Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Türkiye'nin üç temel sorunu var'

02 Haziran 2008 / 11:18
BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, "Biz sorunları Kürt sorunu, Laz sorunu, Çerkez sorunu, Sünni sorunu ve Alevi sorunu diye ayırmıyoruz. Bir millet olduğumuzu ve sorunların millet iradesiyle çözüleceğine inanıyoruz" dedi.
Partisinin Genişletilmiş Bölge Toplantısı'na katılmak için Bingöl'e gelen Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, "Biz sorunları Kürt sorunu, Laz sorunu, çerkez sorunu, Sünni sorunu ve Alevi sorunu diye ayırmıyoruz. Bir millet olduğumuzu ve sorunların millet iradesiyle çözüleceğine inanıyoruz" dedi.

BBP Bölge Merkez Karar Yürütme Kurulu üyeleri ve bölgenin 18 il başkanı ile birlikte geldiği Bingöl'de gündeme dair açıklamalarda bulunan Yazıcıoğlu, iktidarla ve muhalefet partilerinin birbirleriyle çekişmelerinin ülkeye zarar getirdiğini söyledi. İktidarın sürekli konuştuğunu ve muhalefet partisinin de sürekli bu konuşmaları eleştirdiğini söyleyen Yazıcıoğlu, bunun ülkeye zarar getirdiğini kaydetti.

Türkiye'nin üç temel sorunu olduğunu belirten Yazıcıoğlu, "Bunlar, güvenlik, refah ve özgürlüktür. Türkiye'yi özgür insanların yaşadığı, kendini güvende hissedenlerin ülkesi yapacağız. Türkiye'nin aç hürleri, tok esirleri olmayacağız." diye konuştu.

Bölgedeki işsizlik ve terör sorununa da değinen Yazıcıoğlu, "Bu yörenin birinci öncelikli sorunları işsizlik ve terördür. İktidar partisinin yanlış politikaları ve muhalefetin de yersiz çıkışları bölgedeki sorunu çözümsüz bırakmıştır. Biz sorunları Kürt sorunu, Laz sorunu, çerkez sorunu, Sünni sorunu veya Alevi sorunu diye ayırmıyoruz. Bir millet olduğumuzu ve sorunların millet iradesiyle çözüleceğine inanıyoruz. Temel insan haklarına inanıyoruz. Kız aldık, kız verdik. Soyumuz sopumuz birbirine karıştı. Ay yıldızlı bayrak altında demokratik kültür için ne varsa sorunlarımızı birlikte çözeceğiz" ifadelerini kullandı.

Amerika ve Avrupa'nın ülkenin sorunlarını çözemeyeceğini vurgulayan Yazıcıoğlu, "Amerika ve Avrupa bizim dertlerimizi çözemez. Onlar sorunlarımızı Irak ve Afganistan gibi çözerler. İnsan hakları adı altında terör ve sömürü getirirler. Onlar madenlerimizi ve yeraltı zenginliklerimizi sömürmek için gelirler" şeklinde konuştu.

"Ankara'da tartışılan memleket meseleleri değil; yapay ve suni gündemlerdir" diyen Yazıcıoğlu, "Kurumların birbirine güveni olursa ve herkes kendi işini yaparsa problemler çözülür. Denetleme geleneği Türkiye'nin birçok sorunu hal olur." dedi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki bütün sorunları tartışmak, yerinde görmek ve incelemek için Bingöl'e çıkarma yapan Büyük Birlik Partililer yapılan toplantıda önümüzdeki yerel seçimlere nasıl ve ne şekilde hazırlanacakları konusunda da fikir alışverişinde bulundular.

BBP Lideri Yazıcıoğlu, Bingöl Valisi İrfan Balkanlıoğlu'nu makamında ziyaret ederek ilin sorunları hakkında bilgi aldı. Yazıcıoğlu, valiliğin ardından Emniyet Müdürlüğünü ve akabinde özel Harekat Şube Müdürlüğü'nü de ziyaret etti.
Bu haber toplam 764 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri