Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'de ki Atom Bombası Sayısını Biliyormusunuz?

27 Haziran 2008 / 13:35
ABD’nin İngiltere’deki son bombalarını da geriye çekmesiyle Adana İncirlik, Avrupa’da en çok atom bombasına sahip askeri üs oldu.
Amerika Birleşik Devletleri’nin Londra’nın 70 mil kuzeydoğusundaki RAF Lakenheath hava üssünden son atom bombalarını da çektiği açıklandı. FAS Stratejik Güvenlik Blog’unun haberine göre, bombaların çekilmesiyle İncirlik, Avrupa’daki en yüksek Amerikan atom bombasına sahip tek üs haline geldi.


Rapora göre İncirlik Üssü’nde ABD’nin 50 ile 90 arası atom bombası bulunuyor. Arkasından, sırasıyla, 50 ve 20-40 arası atom bombası bulunan İtalya’nın Aviano ve Ghedi Torre üsleri geliyor. Belçika (Kleine Brogel), Almanya (Büchel) ve Hollanda (Volkel) Avrupa’da Amerikan atom bombasına sahip diğer ülkeler. Bu ülkelerdeki atom bombası sayısı 10–20 arasında tahmin ediliyor.Türk Milli Nükleer Vurucu Misyonu (?)

FAS’ın raporuna göre, İngiltere’deki sökülme işlemi henüz resmen doğrulanmadı. Reuters’in verdiği bilgiye göre, İngiliz Savunma Bakanlığı konuyla ilgili yorum yapmaktan çekinirken ABD Hava Kuvvetleri sözcüsü de Amerikan atom bombalarının yerleri konusunda bilgi veremeyeceğini söyledi.

Uçaklardan atılan bombalar Amerikan nükleer gücü arasında küçük bir yüzde tutuyor. FAS Raporu’nun detay bölümünde İncirlik başlığında, üssün 2005 ve 2008’de denetime tabi tutulduğu, 2005’te Türk Hükümeti’nin 52. FW’ye izin vermediği yazılı. Bu bölümdeki diğer ilginç bir not da “Türk Milli Nükleer Vurucu Misyonu’nun büyük ihtimalle sonlandırıldığı”.

Amerika’nın atom bombalarının tarihi 1954’lere kadar uzanıyor. Soğuk savaş döneminde sayıları 7 binlerin üzerine çıkan bombalar 1990’larda sonra hızla sökülmeye başlandı. 2001’de Yunanistan ve 2005’te Almanya’daki üslerin atom bombalarının temizlenmesiyle İngiltere (2000’deki Clinton emriyle 110 bomba) en fazla bombanın bulunduğu ülke haline gelmişti.

Bu haber toplam 8788 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri