Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'nin "İlerleme Raporu"

29 Ekim 2008 / 10:40
Avrupa Birliği İlerleme Raporu açıklandı
Avrupa Birliği, İlerleme Raporu'nda yolsuzluk ve insan hakları konularında Türkiye'ye eleştiriler yöneltiyor. Raporda, reformlar konusunda verilen sözlerin yerine getirilmediği de vurgulanıyor.

Hükümetin, “siyasi gücüne karşın reformlar konusundaki taahhütlerini hayata geçirmediği” vurgusunun dikkat çektiği taslak belgede, Ergenekon'la ilgili dava sürecinde sanıkların haklarının yeterince korunmadığı ve aşırı derecede uzun gözaltı süreleri uygulandığı yönündeki iddialar da yer alıyor. 85 sayfalık raporun öne çıkanlar şunlar:

- Başsavcı, 14 Mart tarihinde Anayasa Mahkemesi'ne AK Parti'nin kapatılması için başvurdu ve aralarında Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın da bulunduğu, 71 eski ve yeni parti üyelerinin 5 yıl siyaseten yasaklanmasını talep etti.

- 2007 tarihinde, 'Ergenekon' adı ile bilinen bir suç ağına ilişkin soruşturma başlatıldı. Soruşturma sırasında, siyasi, medya ve yasal olmak üzere birçok kaynaktan, gözaltı sürelerinin uzunluğu ve savunma haklarının yeterince sağlanmadığı gerekçesiyle, eleştiriler yapıldı.

- Yeni Cumhurbaşkanı, ülkedeki siyasi aktörler ve sivil topluma ilişkin, aracı bir rol oynamaya gayret gösterdi. Hükümet ile iyi çalışma ilişkileri geliştirirken, tekrar tekrar AB reformlarının hızının artırılması çağrısını yaptı. Ayrıca dış politikada ve de yurtdışında aktif bir rol üstlendi.

- Yolsuzlukla mücadelede sınırlı bir gelişme sağlanabildi. Yolsuzluk halen yaygın bir şekilde sürüyor.

- Yargı mensuplarının tarafsızlığı konusunda endişelerin sürdüğü belirtiliyor. Buna gerekçe olarak ise kamuya açık olarak yapılan siyasi yorumlar gösteriliyor.

- Dış politikadaki adımlardan övgüyle bahsedilen raporda, ilk kez Türkiye'nin, “Kopenhag kriterleri açısından işleyen bir piyasa ekonomisi” olduğu vurgusu yer aldı.

Bu haber toplam 952 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri