Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'ye 4 büyük müjde geldi

03.09.2009 14:05
Türkiye'de krizi bitirecek ihracatı coşturacak çok önemli 4 yatırım geliyor...
Çin'in üçüncü büyük otomotiv üreticisi DFM, 250 milyon dolar yatırımla hafif ticari araç fabrikası kuruyor. Şirket, 52 bin araç üretip, 1.000 kişiye istihdam sağlayacak. Koreli çelik devi POSCO ise otomotive yassı çelik tedarik etmek için Bursa'ya geliyor. Fransız Total de yapı malzemelerinde Türkiye'yi üs yapacak

1 Çİn'İn üçüncü büyük otomotiv üreticisi DFM, 250 milyon dolar yatırımla hafif ticari araç fabrikası kuruyor. Şirket, 52 bin araç üretip, 1.000 kişiye istihdam sağlayacak. Koreli çelik devi POSCO ise otomotive yassı çelik tedarik etmek için Bursa'ya geliyor. Fransız Total de yapı malzemelerinde Türkiye'yi üs yapacak

Küresel krizi fırsata çeviren otomotiv sektörü, bir yeni yatırım daha kazandı. Dünyanın en büyük üçüncü üreticisi olmayı hedefleyen Güney Koreli Hyundai, Hindistan'da üretilen i20'nin Avrupa üssü olarak Türkiye'yi seçti. Hyundai Assan, i20 modelinin Avrupa'daki tek üretim üssü oluyor. Şirket, 75 milyon dolar yeni yatırımla B segmentte yer alan i20'nin 5 kapılı modelini İzmit Ali Kahya fabrikasında üretmeye başlayacak. Mayıs 2010'da start alacak üretimle 500 kişiye doğrudan, 5 bin kişiye de dolaylı olarak istihdam sağlanacak. Yan sanayi şirketleri de bu model için 25 milyon dolarlık yeni yatırıma imza atacak.

İhracatı 3'e katlayacak

Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, i20 modelinden ilk etapta yılda 80 bin adet üretileceğini, 70 bininin ise Batı Avrupa pazarlarına ihraç edileceğini açıkladı. Kibar, "i20'yi uzun müzakereler sonucunda aldık. Sadece i20 sayesinde yılda 500 milyon euroluk (710 milyon dolar) ihracat geliri elde edeceğiz" dedi.

Accent Era ve Matrix modellerini üreten fabrikanın kapasitesinin 100 bin adede ulaşacağını belirten Kibar, sözlerini şöyle sürdürdü: "i20'ye Avrupa'da yoğun talep var. Eğer sipariş gelirse, fabrikadaki kurulu 125 binlik kapasiteyi 3 vardiyada 150 bine de çıkarabiliriz. i20, ciromuza önemli katkı sağlayacak. 2008 ciromuz 700 milyon euroydu. Şimdi ihracattan ekstra 500 milyon euro gelecek. 280 milyon dolarlık ihracat gelirimiz de 600 milyon euroya yükselecek (850 milyon dolar)."

Yatırım 575 milyon $'a çıktı

Hyundai ile 20 yıl önce yola çıktıklarını, kriz dönemlerinde bile yatırımlara hiç ara vermediklerini sözlerine ekleyen Kibar, "Bugüne kadar 500 milyon dolarlık yatıtım yaptık. i20'yle bu rakam 575 milyon dolara çıkacak. Ancak yeni yatırımlar için durmayacağız. İlk önce lokmamızı sindirelim, yeni yatırımlar için çalışmalara tüm hızımızla devam edeceğiz" diye konuştu.

Hyundai Assan CEO'su Kwang-Heum Um da yaklaşık bir yıldır görüşmeleri devam eden Hyundai'nin yatırım kararının Türkiye'den yana olmasında pazarda liderliğe yükselmelerinin etkisinin büyük olduğunu söyledi.

İzmit fabrikasının, Hyundai'nin denizaşırı ülkelerde kurduğu ilk fabrika olduğunu hatırlatan Um, "Türkiye'de fabrika kurmak şu ana kadar aldığımız en iyi kararlardan biri. Türkiye'ye kriz dönemlerinde bile güvendik, yatırımlara devam ettik" dedi.

2 Koreli POSCO yassı çelik üretimi için Bursa'yı seçti

Hyundai'nİn i20 yatırımını açıklamasından sonra dünyanın 4. büyük çelik şirketi Güney Koreli POSCO da yeni modele mal tedarik etmek hedefiyle Türkiye'de yatırım yapma kararı aldı. Şirket, ilk etapta 24 milyon dolar yatırımla Bursa'da yassı çelik üretim tesisi kuracak. 2010'da üretime başlayacak fabrika, yılda 170 bin ton yassı çelik üretimi gerçekleştirecek. Aralarında Çin, Hindistan, Vietnam, Brezilya, ABD, Meksika, Kanada, Japonya, Avusturalya, Güney Afrika'nın da bulunduğu toplam 20 ülkede faaliyet gösteren POSCO'nun 35 tesisi var Tesislerde 25 bin kişi çalışıyor. POSCO'nun yıllık üretim kapasitesi 30 milyon metreküp.

3 Total'in bölge üssü oluyoruz

FransIz petrol devi Total, "Bostik" markası altında Türkiye'yi üretim üssü yapacak. Total Group bünyesinde; yapı, yalıtımlı cam, marin, otomotiv, transport, ambalaj ve hijyen endüstrilerine yönelik kimyasallar, harçlar, yapıştırıcılar ve sızdırmazlık ürünleri alanlarında global marka olan Bostik, Türkiye'de önemli yatırımlara imza atmaya hazırlanıyor. Bostik Türkiye Genel Müdürü Mehmet Aksun, Çorlu'daki tesisin inşaatına başladıklarını belirterek, "9 milyon euro yatırımla kurulacak yeni fabrika bittiğinde Türkiye'nin alanındaki 3 tesisinden biri olacak. Bostik Türkiye'yi Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'nın içinde bulunduğu bölgenin üretim üssü yapacak" dedi. Aksun, fabrikanın üretim kapasitesinin yıllık 250 bin ton olacağını kaydetti.

4 Çinli DFM 250 milyon $'a ticari araç fabrikası kuruyor

BaŞbakanlIk Yatırım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, Çin'in üçüncü büyük otomotiv üreticisi Dong Feng Motor'un (DFM) Türkiye'de 250 milyon dolar yatrımla yeni bir fabrika kuracağını açıkladı. Türkiye'de hafif ticari araç üretmeyi planlayan DFM'nin fabrikanın inşaatına 2010 yılının ilk çeyreğinde başlaması bekleniyor. Yılda 52 bin araç üretmeyi planlayan Çinli üretici, bu yatırımla 1.000 kişiye istihdam sağlayacak. Tesisin kurulacağı bölge için ise fizibilite çalışmaları sürdürülüyor. DFM'nin 2008'den beri Türkiye'deki distribütörlüğünü yürüten MGY Otomotiv'in Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Yeşilkaya, "Türkiye; DFM'nin Avrupa pazarına açılmasında son derece önemli bir rol oynayacak. Bu yatırımla, Avrupa'nın yanı sıra hem Ortadoğu hem de Kuzey Afrika pazarına Türkiye üzerinden açılmayı planlıyoruz" dedi.

Yılda 1.3 milyon araç üreten DFM'nin 2008 yılı cirosu 15 milyar dolar. Şirket, 12 bin kişiye istihdam yaratıyor. Çin ordusu için de askeri araç üreten DFM, ülkesinde Honda, Nissan, Citroen, Peugeot ve Kia'nın resmi üreticisi.

Koreliler, Ali Kibar'a verdiği yeni model sözünü tuttu

* Alİ Kibar, i20 modelinin üretiminin Türkiye'ye verilmesiyle Güney Koreli ortaklarının sözünü yerine getirdiğini söyledi. Kibar, "Hisse değişikliğinde yeni model için söz almıştık. Sözler yerine geldi, mutluyuz" dedi. 2007'de yüzde 50-50 ortaklığı olan Kibar Holding ile Hyundai Motor arasında hisse değişimi gerçekleşti. Yapılan anlaşmayla Hyundai Assan'da Güney Koreliler'in payı yüzde 70'e çıktı. Hisse devrinin verilen sözler karşılığında yapıldığını belirten Ali Kibar, "2010 yılından itibaren yeni model yatırımı ve buna bağlı olarak kapasite 150 bin adede yükselecek" açıklaması yapmıştı.

Eski Hyundai Assan Başkan Yardımcısı'ndan i20'yi kaptık

* i20 üretiminin bir bölümünü Türkiye'ye vermek istemeyen Hindistan ile Hyundai Åssan yönetimi arasında çetin bir mücadele yaşandığı ortaya çıktı. Ali Kibar, Hindistan'ın tavrı yüzünden yatırım kararının açıklanmasının sarktığını açıkladı. Kibar, "2004-2005 yılları arasında Hyundai Assan'da Başkan Yardımcısı olan Heung Soo Lheem, bugün Hyundai Hindistan'ın başında bulunuyor. Lheem'le Çekler'e kaçan 1.2 milyar euroluk yatırım için birçok şehir dolaştık. Şimdi Hindistan'da, bu kez orayı savunmaya çalışıyor. Çok tutulan bir modelin üretiminin yarısının elinden kaçmasını istemedi" dedi.
Bu haber toplam 1080 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri