Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'den Davos'a boykot

16.01.2010 14:13
Davos Zirvesi'nde bu yıl Türkiye boykotu yaşanacak. Başbakan ve Bakanlar yok. İyi ama kim var?

Davos Zirvesi'nde bu yıl Türkiye boykotu yaşanacak. Başbakan Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Babacan'dan sonra "Bizden katılım önemli" diyen Maliye Bakanı Şimşek ile Enerji Bakanı Yıldız da Davos'a gitmiyor.

İsviçre'nin Davos kasabasında her yıl geleneksel olarak düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nun bu yılki zirvesinde Türk hükümetinin boykotu yaşanacak. Dünya ekonomisi ve diplomasisine yön veren Davos Zirvesi'nin küresel krizin etkilerinin tartışıldığı geçen yılki toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'le katıldığı "Gazze" başlıklı oturumda kendisine yeterli sürenin verilmemesi üzerine yaşanan "one minute" krizi, bu yılki zirveye de yön verdi.

4 GÜNDE FİKRİNİ DEĞİŞTİRDİ

Geçen yıl Başbakan Erdoğan'ın "Daha da gelmem" dediği Davos Zirvesi'ne ekonomi yönetimi de katılmıyor. Devlet Bakanı Ali Babacan'ın ardından "Bizden katılım önemli" diyen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Enerji Bakanı Taner Yıldız ile Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı da Davos'a gitmeme kararı aldı. Bazı oturumlarda konuşma yapması talep edilen Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ise kararını hafta sonu verecek. Davos zirvesine sürpriz katılmama karar ise Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten geldi. Bakan Şimşek, pazartesi günü yaptığı toplantıda zirveye katılacağını açıklarken, özellikle yatırımcıları çekmek açısından önemli bir uluslararası toplantı olduğunu vurgulamıştı. Dün ise Davos'a gitmeyeceğini açıklayan Bakan Şimşek, "Programım değişti, Davos'a gitmeyeceğim. Aslında normalde ben bu hafta başında Londra'ya gidecektim arkasından New York'a gidecek, yatırımcılarla bir araya gelecektim ama Başbakanımızın benim KEK Eş Başkanı olduğumu bir iki ülkeye ziyareti var, kendilerine eşlik edeceğim. Bununla ilgili program değişiklikleri yaşanabiliyor. Davos'u da bu çerçevede almakta fayda var, dolayısıyla ben de Davos'a gitmeyeceğim" dedi.

Ecevit de zirveye gitmişti

BAŞBAKAN Erdoğan, İsviçre'nin Davos Kasabası'nda 27-31 Ocak tarihleri arasında yapılacak Dünya Ekonomik Forumu'nun yıllık olağan toplantısına yönelik daveti geri çevirdi. Türkiye Davos Zirvesi'ne ilk kez 1988 yılında katıldı. O tarihte Başbakan Turgut Özal'ın katıldığı zirveye ilerleyen yıllarda önemli olaylara ev sahipliği yaptı. 2000 yılında da dönemin Başbakanı Bülent Ecevit Türkiye'yi temsil etti. 2003 yılında, dönemin Başbakanı Abdullah Gül ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan Davos'a birlikte katılmışlardı.

Güler Sabancı katılacak

DAVOS toplantıları, Türk iş ve finans dünyasının da uluslararası platformlarda buluşma noktasıydı. Geçen yıl Sabancı Holding Başkanı Güler Sabancı, Doğuş Grubu Başkanı Ferit Şahenk, Anadolu Grubu Başkanı Tuncay Özilhan, Garanti Bankası Genel Müdürü Ergün Özen gibi isimler katılmıştı. Güler Sabancı'nın bu yıl da zirveye katılmayı planladığı öğrenildi. Tuncay Özilhan da, büyük gruplarla randevusu bulunduğunu belirterek, büyük ihtimalle Davos toplantısına katılacağını söyledi.

Bu haber toplam 3180 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri