Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'nin yapamadığını İran yaptı

11 Ocak 2009 / 17:26
İran, Türkiye'nin 30 yıldır yok edemediği bölücü terör örgütü PKK'nın İran kolu olan PJAK'ı 4 yılda pes ettirdi ve yok etti.
İran, Türkiye'nin 30 yıldır yok edemediği bölücü terör örgütü PKK'nın İran kolu olan PJAK'ı 4 yılda pes ettirerek yok etti. PJAK, merkezi iradeyle başedemeyedeğini belirterek, ayrılıkçı faaliyetlerine son verdiğini açıkladı.

İran Resmi Haber Ajansı'nın (İRNA), terör örgütüne ait uydudan yayın yapan Nevruz TV'ye istinaden verdiği habere göre, terör örgütü PJAK, Türkiye, İran, Suriye ve Irak'taki merkezi hükümetlerden ayrılmayı düşünmediğini bildirdi.

GÜCÜMÜZ YETMEDİ İTİRAFI

"Merkezi hükümetlere karşı koyacak ve onlarla çatışacak güçten yoksunuz" itirafında bulunan terör örgütü, kaynakların yetersizliği ve imkansızlıklar nedeniyle siyasi bir oluşumun hayatını devam ettiremeyeceğini belirtti.

Diğer terör örgütlerine de tavsiyelerde bulunan PJAK, ''Merkezi yönetimlerden, ayrılma düşüncesini bir kenara bırakmalıyız'' ifadesini kullandı.
Kurulduğu günden beri İran'da sivillere ve güvenlik güçlerine karşı terör eylemlerinde bulunan PJAK'ın saldırlarında binlerce İranlı hayatını kaybetti.

Türkiye-İran-Irak üçgenindeki dağlık bölgelerde barınan PJAK'lı teröristlerle İran güvenlik güçleri arasında sık sık çatışma çıkıyor.

İDAMLAR PJAK'A PES ETTİRDİ

Terör örgütü PKK'nın İran kolu olan PJAK ilk kongresini 2004 yılında yaparak resmen kuruldupunu açıkladı. O tarihtan bu yana İran güvenlik güçlerinekarşı saldırılar düzenleyen örgüte karşı İran'ın tavrı sert oldu. İran, yakaladığı PJAK üyesi teröristlere karşı ağır hapis ve idam cezaları uyguladı. Son olarak geçtiğimiz yıl yakalanan PJAK lideri İran tarafından idam edilmişti. Ayrıca bölücü terör örgütü üyeleri, İran cezaevinde PJAK üyelerine kötü muamele yapıldğı gerekçesi ile ölüm orucuna varan eylemler yapmalarına rağmen İran'ın tavrında geri adım olmadı.Kaynak:
Bu haber toplam 766 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri