Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'de yolsuzluk gani

10 Eylül 2008 / 17:17
MHP Grup Başkanıvekili Mehmet Şandır, "Türkiye Yolsuzluk Cehennemine Dönüştü" Diyerek "Deniz Fener'i veya Bir Başka Yolsuzluk" Tüm İtham ve İddiaların Bir An Önce Araştırılıp Netleştirilmesini İstedi.
MHP Grup Başkanıvekili Mehmet Şandır, "Türkiye yolsuzluk cehennemine dönüştü" diyerek "Deniz Fener'i veya bir başka yolsuzluk" tüm itham ve iddiaların bir an önce araştırılıp netleştirilmesini istedi.

Mehmet Şandır, Mersin Milletvekilleri Behiç Çelik, Kadir Ural ve Akif Akkuş ile birlikte TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Mersinli çiftçilerin sorunlarını gündeme taşıdı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Şandır, gündemdeki yolsuzluk iddialarına ilişkin bir soruya, "MHP olarak Türkiye'nin bu süreçte yolsuzluklar üzerinden tartışıp ayrışmasını Türk halkına saygısızlık olarak değerlendiriyoruz. Türkiye'ye yakışmıyor. Ama anlaşılıyor ki Sayın Başbakanın, Türk halkının gündemine getireceği umudu artırıcı, güzellikleri geliştirici bir konusu bulunmamaktadır. Zannediyorum içinde bulunduğu ortamın etkisi altında sürekli yolsuzluklar üzerinden tartışmaktadır. Bana göre, Başbakanlar karnından konuşmamalıdır. Devletin tüm kaynakları, tüm kayıtları ellerindedir. Nerede bir yolsuzluk varsa nerede bir yolsuzluk iddiası varsa bunları ortaya çıkartıp ilgililerini yargıya teslim etmekle sorumludurlar" karşılığını verdi.

Başbakanın, televizyon ekranlarından ve parti kongrelerinde, "şantaj kokan, iftira kokan" bir takım itham ve iddialarda bulunmasını yakıştıramadığını belirten Şandır, "Türkiye'nin çok önemli sorunları bulunmaktadır. Türk halkı ekmek ve aş açlığı içindedir. Bu sorunların çözümünün sorumlusu AKP iktidarıdır, Sayın Başbakandır. Sayın Başbakan bunlara çözüm bulacağına bir takım iddia ve ithamların üzerinde herkesle tartışmasını bir suçluluk psikolojisi olarak görüyoruz. Türk halkına Türkiye'ye yakışmadığını, Türk halkına ve Türkiye'ye hakaret olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

Şandır, tüm yolsuzluk itham ve iddialarının biran önce araştırılıp yargıya intikal ettirilmesi isteklerini sıkça yineleyerek şöyle dedi:

"Başbakan'a hatırlatıyorum... Bunun sorumlusu Başbakandır. Şikayet etmek konumunda değil, sorunları çözmek mecburiyetindedir. Dolayısıyla biz Sayın Başbakan'ın bir medya patronuyla parti kongrelerinde bu üslupla tartışmasının ne kendisine ne Türkiye'ye bir faydasının olmayacağını, yakışmayacağını, sorunların içinde kıvranan Türk halkına karşı da haksızlık ve saygısızlık olduğunu düşünüyoruz."

Bu arada, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Mir Dengir Fırat'ın, "MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de şıracı ile bozacının dolmuşuna bindiği" açıklamalarına ilişkin ise Şandır, açıklamaları esefle karşıladığını ve kendisine iade ettiğini söyledi.

Şandır, "MHP ve Genel başkanıyla ilgili bugün de bir iktidar partisi sözcüsü haddini aşan laflar etmiştir, kendisini ispata davet ediyoruz. Ellerinde ne bilgi varsa en kısa sürede ortaya koymalılar. MHP'yi suçlamak onların hakkı ve haddi değildir" diyerek, dokunulmazlıkların kaldırılması ve iddiaların soruşturulmasını teklif ettiklerini de bildirdi.sondakika
Bu haber toplam 902 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri