Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'nin Kazanmasına Üzüldüm

12 Haziran 2008 / 17:36
Prof. Dr. Orhan Kural, Türk milli takımının İsviçre galibiyetine ilişkin, ''Türkiye'nin milli maçı kazanmasına üzüldüm. Çünkü..."
Kamuoyunda ''Çevreci profesör'' olarak bilinen İTÜ Maden Mühendisliği Bölümü Yeraltı Maden İşletmeciliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, Türk milli takımının İsviçre galibiyetine ilişkin, ''Türkiye'nin milli maçı kazanmasına üzüldüm. Çünkü ülkem futbolla uyutuluyor'' dedi.

Bursa İl Çevre ve Orman Müdürlüğü'nce düzenlenen ''Yaşanabilir Bir Çevre İçin El Ele'' konulu konferansa katılan Orhan Kural, gazetecilere yaptığı açıklamada, bir araştırmanın, dünya genelinde futboldan en çok etkilenen ülkenin Türkiye olduğunu gösterdiğini söyledi.

Türk milli takımının dün İsviçre karşısında aldığı galibiyete değinen Kural, şöyle devam etti:

''Ben, Türkiye'nin milli maçı kazanmasına üzüldüm. Çünkü ülkem futbolla uyutuluyor. Fatih Terim ayda 140 bin YTL para alıyorsa, benim dağ köylerimde çocuklarım ayakkabı bulamıyorsa, o zaman bu memlekette bir tuhaflık vardır. Şimdi, Türkiye günlerce futbolla oyalanacak. Hatta bazıları ateş edip, adam öldürmüşlerdir. İnanıyorum ki bir gün futbolun nasıl kitleleri uyuttuğunu herkes görecek.

Bankacılıktan sonra en fazla para futbolda dönüyor. Ülkemin futbolla uyutulmasına hiç sıcak bakmıyorum. Belediyelerin bütçelerinin büyük bir bölümü futbola ayrılmış bir durumda. Ne çöp sahası, ne ağaçlandırma yapıyorlar. Hepsi profesyonel futbola destek veriyorlar. Belediyelerin, asıl görevi halka hizmet vermektir.''

Kural, bu açıklamasının ardından, ''Futbolla, Türkiye kendini tanıtıyor'' denilerek eleştirileceğini ifade ederek, ''Ben de kendilerine 'futbola ayrılan paranın yüzde 1'i diğer spor dallarına, kültüre ve bilime ayrılsa Türkiye'yi her dalda tanıtacak çok güzel şeyler yapılır' diyeceğim'' dedi.

-SİGARA YASAĞI-

Türk insanının 19 Mayısta yürürlüğe giren ''Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun''a alıştığını ifade eden Kural, Sigara ile Savaş Vakfı Onursal Başkanı olarak bu durumdan son derece memnun olduğunu vurguladı.

Sigara yasağının hiç beklenmedik bir şekilde ilgi gördüğünü belirten Kural, ''Demek ki güzel şeyler olunca destekleniyormuş. Hava alanlarında, alışveriş merkezlerinde insanlar dikkat ediyorlar, sigara içmiyorlar. Bir sene sonra kahvehaneler ve bağımsız lokantalarda da yasaklanacak. Türkiye, bu yasağı uygulayan ilk 15 ülke içine girdi. Onun için çok mutluyum'' diye konuştu.

Kural, bir gazetecinin ''Sezen Aksu'nun klibinde elinde sigara ile çekim yapmasına çok sinirlendiğini'' hatırlatması üzerine, şunları kaydetti:

''Şayet Sezen Aksu benden önce ölürse cenazesine gideceğim ve imam 'nasıl bilirsiniz' diye sorduğunda, 'kötü bilirdim' diyeceğim. 'Hakkınızı helal ediyor musunuz' dediğinde ise 'helal etmiyorum' diyeceğim. Çünkü onun klibi çok izlenen kanallarda gösterildiğinde sadece o anda 5 bin sigara içiliyor. Sizlere bu kötü alışkanlığı kazandıran bir kişiye hakkımı helal etmiyorum. Çocuklarımı sigaraya alıştıran hiç kimseye hakkımı helal etmem. Bütün basına söz verdim.''
Kaynak:
Bu haber toplam 4542 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri