Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'de sessiz devrim!

28 Mayıs 2008 / 10:24
Babacan: Türkiye'de sessiz devrim yaşanıyor!

Brüksel'de yapılan Ortaklık Konseyi'nin 46'ncı toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, "70 milyonluk bir ülkede dışarıdan izleyenlerin 'sessiz devrim' dedikleri bir süreç yaşanıyor. Bu çok da sessiz bir süreç olmaz" dedi.

Türkiye-AB ilişkilerinde en üst düzey karar organı olan Ortaklık Konseyi'nin 46'ncı toplantısı Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, AB dönem başkanı Slovenya Dışişleri Bakanı Dimitrij Rupel, AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn ve üye ülke temsilcilerinin katılımıyla yapıldı. Türkiye-AB Ortaklık Konseyi öncesinde basın mensuplarıyla bir araya gelen Babacan, Türkiye'de sürdürülen reformları kastederek, "70 milyonluk bir ülkede dışardan izleyenlerin 'sessiz devrim' adını verdikleri bir süreç yaşanıyor. Bu çok da sessiz sakin bir süreç olmaz" dedi.

'KATILIM' İFADESİ SİTEMİ

AB ortak tutum belgesinde yer alan "katılım" ve "üyelik" ifadeleriyle tüm üye ülkelerin bunu bir kez daha teyit ettiğine dikkati çeken Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Babacan, Ortaklık Konseyi için hazırlanan AB ortak tutum belgesinde bir ülkenin (Fransa'ya atfen) katılım ifadesini metinden çıkarmak için çaba gösterdiğini, ancak sonuç alamadığını kaydetti.

Babacan, 8 faslın AB tarafından askıya alınmasını 'adaletsiz', Fransa'nın üyeliği doğrudan ilgilendirdiği gerekçesiyle 5 faslın açılmasını engellemesini ise 'alakasız' bulduğunu ifade etti.

Rehn: Reformlar memnuniyet verici

AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, 'Türkiye'nin tarafsız, bağımsız, güvenilir ve hesap verebilir bir yargıya sahip olması AB açısından vazgeçilmez' dedi. Rehn, müzakerelerin hızının Türkiye'nin reformları hayata geçirme ve uygulama kapasitesine bağlı olduğunu belirterek, 'Türkiye'nin bu anahtarı iyi kullanacağı' beklentisini dile getirdi. Rehn, reformların devam etmesini istedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 876 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri