları konusunda önemli adımlar atılmasına rağmen, Türkiye'deki 'yaşam hakkı' Avrupa ve Amerika'nın çok gerisinde.
Bunun en çarpıcı örneklerinden biri Kayseri'de yaşandı. Erciyes Üniversitesi Gevher Nesibe Hastanesi'nde 4 yıl önce 7 bebek enfeksiyon sebebiyle aynı gün hayatını kaybetti. Aileler konuyu mahkemeye taşıdı. Açılan dava Kayseri 1. İdare Mahkemesi'nde sonuçlandı. Hastanenin kusurlu olduğuna hükmeden mahkeme, her bir bebek için 36 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi. Bu durum, çocuklarını kaybeden aileleri hayal kırıklığına uğrattı. Evlatlarına yeterli değer verilmemesi acılarını ikiye katladı. Zira daha iki gün önce gazetelere ABD'nin New York şehrinde yaşanan bir olay yansımıştı. Otobüs çarptığı için sol bacağını kaybeden bir kadın, 27,5 milyon dolar (yaklaşık 44 milyon TL) tazminat kazanmıştı. Bu iki olay, Türkiye'deki yargı sisteminin ferdi haklar konusunda büyük aşama kaydetmesi gerektiğini gözler önüne serdi. Öte yandan hastane, tazminata gerekçe gösterilen sebeplerin kurumdan kaynaklanmadığını belirtirken, aileler tazminat miktarının caydırıcı olmadığını öne sürerek Danıştay'a temyiz başvurusu yaptı. Aileler kararın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olduğunu da savunuyor.

Kayseri Erciyes Üniversitesi Gevher Nesibe Hastanesi Yenidoğan servisinde 3 Ağustos 2005'te 7 bebek aynı gün hayatını kaybetmişti. Sağlık Bakanlığı'nca oluşturulan komisyonun çalışmaları sonucunda bebeklerin ölümüne yol açan enfeksiyonun gram negatif bakterilerden kaynaklandığı belirlenmişti. Raporda ayrıca, maksimum yatak kapasitesi 52 olan yenidoğan servisinde ölümlerin gerçekleştiği gün ve öncesinde 87 hastaya bakım vermek zorunda kalındığı, 1 kuvözde birden fazla bebek yatırıldığı, gündüz ve gece 20 bebeğe bir hemşire düşecek şekilde hizmet verildiği tespit edilmişti. Bunun üzerine enfeksiyon sebebiyle bebeklerini kaybeden Ahmet Ceviz ile Alican Ezer, ihmalin olup olmadığının tespiti için hastane hakkında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu. Soruşturma sonucunda açılan dava Kayseri 1. İdare Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme, hastaneyi ağır kusurlu buldu. Ancak ailelerin hastaneden talep ettiği 600'er bin TL'lik maddi ve manevi tazminatı fazla bulan mahkeme, her bir bebek için 36'şar bin TL ödenmesini kararlaştırdı. Mahkeme, 'tazminat miktarı hem haksız eylemi özendirecek oranda, hem de mağdur yönünden zenginleşme aracı olacak tutarda bulunmamalıdır' ilkesini dikkate alarak hastaneyi her bir bebek için 16 bin TL maddi, 20 bin TL manevi tazminat ödeyemeye mahkûm etti.
'Personel yetersizliği inisiyatifimizde değil'

Erciyes Üniversitesi Gevher Nesibe Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Muhammet Güven, karardaki gerekçelerden yola çıkarak Danıştay'a temyiz başvurusu yaptıklarını açıkladı. Tazminat kararının gerekçesinde personel yetersizliğinden söz edildiğini belirten Güven, "Personel yetersizliği bizim inisiyatifimizde değil. Personel atandıkça biz de buralara takviyede bulunuyoruz. Uzun zamandır istediğimiz kadroların bir kısmı sayın milletvekillerimizin gayreti ile yeni onaylandı. İlana çıktık. Eğer yeterli personel bulabilirsek iyileştirme yapacağız." dedi.
Bu haber toplam 1030 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri