Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'de kriz olmaz

18 Ekim 2008 / 10:58
Bir zamanlar Türk ekonomisine Mesih gibi getirilen Kemal Derviş, dünyayı sarsan ekonomik krizin Türkiye'ye etkisini yorumladı...
UNDP Başkanı Kemal Derviş, küresel krizde tüm ülkelerin reel sektörünün etkileneyeceğini belirterek, 'Ancak Türkiye 2001 sonrası gerçekleştirdiği reformların meyvesini yiyor. Batı ülkelerindki riskli enstrümanlar yok' dedi.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Kemal Derviş, finansal krizin, Türkiye dahil tüm ülkelerin reel sektörünü etkileyeceğini, ancak Türkiye'nin, pazar çeşitlendirmesine girmekle risklerini azalttığını söyledi. Kemal Derviş, ABD'de ortaya çıkan finansal krizin, diğer ülkelere de yayıldığını ve finansal sektörü riskli enstrümanları bulunduran ülkeleri ağır etkilediğini kaydetti. Finansal krizin, reel sektörü de etkilemeye başladığını belirten Derviş, Türkiye dahil tüm ülkelerin reel sektörünü etkileyeceğini vurguladı.

ETKİLENME DÜZEYLERİ FARKLI

Krizin küresel bir etki düzeyinin olduğunu ifade eden Derviş, ancak etkilenme düzeyinin ülkeden ülkeleye değişebileceğini bildirdi. Türkiye'nin, dış ticaret yönüyle, ekonomisi daralan Avrupa'dan özellikle etkilenebileceğinin altını çizen Derviş, ancak Türkiye'nin, Çin pazarına girmekle iyi yaptığını, çünkü dış ticaret pazarlarını çeşitlendirdiği için risklerini azalttığını ve Avrupa'daki durgunluktan nispeten az etkilenebileceğini vurguladı.

KRİZ ÖNGÖRÜLEMEDİ

Dünya ekonomisinde, rehavetin de etkisiyle, böyle bir krizin meydana geleceğinin öngörülemediğini belirten Derviş, matematiksel düşünen uzmanların, krizin sosyo-psikolojik yönünü göremediklerin için krizin derinleştiğini belirtti. Derviş, daha önce tahmin edilemeyen ve alınamayan önlemler nedeniyle de krizin derinleştiğini kaydetti. Kemal Derviş, krizin yayılması sonucu, ABD ve diğer ülkelerin ortaklaşa kararlar alarak işbirliği yaptığını ve uluslararası kuruluşların da etkin bir şekilde çalıştığını anlattı.

KRİZİN SÜRESİ BELİRSİZ

Türkiye'nin de, küresel ekonomik gelişmeleri yakından takip ettiğini belirten Derviş, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ve diğer yetkililerin bu konuda yoğun bir çalışma sergilediklerini de ifade etti. Derviş, öte yandan krizin süresi ve etkisi konusunda şimdiden kesin bir şey söylenemeyeceğini sözlerine ekledi.


Türk bankacılık sistemi şoka oldukça dayanıklı

ABD ve Avrupa'daki bankaların, bulundurdukları toksik (zehirli) enstrümanlar nedeniyle olumsuz etkilendiklerinin altını çizen Derviş, Türk bankacılık sektöründe, batı ülkelerinde olduğu türden riskli enstrümanların olmadığını vurguladı. Türkiye'nin, 2001'deki krizin ardından, yapısal kararlar alarak uygulamaya başladığını hatırlatan Derviş, bunun, Türkiye'yi, özellikle mali sektörde bazı “abartılı” kararlar almaya zorladığını, ancak bugün, önceden alınan “abartılı” kararların faydasının görüldüğünü ifade etti. Derviş, Türkiye'nin, 2001 sonrasında gerçekleştirdiği yapısal reformlar ve bankacılık sektöründe aldığı önlemlerin meyvesini yediğini söyledi. Küresel krizin, ülkeler üzerindeki talep yönlü enflasyon baskısını hafifleteceğini anlatan Derviş, emtia fiyatlarındaki gerilemenin de maliyet yönlü enflasyon baskısını azaltacağını belirtti. Derviş, küresel krizin, enflasyon açısından olumlu etkisinin görülebileceğini kaydetti.


Tarıma haksızlık ediliyor

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, uluslararası piyasalara, tarım ve ticaret politikalarına yapılan müdahalelerin fiyatları arttırdığını, tarımsal üretimi yetersiz olan ülkelerin gıda maddelerine erişimini engellediğini anlattı. 2007'de buğday fiyatlarının 150-200 dolardan 450-500 dolara kadar çıktığını hatırlatan Eker, bu artışların zincirleme şekilde diğer gıda maddelerine yansıdığını, bunun, gıda ithal eden ülkelerin faturasını yüzde 25 artırdığını ifade etti. Eker, “Türkiye, yeni alanlar kazanmadı, yeni hayvan sürüleri de kazanmadı ama Türkiye'nin ürettiği tarımsal ürünlerin miktarı arttı. Tarıma haksızlık yapılıyor. Türkiye'de tarım ölmedi” diye konuştu.
Kaynak:
Bu haber toplam 942 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri