Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'den Rusya'ya misilleme

01 Eylül 2008 / 13:53
Gerekçe göstermeden Türk mallarına tarife dışı engellemeler yapan Rusya'ya karşı Türkiye de ilk misillemeyi yaptı...
Türk mallarına tarife dışı engellemeler yapan Rusya'ya karşı Türkiye de eşitlik esasına göre ilk adımı attı: Türk gümrüklerinde Rus malları kırmızı hatta alınmaya başlandı.

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde temaslarda bulunan Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türk basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Rus mallarına karşı Türkiye'nin de önlem almaya başladığını ve bugünden itibaren Rus mallarının gümrüklerde kırmızı hatta alınacağını söyledi.

Rusya ile olan 27 milyar dolarlık ticaret hacmini, bu yıl 38 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini ifade eden Tüzmen, ilişkileri geliştirmek için çok çaba harcadıklarını, ancak son gerginliğin çalışmalara zarar verdiğini kaydetti. Bakan Tüzmen, Rusya'ya karşı alınan önlemlerin peyderpey artırılacağının altını çizerek, üçüncü ülkelerden Rusya'ya yapılan ihracattaki malların da kırmızı hatta alınacağını belirtti. Tüzmen, Rusya'nın yaptığı uygulamalardan Türk işadamlarının büyük zarar gördüğünü ifade ederek, bunun sebebinin Moskova hükümeti olduğunu anlattı.

Dış Ticaret Müsteşarlığı'ndan da Rus mallarına karşı alınacak önlemler konusunda gümrüklere bir yazı gönderildiğini bildiren Tüzmen, "Sebebini bilmediğimiz nedenlerden dolayı Rusya'nın Türk mallarına karşı tarife dışı engeller uyguladığını gördük. Ruslar bize cevap da vermiyor. Biz de bu yola başvurmak zorunda kaldık" diye tepkisini dile getirdi.

(CİHAN)
Bu haber toplam 1008 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri