Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'nin Çöpü Koreli Ortakla Temizlenecek

17.06.2010 09:39
Yapı Merkezi Murahhas Azası Arıoğlu, Türkiye'deki büyükşehir belediyelerinin atık yönetimini yapmaya talip olduklarını ve Güney Kore'yle işbirliği yapacaklarını açıkladı

 Yıllık 700 milyon dolar ciro ile Türkiye'nin en büyük müteahhitlik şirketlerinden Yapı Merkezi, atık yönetimi sektörüne girmeyi planlıyor. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun organizasyonu ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Güney Kore'ye düzenlediği resmi geziye katılan Yapı Merkezi Murahhas Azası Başar Arıoğlu, Türkiye'deki büyükşehir belediyelerinin atık yönetimini yapmaya talip olmayı düşündüklerini söyledi.

TEKNİK İŞBİRLİĞİ ORTAMI

G. Kore'de atık yönetimi alanında dünyanın en iyi teknolojilerinden birini üreten MECEN IPC adlı firma ile görüştüklerini belirten Arıoğlu, Koreli firmaların bu alanda hem iyi teknoloji ürettiklerini; hem de ucuz olduklarını kaydetti. Arıoğlu, Türkiye'de bazı belediyelerin çöpten enerji ürettiğini, ancak bu belediyelerin de Güney Kore'deki teknolojiyi kullanmaları halinde çok daha verimli sonuçlar alacaklarını belirtti.Arıoğlu, Koreli firmaların kullandığı teknoloji ile normal koşullarda 10 yılda dolan atık sahalarının 60-80 yıl kullanılabileceğini kaydetti.Arıoğlu, yüksek teknolojili atık yönetimi için Türkiye'deki belediyelerin birçoğunun masraf altına girmeyeceğini söyledi.Otobüs bilet fiyatını ucuzlatır

İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT), toplu taşımadaki otobüslerin doğalgaza dönüşümü için Güney Koreli CEV şirketi ile iyiniyet anlaşması imza-ladı. Anlaşma, ilk etapta 400 otobüsün doğalgaza dönüşümünü kapsıyor. İETT Genel Müdürü Yard. Doç. Dr. Hayri Baraçlı, doğalgazla çalışan otobüslerin mazotlulara göre yaklaşık yüzde 40 daha az maliyetli olacağını söyledi. Deneme sürecinde başarılı olunması halinde İETT'nin diğer otobüslerinin de doğalgaza geçeceğini kaydeden Baraçlı, buradan elde edilen tasarrufla bilet fiyatlarını da ucuzlatabileceklerini açıkladı. CEV şirketi ise mazotla çalışan otobüslere göre tasarruf oranını yüzde 60 olarak öngörüyor.


Serbest ticarete tehdit

DEİK Türk- Kore İş Konseyi Başkanı Ali Kibar, Türkiye'nin ihracatının yaklaşık yarısını yaptığı AB'nin G. Kore ile serbest ticaret anlaşması imzalamasının Türkiye için tehdit oluşturduğuna dikkat çekti. Türkiye'nin Kore'den ithal edip, katma değer koyarak ihraç ettiği ürünlerin yüzde 8-10 pahalılaştığını kaydeden Kibar, kısa sürede Türkiye ile Kore arasında STA imzalanmaması halinde Türkiye'nin AB'ye yönelik ihracatının darbe alacağını söyledi.

Bu haber toplam 938 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri