Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Türkiye'de gerilim niçin tırmanıyor?'

09 Temmuz 2008 / 07:51
İngiliz Independent, 'Türkiye'de gerilim niçin tırmanıyor?' sorusuna cevap aradı.
İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden olan Independent, Türkiye'deki son siyasi gelişmelerle ilgili geniş bir haber yayınladı. Nicholas Birch imzası ile yayınlanan yazıda, "Türkiye'de gerilim niçin tırmanıyor. Türkiye İslamcı bir ülkeye mi dönüşüyor?" sorusuna cevap arandı. Haber, İstanbul ve Ankara'da yapılan görüşmeler sonrasında hazırlandı.

"Geçtiğimiz hafta Başsavcı'nın AK Parti'nin kapatılması talebindeki ısrarını sürdürmesinden sadece iki saat önce, polisin ülke tarihinde ilk kez iki emekli orgenerali darbe planlamakla suçlayarak gözaltına almasıyla gerilim tırmandı" ifadesinin kullanıldığı haberde daha sonra şu görüşlere yer verildi:

"Laik kesimler bunun AK Parti'nin kapatma davasının intikamını alma çabası olduğunda ısrar ediyor. Generallerden biri 2003 ve 2004'teki iki darbe planıyla ilişkilendiriliyor.

Bu girişimlerin nedeni AKP'nin laikliğe tehdit oluşturduğu iddiası değil, Kıbrıs meselesiydi. AKP'nin Ada'nın yeniden birleştirilmesini öngören Birleşmiş Milletler planına destek vermesi devlet içindeki bazı kesimlerde ulusal çıkarlara ihanet olarak görülüyordu."

İKTİDAR SARHOŞU OLDULAR

AKP'nin iktidara geldikten sonraki üç yıl içinde Türkiye tarihinin en radikal reformlarına imza attığı belirtilen haber. daha sonra şöyle devam ediyor:

"Ne var ki 2004'ten sonra reformlar durma noktasına geldi. Reformcu tavır yerini Türkiye'de iktidar sarhoşu sağ partilere özgü 'halkın iradesi' söylemine bıraktı.

Adalet ve Kalkınma Partisi tüm kesimlerin haklarını desteklediğinde ısrar ediyor. Fakat partinin Şubat'ta üniversitelerde türbanı kaldırma girişimi, bazı hakları diğerlerinden daha önemli gördüğünü gösterdi.

Laikler, AKP'nin devlet kadrolarını kendi yandaşlarıyla doldurmasından yakınıyor. Bunda haklılar. Laik çizgideki gazeteler televizyonda alkolü yasaklama, barların kent dışına çıkarılması, toplumda muhafazakar anlayışın hakim kılınması çabalarıyla ilgili haberlerle dolu.

Anketlerin çoğu tarafından desteklenmese de başörtü takanların sayısının eskiye oranla arttığı yolunda bir inanış da var."
Kaynak:
Bu haber toplam 778 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri